Wydatki na dziecko - jak znaleźć pieniądze?

Jak poradzić sobie z ciągle rosnącymi potrzebami dziecka, gdy w portfelu brakuje na to pieniędzy? Przeczytaj!
/ 25.09.2014 13:26

Jak poradzić sobie z ciągle rosnącymi potrzebami dziecka, gdy w portfelu brakuje na to pieniędzy? Przeczytaj!

Nie stać cię na drogie gadżety dla dziecka?

fot. Fotolia

Wraz ze wzrostem dzieci rosną wydatki na nie

Kiedy na świecie pojawia się dziecko, jesteście z mężem niezwykle szczęśliwi, ale też niejednorotnie miewacie obawy, czy podołacie, także finansowo. Wydaje się, że wyprawka dla niemowlaka jest droga, ale jak już się z nią uporacie, z innymi kosztami z pewnością również sobie poradzicie. No, bo co może być droższe od wózka, łóżeczka, nosidełka, huśtwaki, chodzika i kilku innych przyborów dla maluchów razem wziętych?

I tu okazuje się, jak bardzo często się mylimy. Już kilka lat później niezbyt wyraźnie mówiące dziecko prosi nas o telefon komórkowy, później tablet, nową grę na konsolę, laptop. I tak potrzeby rosną. W pewnym wieku nie zdziw się, jeśli zostaniesz poproszona nawet o samochód.

Które gadżety wybrać?

Na pewno w tej całej gonitwie za nowościami technologicznymi musisz umieć zachować zdrowy rozsądek. Nie doprowadź do takiej sytuacji, w której twoje dziecko będzie miało na zawołanie absolutnie wszystko, czego tylko zapragnie. Przecież nie wszytsko jest mu tak naprawdę niezbędne tak od razu, a poza tym, nie na wszystko cię stać. Naucz dziecko szacunku do pieniędzy i do każdej posiadanej rzeczy. Niech wie, jak niełatwo jest na nie zapracować.

Jak uczyć dziecko selekcjonowania potrzeb?

Postaraj się wpoić dziecku, że ważne jest zachowanie równowagi, niech uczy się dokonywać wyborów i hierarchizować swoje potrzeby. Możesz mu w tym pomóc poprzez:

  • nie zaspokajanie każdej zachcianki
  • uczenie cierpliwości i wdzięczności
  • stawianie dziecku wymagań, wyznaczaie obowiązków
  • szczere rozmowy na temat stanu finansowego w waszym budżecie
  • uczenie nabywania umiejętności dokonywania wyboru między kilkoma zachciankami
  • wynagradzanie dziecka za zaangażowanie i aktywność w pracach domowych
  • wymaganie od dziecka dzielenia się tym, co ma, z innymi dziećmi

Z pewnością nie jest łatwo odmówić dziecku czegoś, co wydaje się dla niego ważne, zwłaszcza, jeśli trzeba to zrobić ze względów finansowych, a nie ideologicznych. Dziecko musi jednak wiedzieć, jaka jest wartość pieniądza, nie może być wychowywane w szklanej kuli, nie znając realiów. To uchroni je na pewno przed ewentualnymi rozczarowaniami w dorosłym życiu. Takie wychowanie stanowi cenną inwestycję dla twojego dziecka.