Jak wybrać organizatora
Wybierając ofertę, zwróć uwagę nie tylko na atrakcyjne miejsce i cenę, ale także – przede wszystkim – na firmę, która organizuje wyjazd.
Sprawdź, czy ma koncesję.
Gdy obóz organizuje prywatna firma – np. biuro podróży – powinna być wpisana do rejestru działalności prowadzonego przez wojewodę właściwego dla siedziby biura. Informację na ten temat uzyskasz w oddziale Turystyki Urzędu Marszałkowskiego lub w Departamencie Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki (022 693 49 40). Możesz też zajrzeć do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (http://turystyka.mg.gov.pl). Wpis w niej oznacza, że biuro posiada koncesję na prowadzenie działalności, obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i gwarancję bankową lub ubezpieczeniową. Warto także sprawdzić, czy biuro należy do regionalnej Izby Turystyki i Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej (www.pitm.pl) – to także gwarancja poziomu usług.
Czy ma zaświadczenie o zgłoszeniu wypoczynku w kuratorium.
Każdy organizator musi uzyskać pozwolenie kuratorium na organizowanie wypoczynku w danym miejscu i terminie. Otrzyma je pod warunkiem, że przedstawi:
- szczegółowy program imprezy,
- wykaz kadry i jej kwalifikacje,
- kartę kwalifikacyjną obiektu podpisaną przez wizytatora z sanepidu, strażaka i burmistrza (wójta) danej gminy. Taka karta musi być odnawiana co roku.
Uwaga! Jeżeli kolonie lub obóz są nad wodą (np. nad jeziorami), organizator musi też posiadać zgodę sanepidu na korzystanie z kąpieliska.
Dokumenty to podstawa
Wybrałaś już obóz dla dziecka. Czas na formalności.
Umowa.
Musi określać:
- dokładny termin wyjazdu i powrotu oraz planowany czas podróży,
- liczbę noclegów i dni wypoczynku,
- harmonogram zajęć,
- liczbę i rodzaj posiłków, miejsce ich serwowania, a także informację, czy dziecko dostanie posiłek w dniu przyjazdu i wyjazdu,
- cenę wyjazdu wraz z informacją, czy w jej skład wchodzi ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz koszt zajęć fakultatywnych
- lokalizację ośrodka wypoczynkowego.
Uwaga! Nie zapomnij zapytać o to, w jakich warunkach będzie mieszkać twoja pociecha. Zgodnie z przepisami prawa budynek powinien mieć dostosowaną do liczby kolonistów liczbę sypialni i łazienek, jadalnię, świetlicę oraz izolatkę (na wypadek choroby któregoś z uczestników). Musi być do niego podłączona kanalizacja, a także ciepła i zimna woda. Możesz też poprosić o okazanie karty kwalifikacyjnej budynku.
Regulamin imprezy (dostaniesz od organizatora).
Warto go przeczytać wspólnie z małym „kolonistą”, aby dziecko wiedziało, jakie zasady obowiązują na obozie (np. w jakich godzinach obowiązuje cisza nocna).
Karta kolonijna.
To wypełniony przez ciebie dokument dla wychowawcy i kierownika kolonii zawierający informacje o dziecku. W karcie podajesz nie tylko swoje dane (wraz z numerami telefonów i informacją, gdzie będziesz podczas trwania kolonii), ale także dane na temat zdrowia dziecka:
- czy musi przyjmować określone leki,
- czy jest uczulone na jakieś składniki pokarmowe,
- czy ma jakieś ograniczenia zdrowotne, które wykluczają udział w imprezach.
Kartę trzeba dostarczyć organizatorowi wyjazdu. Jeśli jest nim biuro podróży, należy to zrobić na tydzień przed wyjazdem.
Sprawdzona kadra
Od chwili przyjazdu dziecka na obóz czy kolonie, opiekę nad nim przejmuje kierownik placówki. Dlatego zapytaj organizatora o kwalifikacje i doświadczenie kadry (na twoje żądanie musi pokazać ci odpowiednie dokumenty) oraz o to, ile dzieci będzie miał pod opieką jeden wychowawca.
Kierownik powinien mieć:
- zaświadczenie o ukończeniu organizowanego przez kuratorium kursu dla kierowników,
- co najmniej trzyletni staż pracy wychowawczej.
- 20 nastolatków,
- 15 dzieci, gdy są one w wieku poniżej 10 lat,
- mniej niż 15 dzieci, jeżeli są niepełnosprawne.
Warto wiedzieć. Gdy wypoczynek jest nad wodą, oprócz wychowawcy na kąpielisku musi być także ratownik.
Podróż do celu
Najczęściej na obozy i kolonie dzieci podróżują autokarem. Zapewne nieraz wcześniej słyszałaś o odwołanych wyjazdach kolonijnych z uwagi na niesprawny pojazd. Dlatego zawczasu sprawdź, czy ten, którym będzie jechało twoje dziecko, jest bezpieczny.
- Możesz poprosić o skontrolowanie autokaru przez policję lub wojewódzkiego inspektora transportu drogowego. Adresy inspektoratów znajdziesz na stronie www.bezpiecznyautokar.pl. Ponieważ liczba inspektorów jest ograniczona, w sprawie kontroli skontaktuj się z inspektoratem kilka dni przed planowaną datą wyjazdu. W zgłoszeniu podaj dzień i godzinę wyjazdu oraz miejsce, z którego autokar wyrusza. Inspektorzy transportu drogowego kontrolują autokary również bez zgłoszeń rodziców, w ramach prowadzanej od czterech lat akcji „Bezpieczny autokar”. Sprawdzają sprawność techniczną pojazdu, a także czas pracy kierowców i ich trzeźwość.
-
Gdy dzieci są już w autokarze, sprawdź, czy miejsca przy drzwiach zajęli wychowawcy. Zwróć uwagę na to, czy przejście przez środek autokaru było wolne – nie powinny się tam znajdować żadne bagaże, tak by w razie wypadku dzieci mogły swobodnie opuścić pojazd.
Gdy coś nie gra
Jeżeli usłyszysz od dziecka coś, co cię zaniepokoi (np. że nie ma ciepłej wody), powiadom o tym kuratorium, na którego terenie odbywają się kolonie. Telefon do kuratorium uzyskasz w Ministerstwie Edukacji Narodowej na jego stronie internetowej www.men.gov.pl lub pod numerem telefonu 022 629 24 83.
Kuratorium nie może zlekceważyć twojego sygnału. Jeśli twoje doniesienia się potwierdza, kurator ma prawo żądać zmiany kadry lub zmiany miejsca zakwaterowania dzieci. W drastycznych wypadkach może nawet zakończyć kolonie.
Co dać dziecku na kolonie?
- Dziecko powinno mieć ze sobą wygodne ubrania na różną pogodę. Jeżeli jest to obóz specjalistyczny, organizator powinien poinformować o wyposażeniu.
- Jeśli dajesz dziecku kieszonkowe, ustal limit dzienny. Te pieniądze też możesz zdeponować u opiekuna, podobnie jak cenne przedmioty (aparat fotograficzny, komórkę).
- Jeśli w programie wyjazdu przewidziane są dodatkowe wydatki, np. wycieczki fakultatywne lub bilety wstępu, warto ustalić to jeszcze przed wyjazdem, a wymaganą kwotę pieniędzy powierzyć wychowawcy.
- Dziecko powinno też mieć ze sobą legitymację szkolną i książeczkę RUM. Jeśli wyjeżdża za granicę, musi mieć paszport ważny jeszcze 6 miesięcy.
Alicja Hass / Przyjaciółka