Jak sprawdzić biuro podróży

wakacje, biuro podróży fot. Panthermedia
Jeżeli chcesz zobaczyć kawałek świata, a przy tym jednocześnie mieć udany urlop, bardzo starannie wybierz organizatora swojego wypoczynku.
/ 16.07.2012 09:07
wakacje, biuro podróży fot. Panthermedia
Wybór spośród biur turystycznych działających na rynku nastręcza sporo trudności. Często decydujemy się na zupełnie przypadkową agencję, skuszeni ofertą supertaniego wyjazdu. Dobrze, jeżeli okaże się ona solidna, ale bywa i tak, że wymarzony urlop przemienia się w letni koszmar. Aby tego uniknąć, sprawdźmy nie tylko firmę, ale i ofertę, jaką nam proponuje.

Organizator pod lupą

Pochlebne opinie znajomych to dobra rekomendacja. Wypytaj ich, gdzie i z jakim biurem jeździli. Zajrzyj też na fora internetowe, np. na www.oceniacz.pl, co piszą internauci na temat wybranej agencji. Nie poprzestawaj jednak na tym.

Biuro podróży, które organizuje wypoczynek, musi działać legalnie. O tym, czy tak jest, świadczy wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych prowadzonego przez wojewodę właściwego dla siedziby agencji turystycznej. Informację na ten temat uzyskasz w wydziale turystyki urzędu marszałkowskiego lub w internecie na stronie Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych na stronie internetowej http://turystyka.mg.gov.pl.

Przeczytaj umowę...

Kiedy już wybierzesz biuro, weź pod lupę związane z wycieczką dokumenty. Uważnie przeczytaj informację o miejscu zakwaterowania. Nie polegaj na samej ofercie katalogowej, bo jest tak sformułowana, aby wzbudzić twoje zainteresowanie. Dowiedz się, co inni sądzą o hotelu (zajrzyj np. na www.holidaycheck.pl, www. oceniacz.pl).Zapoznaj się z umową (tzw. warunki uczestnictwa), zwróć uwagę, jakie dane o miejscu ona zawiera.

W umowie muszą się znaleźć m.in.:
  • dane organizatora, numer zezwolenia, imię i nazwisko osoby, która podpisuje umowę w imieniu firmy;
  • miejsce pobytu lub trasa wycieczki;
  • czas trwania wyjazdu;
  • rodzaj, kategoria i opis środka transportu;
  • data, godzina i miejsce wyjazdu i powrotu;
  • rodzaj, kategoria i opis miejsca zakwaterowania
  • liczba i rodzaj posiłków;
  • cena ze wszystkimi dodatkowymi opłatami, a także informacja kiedy i jak może się ona zmienić. Sprawdź też, na jakie dodatkowe koszty musisz być przygotowana, np. czy klimatyzacja jest płatna.

...i warunki ubezpieczenia

Umowa to nie wszystko. Koniecznie przeczytaj warunki ubezpieczenia,  Pamiętaj, że im więcej wyłączeń, tym większe prawdopodobieństwo, że gdy przytrafi ci się coś na wakacjach, nie dostaniesz odszkodowania. Dlatego warto rozważyć kupno dodatkowego ubezpieczenia, np. kosztów leczenia za granicą.