Przedsiębiorcy odetchną od składek ZUS. Będzie to możliwe od 1 listopada 2024 roku

Przedsiębiorcy odetchną od składek ZUS. Będzie to możliwe od 1 listopada 2024 roku fot. Adobe Stock, airborne77
Od 1 listopada 2024 roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc. Obsługą wniosków będzie zajmować się ZUS. Ze zwolnienia nie skorzystają jednak osoby prowadzące działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy.
/ 14.08.2024 11:20
Przedsiębiorcy odetchną od składek ZUS. Będzie to możliwe od 1 listopada 2024 roku fot. Adobe Stock, airborne77

Na czym polegają wakacje od składek ZUS?

Spis treści:

  1. Wakacje od składek ZUS
  2. Wniosek o wakacje składkowe

Wakacje od składek ZUS

Z wakacji od ZUS będą mogli skorzystać osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób.

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z takich wakacji przez jeden wybrany przez siebie miesiąc i nie płacić za siebie składek na ubezpieczenie społeczne. Składki sfinansowane w ten sposób wliczają się również do przyszłej emerytury czy renty - podaje ZUS na swojej stronie.

 Z ulgi można skorzystać niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Będzie też musiał opłacić swoją składkę zdrowotną.

Co ważne, wakacje składkowe dotyczą składek opłacanych wyłącznie przez samego przedsiębiorcę. Nadal będzie musiał on opłacić składki pracowników, współpracowników czy zleceniobiorców.

Składki za ten miesiąc zostaną opłacone z budżetu państwa. Jednocześnie przedsiębiorca w czasie wakacji składkowych będzie mógł normalnie prowadzić swoją działalność, a tym samym uzyskiwać przychody.

Wniosek o wakacje składkowe

Wnioski będzie można składać do ZUS od 1 listopada 2024 roku. Wniosek o ulgę należy złożyć miesiąc przed miesiącem skorzystania z niej – oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy złożą wniosek w listopadzie, będą mieć zwolnienie ze składek w grudniu. Wniosek może być złożony jedynie drogą elektroniczną.

ZUS będzie wydawać decyzje w tej sprawie – nie będzie np. możliwości zmiany miesiąca wskazanego w wysłanym dokumencie.

Ze zwolnienia nie będą mogli jednak skorzystać ci mikroprzedsiębiorcy, którzy w poprzednim lub bieżącym roku wykonywali pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy. Ministerstwo Rozwoju tłumaczy, że takie ograniczenie ma na celu zapobieganie wypychaniu pracowników na samozatrudnienie. Zdarza się, że pracodawca wymusza na pracowniku rezygnację z umowy o pracę i założenie działalności gospodarczej, by obniżyć koszty zatrudnienia pracownika.

Czytaj także:
Wielkie zmiany dla użytkowników PUE ZUS. Pierwsze wchodzą już w sierpniu
Kobiety prowadzą swoje firmy. Pod tym względem jesteśmy w europejskiej czołówce
Kobieta na L4 straciła zasiłek chorobowy. Wykonała jedną drobną czynność

 
 

 

Redakcja poleca

REKLAMA