przelew bankowy fot. Fotolia

Przelew bankowy na zamknięte konto - co zrobić, aby odzyskać pieniądze?

Zobacz, co dzieje się, gdy przez pomyłkę zrobiłaś przelew na zamknięte konto bankowe!
przelew bankowy fot. Fotolia
Zamknięcie konta bankowego przez jego właściciela może nastąpić z wielu przyczyn. Czasem powodem mogą być zbyt wysokie koszty utrzymania konta, opłaty, jakie bank nalicza za prowadzenie konta, przelewy, czy korzystanie z katy bankomatowej. Sprawdź, co zrobić, jeśli dokonasz przelewu na konto, które zostało zamknięte.

Co zrobić, gdy zgubisz kartę do bankomatu? 

Każdemu może się zdarzyć

Pomyłkowe przesłanie pieniędzy na zamknięte konto, zdarzają się często. Czasem po prostu nie zdążysz poinformować pracodawcy o nowym numerze albo księgowa pomyli się z przekazem pieniężnym. Bywa też i tak, że ktoś z rodziny, grona przyjaciół albo znajomy, który kiedyś pożyczył od ciebie pieniądze, prześle ci je, nie wiedząc, że twoje konto już nie istnieje. Takich sytuacji bywa mnóstwo. Zobacz, co możesz zrobić.

Zobacz, jak wygląda projekt banknotu 500 zł

Jak odzyskać pieniądze, wysłane na zamknięty nr konta?

Jest kilka możliwości odzyskania pieniędzy, które zostały przesłane na zamknięte konto bankowe.
  1. Jeśli nie jest za późno, możesz zadzwonić na infolinię swojego banku i anulować przelew. Wiele banków oferuje taką możliwość również za pośrednictwem strony internetowej.
  2. Możesz poczekać na automatyczny zwrot gotówki na konto. Pieniądze, które prześlesz na zamknięte, a więc nieistniejące już konto, na pewno nie znikną. Powinny być zwrócone nadawcy w ciągu 4 dni roboczych.
  3. Jeśli masz czas, wybierz się do najbliższego banku i poproś o zwrot gotówki do ręki. Jeśli tylko przelew nie został do ciebie skierowany, powinnaś otrzymać zaginione pieniądze.

Jak poznać, że banknot jest sfałszowany? 

Czasem nie jest tak kolorowo, czyli tzw. konto techniczne

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy cierpliwie czekasz na zwrot przelewu, który przypadkowo przesłałaś na zamknięte konto, a pieniądze nie wracają. Wiele banków posiada tzw. konta techniczne, na których przechowywane są miedzy innymi pieniądze, które wpłynęły na zamknięte już konto. Gotówkę można odebrać w kasie banku. Wystarczy, że będziesz miała przy sobie dowód osobisty.

Jak rozwiązać umowę z bankiem? 

Czy numer zamkniętego kont nadawany jest kolejnemu klientowi?

Z zamkniętym numerem konta wiążą się też pytania o to, czy nieistniejący już numer nadawany jest innemu klientowi, a co za tym idzie, czy istnieje ryzyko, że przesłane pieniądze trafią na jego konto. Jak się okazuje, zamykany numer konta nie może być nadany nowemu klientowi.