Jak twierdzi Michał Olszewski z Domu Aukcyjnego Desa Unicum, w 20-letniej historii rynku polskiego nie było roku, żeby dobrej klasy obiekty nie drożały. W tej kwestii nic się zapewne nie zmieni przez wiele lat. Dlatego śmiało można inwestować w sztukę i być pewnym, że ich wartość będzie rosła w dłuższej perspektywie.
W sztukę może więc inwestować każdy. Wystarczy znaleźć odpowiednią niszę dopasowaną do naszego portfela. Ciekawą inwestycją nie wymagającą wielkiego kapitału jest na przykład fotografia. Na rynkach światowych już od dawna fotografia jest równoprawną dziedziną sztuki, a ceny najlepszych zdjęć dorównują dobrym dziełom sztuki współczesnej.
Na polskim rynku sztuki, mimo wzrastającego od kilku lat zainteresowania, fotografia stanowi na razie marginalny udział w sprzedaży. Najlepiej jest jednak zacząć inwestować w coś, co jest jeszcze tanie i mało modne. Później będzie za późno.
Zdaniem Adama Chełstowskiego z galerii DESA Unicum coraz bardziej doceniane są prace artystów, którzy osiągnęli sukcesy w innych dziedzinach sztuki, podczas gdy fotografia była uzupełnieniem ich artystycznego przekazu. Na pewno warte uwagi są dzieła m.in. artystów takich jak: Zbigniew Dłubak, Natalia Lach-Lachowicz, Marek Piasecki, Zygmunt Rytka.
Dorota Siudowska-Mieszkowska
www.serwis-inwestora.pl
www.serwis-inwestora.pl