Za co i kiedy możemy domagać się odszkodowania? Jak domagać się swoich praw? Oto przejrzysty poradnik po świecie odszkodowań.
Wielu Polaków traktuje odzyskiwanie odszkodowania jako przykry obowiązek. Co jednak zrobić, gdy proponowana przez zakład ubezpieczeń kwota nie wystarcza na pokrycie strat lub nie pozwoli na leczenie skutków wypadku? Nie wszyscy z nas wiedzą, że możemy skutecznie walczyć o swoje prawa. Jak się do tego zabrać?
Odszkodowanie należy nam się w następujących przypadkach:
1. Kiedy ulegliśmy wypadkowi.
Jeśli mieliśmy wykupione dobrowolne ubezpieczenie, np. Autocasco lub polisę na życie, a od zdarzenia nie minęły więcej niż 3 lata, należy nam się odszkodowanie pokrywające skutki wypadku w zakresie zdrowia, niezdolności do pracy czy straty majątku. W każdym wypadku będziemy musieli wykazać ciąg przyczynowo-skutkowy, który doprowadził do stanu, w którym np. straciliśmy możliwość wykonywania zawodu. Gdy nie mieliśmy dobrowolnego ubezpieczenia, to zakład ubezpieczeniowy sprawcy wypadku (obowiązkowe OC) będzie musiał wypłacić nam należne kwoty.
2. Kiedy nie z naszej winy w wypadku zginęła osoba nam bliska.
Możemy domagać się zadośćuczynienia, które jest próbą finansowej rekompensaty bólu i cierpienia w wyniku utraty bliskiej osoby. Najczęściej to sąd będzie musiał oszacować ile pieniędzy wynagrodzi nasze cierpienia.
3. Kiedy przyczyniliśmy się do wypadku.
Jeśli spowodowaliśmy lub przyczyniliśmy się wypadku nadal mamy prawo do wypłaty, choć nasza rola w tym zdarzeniu wpłynie znacząco na zmniejszenie wypłaconej kwoty.
4. Kiedy sprawca wypadku nie miał obowiązującego ubezpieczenia OC.
Wtedy rolę firmy ubezpieczającej przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i to on powinien wypłacić należne nam odszkodowanie. Firmy ubezpieczeniowe starają się ograniczać kwoty wypłacanych ubezpieczeń, co z ich punktu widzenia jest korzystne. Jak zabrać się do walki o należne nam pieniądze, kiedy na przeciw siebie mamy potężną firmę uzbrojoną w świetnych prawników? Można rozpocząć walkę samemu i liczyć się z ryzykiem porażki i utraconych kosztów lub wynająć specjalistyczną firmę odszkodowawczą.
Jak wybrać najlepszą dla nas kancelarię lub firmę odszkodowawczą?
1.Unikaj ofert składanych przez czynnych policjantów i pielęgniarki.
Niestety ciągle możemy spotkać się z sytuacją, że pielęgniarki lub policjanci na służbie zalecają nam usługi firm odszkodowawczych. Pamiętajmy, że nie robią tego bezinteresownie i od każdego "zwerbowanego" klienta dostają pieniądze. Czy adwokata również wybieramy w szpitalach lub zakładach pogrzebowych? Nie. Dlaczego miałbyś robić tak w przypadku kancelarii, która będzie walczyła o nasze odszkodowanie. Tylko od nas, klientów zależy czy uda się ograniczyć ten proceder.
2.Nie spiesz się.
Postępowanie o odszkodowanie zajmie kilka miesięcy, więc nie musimy podpisywać umowy zaraz po wypadku. Od tego jaką umowę podpiszemy zależy kwota naszego odszkodowania. Nie spiesz się przed podjęciem decyzji.
3.Porównaj oferty w Internecie.
Internet daje Ci możliwość szybkiego porównania ofert firm i kancelarii odszkodowawczych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „odszkodowanie” lub „firma odszkodowawcza”, aby mieć dostęp do stron kilkudziesięciu firm. Jeśli chcesz sprawdzić konkretną firmę, warto poznać opinie innych internautów na jej temat. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór firmy z wieloletnim doświadczeniem, która nie nastawia się na szybkie załatwienie sprawy. Pamiętaj, że warto walczyć o najwyższe odszkodowanie, chyba, że zależy nam na jak najszybszym uzyskaniu jakiekolwiek gotówki.
4. Popytaj znajomych.
Coraz więcej osób skorzystało już z usług firm odszkodowawczych. Są wśród nich także nasi bliscy i znajomi. Wystarczy popytać się o ich doświadczenia. Na podstawie ich opinii możesz ocenić jakość obsługi i szybkość działania konkretnych firm.
5. Zastanów się czy zależy Ci na szybszym uzyskaniu pieniędzy czy większej kwocie odszkodowania?
Wiele firm obsługuje wiele tysięcy klientów jednocześnie, przez co nastawiają się na jak najszybsze uzyskanie jakiegokolwiek odszkodowania. W tym celu już w postępowaniu przedsądowym będą starali się zawrzeć ugodę z zakładem ubezpieczeniowym. Oni wezmą swoją prowizję i zajmą się kolejnym klientem, a my pozostaniem z daną kwotą bez możliwości rewizji. Dlatego warto sprawdzić czy firma będzie mimo wszystko walczyła o najwyższe odszkodowanie, nawet w sądzie, gdzie uzyskane kwoty mogą być nawet 10-krotnie wyższe od proponowanych przez ubezpieczyciela.
Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?
Większość z nas nie jest prawnikami, jednak warto zwrócić uwagę na kilka zapisów, które będą dla nas kluczowe w czasie dochodzenia o odszkodowanie.
1.Sprawdź kompetencje i zachowanie przedstawiciela firmy.
W czasie rozmowy przedstawiciel powinien odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania. O co się dopytać? Przede wszystkim o koszty. Firmy odszkodowawcze pobiorą prowizję od uzyskanej kwoty, ale warto sprawdzić czy poniosą nakłady nie tylko obsługi prawnej w czasie negocjacji z zakładem ubezpieczeniowym, ale także pokryją koszty procesu sądowego, a te mogą być wysokie. Firmę odszkodowawczą może prowadzić praktycznie każdy, więc warto dokładnie sprawdzić kto będzie prowadził naszą sprawę. Może to być zarówno bardzo doświadczony prawnik w sprawach odszkodowawczych lub też sekretarka, która będzie potrafiła jedynie napisać pismo do zakładu ubezpieczeniowego.
2.Weź umowę do domu i przeczytaj ją dokładnie.
Nie musisz się spieszyć. To firmie zależy na jak najszybszym podpisaniu umowy. Weź umowę do domu, spokojnie ją przeczytaj i zastanów się nad każdym zapisem. W przypadku wątpliwości porównaj umowę z innymi firmami lub porozmawiaj z radcą prawnym.
3.Nie kieruj się ceną - wysokością prowizji.
Cena, czyli prowizja za usługę firmy odszkodowawczej, nie powinna decydować o wyborze kancelarii. Czy lepiej zapłacić 20% prowizji od 10 000 zł odszkodowania czy 30% od uzyskanych 100 000 zł? Rachunek jest prosty. O tym czy dostaniesz na rękę 700 000 czy 80 000 zadecyduje wieloletnie doświadczenie prawników firmy odszkodowawczej, więc lepiej postawić na dobrą i sprawdzoną firmę.
Źródło: firma odszkodowawcza Auxilia