Idą zmiany w L4. Tyle dostaniesz na rękę podczas choroby

idą zmiany w L4 fot. Adobe Stock, studio v-zwoelf
Rząd planuje zmienić zasady wypłacania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy tak, aby pracownik otrzymywał 100 proc. należnego mu wynagrodzenia podczas choroby. Obecnie w większości przypadków pracownik na L4 otrzymuje jedynie 80 proc. swojego wynagrodzenia. Przez pierwsze 33 dni choroby wynagrodzenie wypłaca pracodawca.
/ 17.06.2024 14:23
idą zmiany w L4 fot. Adobe Stock, studio v-zwoelf

Szykują się zmiany w L4. Padła propozycja, by ZUS wypłacał wynagrodzenie chorobowe już od pierwszego dnia choroby.

Spis treści:

  1. L4 płatne w 100. procentach
  2. Jak liczone jest obecnie wynagrodzenie chorobowe?
  3. Dodatkowy urlop czy faktyczny czas na leczenie?
 

L4 płatne w 100. procentach

Pojawiła się propozycja, aby wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy ze względu na zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy wyniosły 100 proc. płacy.

Jak mówiła w wywiadzie dla Dziennik Gazeta Prawna ministra Agnieszka Dziemianowicz- Bąk, w obecnym systemie podczas choroby pracownika straty ponosi zarówno pracownik jak i pracodawca.

Pracownik jest karany tym, że otrzymuje mniejsze wynagrodzenie, pracodawca tym, że musi znaleźć zastępstwo za nieobecnego pracownika i pokrywać koszty wynagrodzenia chorobowego, czyli 80 proc. pensji.

Pojawił się także pomysł, aby ZUS wypłacał wynagrodzenie chorobowe już od pierwszego dnia choroby.

Jak liczone jest obecnie wynagrodzenie chorobowe?

Obecnie wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim przysługuje pracownikowi przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (lub 14 dni dla osób, które ukończyły 50 lat). Za ten czas wynagrodzenie wypłaca pracodawca.

W zależności od przyczyny jego wysokość się różni. Jeśli przyczyna jest choroba lub odosobnienie w związku z chorobą zakaźną, pracownik otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia.

Pełną kwotę otrzymuje natomiast, jeśli powodem niezdolności do pracy jest choroba w trakcie ciąży, wypadek w drodze do i z pracy czy poddanie się badaniom lekarskim w związku z kandydowaniem na dawcę komórek, tkanek i narządów lub zabiegiem pobrania tych organów.

Po 33 dniach obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego przejmuje ZUS.

Dodatkowy urlop czy faktyczny czas na leczenie?

Wprowadzenie w 100 proc. płatnego L4 budzi pewne obawy. Z jednej strony istnieje ryzyko, że pracownicy zaczną traktować L4 jak dodatkowy płatny urlop, a to może generować dodatkowe koszty dla systemu opieki społecznej czy zmuszać pracodawców do szukania zastępstwa za nieobecnego pracownika.

Z drugiej strony płatne w 100 proc. L4 może też zachęcać pracowników do tego, by skorzystać z niego i zadbać o swoje zdrowie – obawa o mniejszą pensję mogła powstrzymywać niektóre osoby przed skorzystaniem ze zwolnienia lekarskiego.   

Czytaj także:
Alergia nie pozwala ci pracować? Przysługuje ci zwolnienie lekarskie
Swędzenie skóry wieczorem może świadczyć nawet o chorobie nowotworowej. Co powinno skłonić do szukania pomocy lekarskiej?
Praca zdalna w domu – jakie są wady i zalety? Rodzaje pracy zdalnej

Redakcja poleca

REKLAMA