Wsiąść do pociągu...

Przed nami letnie wyjazdy. Warto wcześniej zainteresować się biletami na podróż. Będą nas wówczas mniej kosztowały.
/ 14.04.2008 10:14
Siadasz z ołówkiem w ręku i zaczynasz podliczać, ile będzie cię kosztować urlop. Kwatera prywatna – tyle, całodzienne wyżywienie – tyle, kilka groszy na drobne przyjemności. No i oczywiście bilety. Możesz na nich zaoszczędzić. Jak? Korzystając z promocji, które oferują przewoźnicy.

Tanio nad morze...
Jeżeli mieszkasz w stolicy i chcesz spędzić wakacje w Trójmieście lub jego okolicach, wybierz się w podróż „Słonecznym pociągiem” (przez całe wakacje kursuje codziennie).
Za przejazd zapłacisz 25 zł. Bilet kupisz w kasie lub u konduktora (i to bez dodatkowej opłaty!). Za darmo natomiast przewieziesz psa (ale tylko jednego), a także rower.
Jeszcze mniej (zaledwie 15 zł wraz z miejscówką) będzie cię kosztował bilet, gdy pojedziesz nad morze pociągiem InterCity „Neptun”. Ale uwaga! Musisz się spieszyć z jego kupnem. W każdym pociągu ilość biletów „Bikini” jest ograniczona i obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. Promocja trwa do końca wakacji.

...i w góry
Gdy wybierasz się w inne rejony Polski, skorzystaj z Tanich Linii Kolejowych.
Na wszystkie pociągi TLK możesz kupić bilet za 27 zł. Ta cena obejmuje również rezerwację miejsca. Musisz to jednak zrobić odpowiednio wcześnie, bo PKP dysponuje ograniczoną pulą tanich biletów. W każdym pociągu jest ich określona liczba, np. 15, 20 proc. (im popularniejsze połączenie, tym większy procent tanich biletów). Jeżeli nie uda ci się kupić taniego biletu, zapłacisz za przejazd normalną stawkę – taką, jaka obowiązuje w pociągu pospiesznym. W ramach TLK mniejsze są także dodatkowe opłaty: miejscówka kosztuje 3 zł, kuszetka – 20 zł.

Wygoda za pół ceny
W te wakacje masz szansę podróżować wygodnie pierwszą klasą i to za półdarmo – płacisz za bilet o połowę mniej niż normalnie. Umożliwia to specjalna książeczka biletowa, którą kupisz... w EMPiK-u. Książeczka zawiera dwa bilety na przejazd I klasą w pociągu InterCity i jest ważna przez całe wakacje. Dostaniesz ją w każdym EMPiK-u już od pierwszego dnia wakacji, tj. od 26 czerwca. Do książeczki należy wpisać trasę podróży (np. Warszawa – Sopot) oraz dokupić miejscówkę do biletu.

Weekend za miastem
Jeżeli planujesz tylko krótkie, sobotnio-niedzielne wypady na łono natury, kup bilet weekendowy.
W kasie musisz podać swoje imię i nazwisko, które zostanie wydrukowane na blankiecie, i wpisać numer dowodu osobistego. Bilet jest ważny od godziny 18 dnia poprzedzającego dzień wolny (np. od piątku) do 24.00 ostatniego dnia wolnego od pracy (niedzieli). Kosztuje 99 zł (II klasa). Mając taki bilet możesz jeździć gdzie chcesz i ile chcesz pociągami InterCity, EuroCity, Express lub Tanimi Liniami Kolejowymi (liczba przejazdów ani trasa nie są ograniczone). Ale uwaga! Ten bilet kupisz tylko w kasie biletowej.
Ulga na wyjazdy weekendowe przysługuje także w pociągach osobowych i pospiesznych. Możesz skorzystać z tzw. biletu wycieczkowego pod warunkiem, że wyjeżdżasz nie dalej niż 200 km od miejsca zamieszkania. Na bilet (w II klasie) w jedną stronę przysługuje 15 proc. zniżka, a „tam i z powrotem” – 33 proc., jeżeli przejazd odbywa się tą samą trasą. Gdybyś nie zdążyła nabyć go w kasie, kupisz bilet u konduktora pociągu.

Rodzinna eskapada
Gdy wyjeżdżasz z dzieckiem, skorzystaj z biletu rodzinnego.
W ramach tej oferty pociągami InterCity, EuroCity, Express i TLK może podróżować nawet pięć osób (w tym co najmniej jedno dziecko w wieku poniżej 16 lat). Każdy z dorosłych kupuje bilet z 33 proc. zniżką, natomiast dziecko ma prawo do przysługującej mu wyższej ulgi (np. 37 proc.). Ale uwaga! Zniżka nie obowiązuje w szczycie przewozowym, czyli jeżeli zaczynasz podróż w piątek w godzinach 14–20. To zastrzeżenie dotyczy tylko II klasy (w I klasie możesz podróżować bez żadnych ograniczeń czasowych).
Bilet rodzinny jest dostępny także w pociągach osobowych i pospiesznych. Ze zniżki 33 proc. mogą skorzystać maksymalnie dwie osoby dorosłe i czworo dzieci.

Inne oferty
Na niektórych trasach możesz skorzystać z oferty last minute, przewidzianej w pociągach ekspresowych (np. Kraków–Zakopane, Gdańsk
–Słupsk, Poznań–Zielona Góra)
. Na pół godziny przed wyjazdem masz szansę kupienia biletu (oczywiście jeżeli są jeszcze wolne miejsca) za
11 zł. Nie ma przy tym znaczenia, czy jesteś uprawniona do zniżki np. z tytułu inwalidztwa.
Jeżeli planujesz podczas wakacji zwiedzanie dużych miast Polski, kup bilet abonamentowy. Uprawnia on do 6 przejazdów tą samą trasą w ciągu 3 miesięcy (zapłacisz jak za pięć). Przed wyjazdem należy wykupić miejscówkę. Musisz także pamiętać, by przed każdą podróżą poprosić w kasie o dzienny stempel (jeżeli o tym zapomnisz, bilet potwierdzisz u konduktora, ale to łączy się z dodatkową opłatą). Biletu abonamentowego nie możesz wymienić ani przedłużyć terminu jego ważności. Masz natomiast prawo udostępnić go np. przyjaciółce.
Możesz kupić pięć przejazdów w cenie czterech (bilet jest ważny przez kolejne dwa miesiące) lub trzynaście w cenie dziesięciu (ważny przez trzy miesiące). Przed każdą podróżą musisz zgłosić się do kasy biletowej (poza kolejką) i zalegalizować przejazd (na wkładce dołączonej do biletu). Pamiętaj, że bilet musisz wykorzystać w przewidzianym terminie, nie możesz przedłużyć terminu jego ważności. Promocja „Na Piątkę” i „Szczęśliwa Trzynastka” obowiązuje tylko w pociągach osobowych i pospiesznych.

Oferta PKP dla podróżujących za granicę
Bilet Inter Rail dla młodzieży poniżej 26 lat.
Pozwala na odbycie (tylko II klasą) dowolnej liczby przejazdów na terenie krajów wchodzących w skład wybranej strefy geograficznej, na jakie została podzielona Europa (np. strefa A obejmuje Wielką Brytanię, Irlandię i Irlandię Północną).
Bilet Euro Domino. Z tym biletem możesz odbyć dowolną ilość podróży po danym kraju europejskim (jest ważny 3–8 dni).
Jeżeli wybierasz się do Czech, na Słowację lub Węgry – przysługuje ci 40 proc. ulga, gdy kupujesz bilet „tam i z powrotem”.

Komu przysługują ulgi w PKP
Niektórzy podróżni mogą korzystać z ulgowych przejazdów z mocy prawa (tylko w II klasie). Są to m. in.:
- dzieci do lat 4 podróżują za darmo;
- dzieci do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej – 37 proc.;
- dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz ich opiekunowie – 78 proc. zniżki;
- emeryci i renciści – 37 proc. na dwa przejazdy w roku (ulga nie obejmuje pociągów IC i EC);
- uczniowie (do 24 lat) i studenci (do 26 lat) – 37 proc. zniżki (nie obowiązuje w pociągach IC i EC).
Uwaga! Wybierając się w podróż z małym dzieckiem, nie zapomnij upomnieć się w kasie o bilet dla niego. Weź też ze sobą dokument poświadczający wiek malucha (np. twój stary dowód osobisty, książeczkę zdrowia dziecka). Każdy, komu przysługuje ustawowa zniżka, musi mieć
ze sobą legitymację potwierdzającą jego uprawnienia.

Co oznacza IC i EC
InterCity (IC) ma najwyższy standard (klimatyzowane wagony, wagon restauracyjny i biznesowy, którego pasażerowie mają dostęp do internetu, prasy codziennej, dostają też posiłek). Rozwija prędkość ponad 130 km/godz. i nie zatrzymuje się na stacjach pośrednich. Podróżujący IC otrzymują darmowy poczęstunek.
EuroCity (EC) jest równie komfortowy i szybki, jak pociąg InterCity. Kursuje tylko na trasach międzynarodowych.

Alicja Hass