Słowacja Chopok na narty i snowboard. Ceny, trasy, warunki, kwatery

Na Chopoku - kolejka na górę fot. Materiały prasowe
Planujesz wyskoczyć na narty i szukasz dobrego ośrodka niedaleko granicy Polski, gdzie masz gwarancję śniegu i dużo dobrze przygotowanych tras? Warto rozważyć ośrodek Jasna Chopok na Słowacji. Nie ma na Słowacji bardziej nowoczesnego miejsca dla amatorów białego szaleństwa, także rodzin z dziećmi.
Joanna Germak / 19.12.2018 13:52
Na Chopoku - kolejka na górę fot. Materiały prasowe

Jasna Chopok - blisko granicy z Polską

Sezon w największym i najnowocześniejszym ośrodku narciarskim na Słowacji - Jasna Niskie Tatry - zaczyna się na początku grudnia i trwa do końca marca, a nawet do połowy kwietnia. Ośrodek położony w Liptowie, na południe od Liptowskiego Mikulasza, w samym sercu Parku Narodowego Tatry Niskie (Napant) jest największą stacją narciarską na Słowacji (zajmuje 91 ha).
Tereny na stokach Chopoka (2204 m n.p.m) drugiego pod względem wysokości szczytu tego pasma górskiego, upodobali sobie narciarze i miłośnicy freeride’u, ale Jasna posiada też ciekawą ofertę dla rodzin.

Chopok - atrakcje dla dzieci i opieka na stoku

Najmłodszych narciarzy (i ich rodziców) mile zaskoczy Maxiland, największy zimowy park dzieciecy na Słowacji o powierzchni ponad 7 000 m2 z 5 wygodnymi wyciągami taśmowymi. To idealne miejsce na zdobywanie pierwszych doświadczeń w jeździe na nartach i na snowboardzie. Ogrodzone tereny  gwarantują bezpieczne szusowanie bez ryzyka kolizji z narciarzami z trasy zjazdowej.
W czasie, gdy rodzice szaleją na nartach, ich dzieci uczą się jazdy pod okiem specjalnie przeszkolonych instruktorów. Albo bawią się pod opieką profesjonalnych animatorów.

Wypożyczalnie sprzętu i nauka jazdy na nartach

Na miejscu są też szkoła narciarska dla dorosłych i dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego z przechowalnią, przechowalnia bagażu, wypożyczalnie przy stacjach kolejek linowych wyposażone w sprzęt dla narciarzy i snowboardzistów, narty freeride i freestyle, sklepy z odzieżą sportową i akcesoriami, a także serwis nart i snowboardów.

Jak na Chopoku bawiły się polskie gwiazdy - polecamy fotoreportaż

Chopok - trasy narciarskie i ski-mapa (do wydrukowania)

Na Chopoku jest aż 50 km tras. Dostać się na nie można dzięki 27 kolejkom i wyciągom. Jest też 12 stref freeride’owych.
Ośrodek Jasna oferuje możliwości szusowania na wszystkich rodzajach tras - od niebieskich, łatwych, zjazdowych, przez bardziej wymagające czerwone, aż po trudne - czarne. Są 23 kolejki linowe i wyciągi o przepustowości 28 tys. osób na godzinę, wśród nich nowoczesna winda narciarska Twinliner, 24-osobowa kolej gondolowa Funitel odporna na wiatr i 15 osobowa gondola łącząca północną i południową stronę Chopoka. Są też dwa oświetlone stoki, dla tych, którym sportów zimowych nigdy dość.

Słowacja Chopok - trasy narciarskie - skimapa
Trasy na Chopoku - ski-mapa

Dlaczego na Chopoku zawsze jest śnieg?

Słowacy śnieg gwarantują! Dzięki nowoczesnemu systemowi naśnieżania na Chopoku da się szusować przez co najmniej 5 miesięcy w roku, po północnej i południowej stronie góry. A ponad 35 km z 50 km tras jest sztucznie naśnieżanych. Poza tym powodzeniem zakończył projekt „naturalnej lodówki”, która utrzymuje śnieg nad ośrodkiem Biela Put.

Nowoczesny skipass na Chopoku - ceny i zasady działania

Nowością od 2018 roku jest zmienna cena skipassów (flexi price). Tatry Mountain Resort w sezonie 2018/19 wprowadziło innowacyjny system zakupu karnetów narciarskich, wzorowany na rozwiązaniach powszechnie wykorzystywanych przez linie lotnicze.

Chopok - freeride
Freeride na Chopoku

Nowy system GOPASS pozwala kupić karnety narciarskie przez internet znacznie taniej niż do tej pory. Osoby, które kupią skipass z dużym wyprzedzeniem, uzyskają rabat sięgający nawet kilkudziesięciu procent. Np. online w sezonie zimowym 2018/19 można było upolować bilety na tzw. pierwszy śnieg od 9 euro, na Boże Narodzenie od 27 euro, a na Sylwestra od 38 euro Wszystko załatwia się na stronie GOPASS (www.gopass.sk). Ceny skipassów mogą dynamicznie się zmieniać na podstawie realnej ilości sprzedanych biletów i obciążenia ośrodka w danym terminie. Najlepiej na tym wyjdą narciarze i snowboardziści, którzy wcześniej zaplanują wyjazd.
Warto też zainstalować mobilną aplikację GOPASS, by wiedzieć, jaki jest czas oczekiwania w kolejce na konkretny wyciąg, przeglądać mapy i być na bieżąco z wydarzeniami w ośrodku - nie tylko sportowymi.

Gdzie spać na Słowacji? Najlepiej przy lub na stoku!

Najlepiej zakwaterować się oczywiście przy stoku w formacie ski-in i ski-out, by na stok iść w butach narciarskich prosto z hotelu. Np. w czterogwiazdkowym, przyjaznym dzieciom hotelu Grand Jasná, który leży w sercu doliny i ma widok na Chopok. Inną kuszącą opcją jest zamieszkanie na wysokości 2004 m n.p.m - bezpośrednio na Chopoku w hotelu Rotunda.

Hotel Grand Jasna na Słowacji przy Chopoku
Formułę ski-in i ski-out gwarantuje m.in. hotel Grand Jasna

Wymagających klientów zainteresują inne czterogwiazdkowe hotele przy Chopoku:

  • Boutique hotel Tri Studnicky przy wjeździe do Doliny Demianowskiej
  • Hotel Pošta w pobliżu Centrum Jasná obok stacji kolejki Grand - Brhliská
  • Stylowe Chalet ́s Jasná de Luxe.

Więcej informacji na www.tmrhotels.com

Jak dojechać na Chopok?

Samochodem od północnej strony Chopoka w kierunku:
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ >
DEMÄNOVSKÁ DOLINA >LÚČKY >
ZÁHRADKY >
BIELA PÚŤ >
CHOPOK

Samochodem od południowej strony Chopoka w kierunku:
BANSKÁ BYSTRICA / BREZNO >
BYSTRÁ >
KRUPOVÁ >
CHOPOK

Więcej na temat Słowacji i wyjazdów narciarskich:
10 pomysłów na aktywne ferie z rodziną.
Szykujesz się do wyjazdu narciarsko-snowboardowego? Zacznij ćwiczyć!
Noc pod namiotem w środku zimy w górach? Jak wygląda kemping w lutym