Plany systematycznego oszczędzania

kobieta, finanse, oszczędzanie, plany systematycznego oszczędzania, lokata, konto oszczędnościowe fot. Panthermedia
Nowy sposób na oszczędzanie długoterminowe!
/ 08.06.2011 07:53
kobieta, finanse, oszczędzanie, plany systematycznego oszczędzania, lokata, konto oszczędnościowe fot. Panthermedia
Chciałabym ulokować oszczędności tak, żeby za kilkanaście lat móc opłacić z nich studia córce lub mieć je na emeryturę. W co warto zainwestować?
Olga W., Koszalin


Regularne oszczędzanie wymaga dużej dyscypliny. Dodatkowe pieniądze zawsze łatwiej wydać niż odłożyć. Dlatego każdy, kto chciałby regularnie odkładać pewną kwotę, ale potrzebuje dodatkowej mobilizacji, może sięgnąć po tzw. plany systematycznego oszczędzania. Motywują one do oszczędzania przez dłuższy okres, np. 15 lat. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane, gdy myślimy o odkładaniu dodatkowych środków na emeryturę. Zysk w ramach takich planów może być potencjalnie większy, niż gdybyśmy pieniądze umieścili na tradycyjnych lokatach. Z kolei ryzyko, że możemy utracić część naszych oszczędności, jest zdecydowanie mniejsze niż w wypadku funduszy inwestycyjnych.

Szczególnie popularne stają się plany z tzw. dźwignią finansową. Ich wyjątkowość polega na tym, że w pierwszej kolejności wpłacamy tylko 20 proc. sumy, którą chcemy oszczędzić. Przez kolejne lata regularnie dokonujemy wpłat i gromadzimy pozostałą część zadeklarowanej kwoty, czyli 80 proc. Największą korzyścią jest to, że na zysk przez cały ten czas pracuje całość, a więc 100 proc. zadeklarowanego kapitału, a nie, jak przy lokatach czy rachunkach oszczędnościowych, tylko kwota, którą zdążyliśmy wpłacić.


Robert Surmacz
ekspert Getin Banku ds. produktów oszczędnościowych

Porady prawne i finansowe - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA