Wiarygodność firmy - jak sprawdzić

Wiarygodność firmy - jak sprawdzić fot. Panthermedia
Aby zaufać przyszłym partnerom biznesowym, warto ich najpierw odpowiednio sprawdzić...
/ 22.04.2013 14:27
Wiarygodność firmy - jak sprawdzić fot. Panthermedia
Nie da się prowadzić własnej firmy bez współpracy z innymi podmiotami gospodarczymi. Zakup materiałów promocyjnych, sprzętu komputerowego czy nawet środków czystości do naszego biura wymaga od nas nawiązania relacji b2b (ang. business to business).

Niestety, prowadząc własny biznes należy mieć cały czas oczy i uszy szeroko otwarte. Aby nie zostać oszukaną przez nieuczciwe firmy, warto przed podjęciem współpracy sprawdzić jej wiarygodność.

Jak to zrobić?

1. Własne, sprawdzone kontakty


Najlepiej działającą zasadą w biznesie są własne, wypracowane osobiście kontakty. Dobre relacje z dostawcami mogą przyczynić się do korzystnych upustów cenowych, promocji czy rabatów.

Jeśli nie posiadasz takich kontaktów, będziesz musiała je nawiązać. Jak? Po otwarciu firmy w Twoich progach pojawią się z pewnością przedstawiciele innych przedsiębiorstw. Zawsze poproś, aby zostawili Ci swój adres i numer telefonu. Innym sposobem na poznanie partnerów biznesowych jest udział w branżowych targach czy imprezach.

2. Benchmarki i referencje


Warto też obserwować inne, dobrze prosperując firmy. tzw. benchamrki, czyli prekursorzy w danej branży, pokazują innym, mniejszym i nowszym podmiotom gospodarczym, jak powinno się w danym sektorze funkcjonować. Obserwując ich działania i wzorując się na nich możesz zobaczyć, z którymi firmami warto wspołpracować.

Innym pomysłem na sprawdzenie firmy jest poproszenie jej o listę przedsiębiorstw, z którymi wcześniej współpracowała. Referencje, jakie możesz otrzymać od kogoś, kto współpracował już z tą firmą mogą być niezwykle cenne. Pamiętj jednak, aby zawsze zachować pewną dozę sceptycyzmu. Lepiej dmuchać na zimne…

3. KRD


KRD, czyli Krajowy Rejestr Dłużników udostępnia na swojej stronie internetowej informacje o zadłużeniu danego przedsiębiorstwa. Jeżeli firma, z którą planowałaś współpracę znajduje się na liście dłużników, powinien to być dla Ciebie znak ostrzegawczy.

4. Internetowe bazy danych


W internecie znajdziesz również mnóstwo stron oferujących odpłatnie skorzystanie z bazy danych, posiadającej informacje o firmach funkcjonujących w Polsce. Jeśli baza, do której uzyskasz dostęp będzie wartościowa tzn. ostatnio aktualizowana, posiadajca wiele parametrów i informacji, może być to dla Ciebie dobre źródło wiedzy o potencjalnym partnerze biznesowym.

5. CEIDG


To biuro Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na stronie CEIDG możesz znaleźć informacje o obecnym statusie danej firmy. Dowiesz się, czy jest aktywna, zawieszona, a może już nie istnieje. Według polskiego prawa osoba, która zawiesiła działolność gospodarczą, nie może przyjmować zleceń, podpisywać umów i przeprowadzać transakcji.

Redakcja poleca

REKLAMA