Jak zaplanować tanie wakacje?

Sprawdź, jak nie zrujnować domowego budżetu wakacyjnym wyjazdem!
/ 10.07.2014 08:48

Czy wakacje zawsze muszą oznaczać wyrzeczenia finansowe i pustkę w kieszeni? Skorzystaj z naszych rad, by nie wydawać fortuny na wakacyjny wyjazd!

5 kroków do tańszych wakacji

fot. Fotolia

Nie trzeba wyjeżdzać do ekskluzywnego kurortu, aby wydać sporą sumę na wakacyjny urlop. Jak temu zaradzić? Jak zaplanować tanie wakacje? Oto 5 przydatnych porad.

 

1. Zaplanuj urlop dużo wcześniej

"Wyjazd na wypoczynek czy w Polsce, czy za granicą, wymaga starannego zaplanowania, tak jak każdy inny większy wydatek. Wyznaczmy więc cel wakacyjnej podróży, sprawdźmy daty, porównajmy ceny 
i to, co za nie otrzymamy. Większość z nas wypoczynek w tym roku ma już zapewne zorganizowany, jednak już 2-3 miesiące po wakacjach powinniśmy rozpocząć planowanie kolejnego urlopu, aby zoptymalizować i rozłożyć w czasie jego koszty. Wiele biur turystycznych, hoteli czy właścicieli kwater i apartamentów, stosuje oferty „first minute”, czyli obniża ceny w przypadku odpowiednio wcześnie dokonanego zamówienia. Skorzystanie z takiego rozwiązania pozwala nam na zaoszczędzenie pieniędzy już na starcie" – wskazuje Agnieszka Górzyńska, Dyrektor Regionalny AFORTI™ Finance.

Wcześniejsze zamówienie wakacyjnego wyjazdu nie tylko pozwala cieszyć się następnym letnim wyjazdem już od zimowych miesięcy, lecz także rozkłada w czasie urlopowe wydatki czy zakupy.

Dzięki temu ich koszt nie będzie dla nas zaskoczeniem, tym bardziej, że przy dokonywaniu rezerwacji wpłacamy jedynie zaliczkę i zyskujemy dodatkowy czas na zebranie pozostałej kwoty.

 

2. Nie podróżuj w szczycie sezonu

Najpopularniejszy czas wypoczynku – a tym samym najdroższy – w różnych częściach świata przypada w innych okresach. W Polsce są to lipiec i sierpień, w krajach basenu Morza Śródziemnego wyłącznie sierpień, a z kolei w krajach Dalekiego Wschodu szczyt sezonu zaczyna się dopiero w grudniu. Wybranie wyjazdu w maju lub w październiku z pewnością wpłynie na obniżenie kosztów naszej wycieczki.

 

3. Szukaj zniżek

Większość ośrodków wypoczynkowych czy firm turystycznych przyciąga klientów promocjami. Podobnie bywa np. z ofertami linii lotniczych. Sprawdźmy więc, czy nasz wyjazd możemy rozszerzyć o darmową wycieczkę po okolicy, program animacyjny czy zakwaterowanie dzieci po obniżonej cenie, tak aby otrzymać więcej za mniej.

"W Polsce sezon letni trwa stosunkowo krótko. Branża turystyczna, od wielkich hoteli po właścicieli prywatnych kwater, walczy o każdego klienta. Dla nas jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ mamy mocniejszą pozycję przetargową. Dodatkowe korzyści i atrakcje oferowane z wczasami czy wycieczką, przekładają się na realne oszczędności i odczuwalne w portfelu obniżenie wakacyjnych wydatków. Naszą pomysłowość wspierajmy także umiejętnościami negocjacyjnymi" – radzi Agnieszka Górzyńska.

 

4. Negocjuj ceny

Nie zawsze uda się uzyskać rabat, ale co szkodzi przynajmniej spróbować?

"Sztuka negocjacji jest jedną z podstawowych praktyk finansowych, zarówno początkujących, jak 
i doświadczonych podróżników. Sprawdza się doskonale szczególnie w przypadku samodzielnie przygotowywanych wyjazdów, a według statystyk 3/4 Polaków właśnie tak organizuje swoje urlopy. Pytajmy więc o rabaty w prywatnych pensjonatach czy kwaterach lub od razu wyznaczajmy cenę, jaką jesteśmy skłonni zapłacić. Mamy przecież prawo do rozsądnego dysponowania własnymi pieniędzmi" – podkreśla Agnieszka Górzyńska.

 

5. Regularnie oszczędzaj

Kiedy przejdziemy już przez powyższe etapy, pozostaje nam tylko jedno – zebranie pełnej kwoty na wycieczkę w wymarzone miejsce.

Niezawodnym narzędziem, które pozwoli nam na zaoszczędzenie
 w przyszłości części środków, jest nasz własny, domowy plan finansowania nadchodzącego urlopu. Brzmi poważnie, ale nie jest to trudne: wystarczy porównać nasze miesięczne zarobki i wydatki. Zwykle pozostaje wówczas jakaś nadwyżka finansowa.

Na podstawie materiałów prasowych AFORTI™ Finance.

Redakcja poleca

REKLAMA