Jak zarządzać pieniądzmi za granicą

kobieta, bankomat, pieniądze fot. Panthermedia
W obliczu nienajlepszych informacji o upadkach touroperatorów, dokładnie sprawdź komu powierzasz swoje pieniądze, oraz w jaki sposób możesz nimi zarządzać za granicą kraju.
/ 01.08.2012 06:26
kobieta, bankomat, pieniądze fot. Panthermedia
Sezon wakacyjny trwa, a plany urlopowe ciągle przed nami. Jest wiele pomysłów na spędzenie wolnego czasu i jeszcze więcej możliwości na udany wyjazd. Poza wyborem miejsca wypoczynku, sprawdź dokładnie, o co trzeba zadbać, aby w pełni cieszyć się z uroków wakacji.

Długo wyczekiwany urlop oraz plany o sposobie spędzenia egzotycznych wakacji  w końcu stają się realne. Palcem po mapie wybierasz miejsca, w których chciałbyś spędzić swój wolny czas i naładować baterie na kolejny rok pracy. W obliczu nienajlepszych informacji o upadkach touroperatorów, dokładnie sprawdź komu powierzasz swoje pieniądze, oraz w jaki sposób możesz nimi zarządzać za granicą kraju. Bez względu na to, czy swoje wakacje spędzisz z biurem podróży, czy zaplanujesz je na własną rękę, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa twoich finansów:

Karta płatnicza najbezpieczniejszą formą płatności.

Płatności kartą debetową lub kredytową  za granicą są niedrogie i bezpieczne. 
Dodatkowo korzystając z nich możemy liczyć na kilka pozytywnych uprawnień: 

  •  korzystne przeliczniki wypłaty waluty z bankomatów
  •  rozłożenie kosztów wyjazdu w czasie, jeżeli płacimy kartą kredytową
  •  karta kredytowa może również służyć jako polisa ubezpieczeniowa w podróży
  •  w przypadku upadłości bankructwa biura podróży czy linii lotniczych mamy możliwości łatwiejszego odzyskania pieniędzy


Sprawdź czy możesz więcej.

Spełniając określone warunki przez bank, masz możliwość dodatkowych profitów kart kredytowych. Posiadacz karty złotej czy prestiżowej ma ubezpieczenie  zawarte w karcie. Aktywacja ubezpieczenia następuje w chwili płatności za bilet, wyjazd czy za drobne zakupy potwierdzające obecność poza krajem.

Jak to zrobić?

Wyrobienie karty debetowej lub kredytowej jest niezwykle proste i wygodne. Wystarczy wypełnić wniosek on-line w banku internetowym i podać swoje dane. Jedynym potrzebnym dokumentem będzie dowód osobisty ( w przypadku kart kredytowych dowód osobisty i dokumenty finansowe). Bank weryfikuje je telefonicznie i wysyła dokumenty kurierem. Taką formę obiegu dokumentów preferuje np. Toyota Bank. Należy pamiętać, że procedura może zająć kilka dni, zanim fizycznie dostaniemy swoją kartę. Przeciętny czas oczekiwania to 8 dni roboczych.

Jak to działa w praktyce?

Wyście do restauracji, czy zapłacenie za wynajem samochodu też może odbywać się za pomocą kart kredytowych. Jeżeli przebywamy w krajach ze strefy Euro to Bank dokonuje 1-go przewalutowania. Przykładowo, gdy kupujemy obiad za 35 Euro - Bank dokonuje przewalutowania 35 euro na złote (po swoim kursie). Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy przebywamy w krajach poza strefą Euro. Wówczas dochodzi do co najmniej dwóch przewalutowań.  


Zgubiona karta?

W przypadku zgubienia karty za granica powinniśmy ją jak najszybciej zastrzec. Podobnie postępujemy w przypadku zaciętej karty w bankomacie. Do tego służy specjalny numer telefonu, pod którym kartę możemy zastrzec, w razie jej utraty. Warto pamiętać, aby numer zapisać w innym miejscu niż karta.

Przy kradzieży karty możemy ją zastrzec i jest duże prawdopodobieństwo, że nie stracimy wszystkich swoich pieniędzy, przy kradzieży gotówki możemy stracić wszystko.