To serce Wrocławia. Kamieniczki gotyckie, renesansowe, barokowe, klasycystyczne. Najsłynniejsze to Jaś (gotycko-renesansowa, z Muzeum Krasnoludków) i Małgosia (barokowa). Stojący pośrodku rynku ratusz jest jednym z najpiękniejszych świeckich zabytków gotyckich w Europie.
Imprezy muzyczne
Najsłynniejsze to Jazz nad Odrą, Wratislavia Cantans i Przegląd Piosenki Aktorskiej. 1 maja na rynku zbierają się muzycy, tworząc wielką orkiestrę gitarową (rekord Guinnessa) i oddając hołd Jimmy'emu Hendriksowi.
Lwowskie ślady
Zbiory Ossolineum, biblioteki z takimi rarytasami jak rękopisy "Pana Tadeusza", "Chłopów", "Zemsty" i bezcenną kolekcją grafik, m.in. pracami Rembrandta i Dürera. We Wrocławiu znalazła się też Panorama Racławicka - ogromne malowidło (15 x 120 m), z lat 1893-94 przedstawiające bitwę z Powstania Kościuszkowskiego.
Park Szczytnicki
Najstarszy park Wrocławia, urządzony w stylu angielskim. Zajmuje ok. 100 ha, rośnie tu 400 gatunków drzew i krzewów. Ulubionym miejscem spotkań jest Ogród Japoński, z urokliwymi stawami, kamiennym ogrodem, pawilonem herbacianym i malowniczym mostkiem. Namiętnie fotografują się tu nowożeńcy.
Arcydzieła baroku
Ogromny gmach dawnej akademii jezuickiej, dziś Uniwersytet Wrocławski, z najsłynniejszą Aulą Leopoldina z iluzjonistycznymi malowidłami, rzeźbami i złoceniami. Nie ustępuje jej Sala Muzyczna ze wspaniałymi polichromiami i zdobieniami oraz najpiękniejsza świątynia barokowa Wrocławia - kościół Najświętszego Imienia Jezus.
Pomniki
Obok poważnych (np. Fredry, Kopernika) są zadziwiające - np. jedyny w swoim rodzaju pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych, pomnik Amora na Pegazie czy figury pijaka i jego żony trzymającej trzewik w dłoni.
Krasnale
Ponad 150 figurek spiżowych krasnali umieszczono na ulicach miasta z inicjatywy urzędu miejskiego. Tropienie skrzatów to największa frajda dla dzieci oraz dla turystów lubiących niekonwencjonalne sposoby zwiedzania. Organizowane są nawet specjalne wycieczki szlakiem krasnali.
Ostrów Tumski
Najstarsza dzielnica Wrocławia, siedziba pierwszych Piastów śląskich. Jedna z 12 wysp miasta, na którą prowadzi malowniczy Most Tumski (jest ich w mieście ponad 100). Wieczorny spacer średniowiecznymi zaułkami, oświetlonymi gazowymi latarniami pozostawia niezapomniane przeżycie. Wędrując, podziwiamy m.in. najstarszy w mieście romański kościół św. Idziego, gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela i Muzeum Archidiecezjalne (z najstarszym dzwonem w Polsce i Księgą Henrykowską z 1270 r., w której zapisano pierwsze zdanie w języku polskim).