Wypawka dla ucznia

Poradnik szkolny - jak zaplanować wrześniowe wydatki fot. serwis prasowy
Początek roku szkolnego to czas wielu dodatkowych wydatków. Ale dobrze zaplanowane i zrobione z wyprzedzeniem zakupy mogą oszczędzić twój czas i pieniądze, a dla nastolatka mogą być lekcją prawdziwego oszczędzania.
/ 28.08.2012 06:11
Poradnik szkolny - jak zaplanować wrześniowe wydatki fot. serwis prasowy

Wydatki kontrolowane

Rok szkolny za pasem. Koszty związane z zakupem wyprawki dla ucznia coraz częściej odgrywają ważną rolę w domowym budżecie. Badania TNS OBOP pokazują, że w tym roku co czwarty Polak wyda na ten cel od 500 do 800 zł. Jeżeli w rodzinie występuje więcej niż jedno dziecko koszt będzie jeszcze wyższy. Pierwszym krokiem dobrych zakupów, związanych ze startem roku szkolnego, jest przemyślana lista niezbędnych rzeczy. W znacznym stopniu pozwoli ona ograniczyć nieplanowane wydatki.

Zrób dokładną listę niezbędnych rzeczy twojego małego ucznia, m.in.:
  1. Podręczników
  2. Zeszytów
  3. Materiałów piśmienniczych
  4. Materiałów do plastyki i techniki
  5. Obuwia szkolnego
  6. Strój na WF – wygodne ubranie oraz buty
  7. Rzeczy potrzebnych na zajęciach pozalekcyjnych

Skorzystaj z możliwości jakie oferuje Internet i porównaj oferty w różnych sklepach. Czasami cena tego samego artykułu w różnych sklepach różni się nawet o kilkanaście procent. Nie omijaj promocji. W porównaniu do hipermarketów czy księgarniami, sklepy internetowe oferują atrakcyjne rabaty. Kupując produkty w sieci oszczędzasz również swój czas. Kurier dostarczy zakupy pod wskazany adres, a ty nie musisz stać w długich  i wyjątkowo męczących kolejkach.

Nierzadko jednorazowy wydatek na wyprawkę szkolną dla twojego budżetu domowego może być problemem. Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z możliwości jakie daje karta kredytowa VISA oferowana m.in. przez Toyota Bank. Jej zaletą jest możliwość rozłożenia kosztów w czasie na darmowy kredyt bezodsetkowy nawet do 56 dni. Większością kart kredytowych można płacić w Internecie. Posługiwanie się nimi jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż trzymanie gotówki w portfelu. Co ciekawe, niektóre banki proponują również dodatkowe rabaty za płatności kartą w wybranych wydawnictwach.

Na własny rachunek

Dla nastolatków początek roku szkolnego może być też dobrą okazją do nauki oszczędzania. W ofercie wielu banków znajdziemy różne propozycje zaadresowane nie tylko do młodzieży w wieku licealnym czy studentów. Pierwsze konta młodzieżowe, jak np. konto Click, mogą posiadać już trzynastolatkowie. Istotną cechą kont młodzieżowych jest wykorzystywanie zalet Internetu, w tym –  z punktu widzenia młodej osoby – tej największej tj. zakupów bezgotówkowych. Internetowe księgarnie, sklepy z grami, muzyką, gadżetami czy coraz bardziej popularne sklepy z ubraniami stoją przed nimi otworem. Oczywiście, wszystko to w ramach budżetu jakim dysponuje nastolatek. Co warto podkreślić, w miarę potrzeb, rodzic ma zawsze możliwość ustanowienia dziennego limitu wydatków dla swojego dziecka. Niektóre konta młodzieżowe dają także możliwość miesięcznej kapitalizacji odsetek, a oprocentowanie roczne może wynosić – jak np. na koncie Click – nawet 5,25%.

Bartosz Suchecki, ekspert Toyota Bank

Redakcja poleca

REKLAMA