Zostań mistrzynią oszczędzania

kobieta, skarbonka, zakupy, oszczędzanie, wydatki fot. Panthermedia
Masz wrażenie, że pieniądze przeciekają ci przez palce? Chcesz wreszcie odłożyć na wymarzone wakacje, auto albo czarną godzinę? Z nami uda ci się wejść na ścieżkę oszczędzania.
/ 28.02.2011 13:38
kobieta, skarbonka, zakupy, oszczędzanie, wydatki fot. Panthermedia
Zacznij od przeanalizowania wydatków. Przez miesiąc zapisuj, ile wydałaś – na zakupy, rachunki oraz pokusy, którym uległaś. Dzięki temu będziesz mogła zastanowić się, z czego możesz zrezygnować albo jakie produkty lub usługi możesz zastąpić tańszymi. To z kolei pozwoli ci znaleźć nadwyżkę. I właśnie tę sumę zainwestuj. – Najlepiej, jeśli aktywujesz zlecenie stałe, dzięki czemu na lokatę lub konto oszczędnościowe pieniądze będą przelewane automatycznie.

Jeśli bez twojego udziału kwota co miesiąc będzie wychodziła z konta, szybciej o niej zapomnisz i nie będzie cię korciło, by ją wydać – radzi Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. Zastanów się też, czy chcesz odkładać pieniądze przez pół roku lub kilka lat, czy może przez kilkadziesiąt lat.

Przy krótkoterminowym oszczędzaniu zainwestuj w lokatę lub konto oszczędnościowe, przy długoterminowym – w fundusz lub ubezpieczenie inwestycyjne.

Lokata z kapitalizacją dzienną

Lokatę można założyć na kilka tygodni, kilka miesięcy, a nawet kilkanaście lat. Jeśli zerwiesz umowę przed zadeklarowanym terminem, stracisz odsetki. – Dlatego lepiej zakładać lokatę krótkoterminową – radzi Jarosław Sadowski. – Warto też wybrać lokaty z kapitalizacją dzienną, dzięki czemu unikniesz płacenia podatku. Korzystna lokata z kapitalizacją dzienną to taka, której oprocentowanie wynosi 4,7–4,8 proc.
W przypadku lokaty bez kapitalizacji będzie to 5,5–6 proc. – dodaje Jarosław Sadowski.

Zyski na koncie oszczędnościowym są porównywalne do tych na lokacie. Również i w tym wypadku wybierz konto z kapitalizacją dzienną. Dobrze, jeśli jego oprocentowanie wynosi co najmniej 4,7 proc. – Korzyść z odkładania gotówki na koncie oszczędnościowym jest taka, że jeśli nagle będziesz potrzebowała pieniędzy i wyciągniesz je z konta, nie stracisz odsetek tak jak przy lokacie – podpowiada Jarosław Sadowski.

Fundusze inwestycyjne

Jeżeli chcesz oszczędzać przez kilka lat, wybierz fundusz inwestycyjny. – Na funduszach bezpiecznych, np. pieniężnych, zyski są mniejsze niż na funduszach agresywnych, np. akcji. Przy dłuższym okresie oszczędzania lepiej jednak wybrać ten agresywny. Nawet jeśli przyjdzie bessa, po niej zawsze nastąpi hossa. W długim terminie możesz powiększyć swoje oszczędności średnio o 8–12 proc. rocznie, a przy odrobinie szczęścia nawet o ponad 30 proc., bo tyle zarobiły najlepsze fundusze akcji w 2010 roku – dodaje analityk.

Ubezpieczenia inwestycyjne
To połączenie inwestycji i ubezpieczenia. Tworzą je firmy ubezpieczeniowe dla osób, które chcą oszczędzać nawet przez kilkadziesiąt lat. Te produkty mają sporo zalet. Odkładane środki możesz przenosić do innych funduszy, które w danym okresie przynoszą większe zyski.

Poza tym po podpisaniu umowy, by nie stracić zysków, co miesiąc musisz wpłacać zadeklarowaną przez siebie kwotę. A to mobilizuje do oszczędzania.

Katarzyna Zielonka / Uroda

Porady prawne i finansowe - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA