Podróż z dzieckiem o czym warto pamiętać

Podróż z dzieckiem o czym warto pamiętać fot. Fotolia
Zobacz, o czym powinnaś pamiętać zabierając dziecko na wyprawę w góry
16.08.2016 10:28
Podróż z dzieckiem o czym warto pamiętać fot. Fotolia

Podróż w góry zawsze jest pełna wyzwań. Każda taka wyprawa to połączenie miłość do gór i determinacji. Czasami same wahamy się czy, aby na pewno ruszyć w podróż, która wymaga przemyślanego planu i przygotowania. A co w przypadku, kiedy decydujemy się na taka wyprawę zabrać dziecko?

Z dzieckiem w góry

Na początku pojawiają się obawy czy dobrym pomysłem jest zabranie dziecka w taką podróż. Poszukujemy w Internecie opinii innych mam, które się na to zdecydowały, pytamy rodzinę i bliskich. Szukamy potwierdzenia, że nasz plan jest dobry. Z jednej strony chcemy, żeby nasze dziecko poznawało, odkrywało i uczyło się świata, z drugiej, aby było bezpieczne. Wspólne wyjście w góry z dzieckiem jest jednak prostsze niż się wydaje, wystarczy, że zadbasz o kilka drobiazgów, a podróż z twoją pociechą okaże się prawdziwą frajdą.

Pierwsze kroki

W pierwszej kolejności powinnaś odpowiednio zaplanować całokształt wyprawy.
Zadbaj o odpowiednią odzież – wybierając się w góry do plecaka powinnaś zapakować: latarkę i zapasowe baterie, pelerynę przeciwdeszczową, czapkę z daszkiem (chroniącą przed słońcem) i okulary przeciwsłoneczne. Ubrać się na tzw. cebulkę, gdyż pogoda w górach lubi być zmienna. I najważniejsze, pamiętać o wygodnym obuwiu.
Znajdź miejsce noclegowe – przed wyruszeniem w podróż znajdź miejsce noclegowe, w którym znajduje się udogodnienia stworzone z myślą o dzieciach np. plac zabaw, twoje dziecko będzie mieć chwilę na odpoczynek i zabawę. Wiele z takich miejsce oferuję nawet pomoc w zorganizowaniu opieki nad dzieckiem.
Zapakuj jedzenie do plecaka – podróże w góry z reguły są bardzo wyczerpujące, dlatego do swojego plecaka powinnaś zapakować wcześniej przygotowane kanapki, owoce, warzywa i obowiązkowo jakieś słodkie przekąski, które pozwolą uzupełnić energię. Oprócz zimnych napoi zadbaj także o ciepłą herbatę. Pogoda w górach bardzo szybko się zmienia i nigdy nie wiesz czy nie przyjdzie potrzeba się ogrzać.
Naładuj telefon – bez naładowanego telefonu nie powinnaś ruszać w góry. Nigdy nie wiesz, czy coś się nie wydarzy bądź nie będziesz potrzebowała pomocy. Zresztą, gdyby podróż wydłużyła się w czasie warto zadzwonić do ośrodka i o tym poinformować.

Przygotuj się na zmiany

Podróż z dzieckiem to ciągłe zmiany, na które powinnaś być przygotowana. Najważniejsze, żebyś pamiętała o dwóch podstawowych zasadach. 
Dobry plan to podstawa – dokładnie zaplanuj czas swojego pobytu w górach. Znajdź miejsca, które warto odwiedzić i atrakcje, z których warto skorzystać. Nie zapominaj, że im więcej takich rzeczy tym lepiej. Dzieci bardzo szybko się nudzą, dlatego natychmiastowa zmiana planów nie jest wykluczona, lepiej jeśli będziesz na nią przygotowana, a w zanadrzu będziesz mieć kilka pomysłów zastępczych.
Stawiaj wyzwania – dzieci bardzo szybko się męczą i zaczynają marudzić, chcąc jak najszybciej zakończyć wędrówkę i wrócić do domu. W tym celu powinnaś stawiać swojemu dziecku wyzwania. Wyznaczać mu punkty, do których powinien dojść w zamian oferując jakieś "nagrody". 

Sytuacje awaryjne

W razie nagłych wypadków powinnaś zachować spokój, dlatego pamiętaj, aby przed wyprawą w góry zapisać w swoim telefonie numer do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR), a wybierając się w Tatry również i do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). Korzystając z usług TOPR-u, dzięki wsparciu ŠKODY, będziesz mieć gwarancję bezpiecznej i komfortowej pomocy.
ŠKODA od trzynastu już lat wspiera TOPR przekazując mu niezawodne samochody, które co roku muszą sprostać setkom wyzwań w ciężkich warunkach górskich akcji. Przekazując służbą swoje samochody  ŠKODA Yeti Outdoor 4X4 oraz ŠKODA Octavia Combi 4X4.
 
Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.bezpieczniewgory.pl.
Tagi: dziecko, SKODA