„Nirvana” w Teatrze Polskim

Teatr Polski we Wrocławiu po sukcesach „Lalki” w reżyserii Wiktora Rubina i „Samsary Disco” w reżyserii Agnieszki Olsten przygotowuje kolejną premierę. W piątek 6.03.2009 na deskach Sceny na Świebodzkim zobaczymy „Nirvanę” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.
/ 26.02.2009 21:51
Teatr Polski we Wrocławiu po sukcesach „Lalki” w reżyserii Wiktora Rubina i „Samsary Disco” w reżyserii Agnieszki Olsten przygotowuje kolejną premierę. W piątek 6.03.2009 na deskach Sceny na Świebodzkim zobaczymy „Nirvanę” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

„NIRVANA”
na podstawie „Tybetańskiej księgi umarłych” („Bar-do Thos-grol”). Tybetański termin bar-do oznacza sferę znajdującą się między dwoma stanami. Rejon bycia pomiędzy dwiema „Nirwana” w Teatrze Polskimokreślonymi formami. Między iluzją i rzeczywistością. Życiem i śmiercią. Już nie jesteśmy tym, za kogo się uważaliśmy, a jeszcze nie jesteśmy tym, kim planujemy zostać. Takich stanów przejścia doświadczamy często w kulturze, kiedy porzucamy jedną rolę społeczną i przygotowujemy się do drugiej. Wchodzenie w dorosłość, przemiana dziewczyny w kobietę, przygotowywanie się do religijnych sakramentów, a z drugiej strony - awans albo degradacja w pracy. Ciągle przechodzimy od jednej roli społecznej do drugiej, ciągle doświadczamy więc bycia pomiędzy. Michael Jackson - z urodziwego Afroamerykanina zmienił się w rozpadającego się białego na skutek przedawkowania technologii medycznych. Czy z innej strony - Kurt Cobain, którego popkultura przemieniła z gitarzysty rockowego w przedmiot manipulacji mediów, idola, co zakończyło się samobójstwem. W przestrzeni teatru to pomiędzy rozciąga się na relacje: aktor-postać, próba-przedstawienie, teatr-performance, sztuka-życie. Zawieszenie w między-bycie jak Mickiewiczowskie Aniołki - Józio i Rózia - z drugiej części Dziadów.

Prapremiera - 6 marca 2009, Scena na Świebodzkim.

przekład – Ireneusz Kania
adaptacja i reżyseria – Krzysztof Garbaczewski
scenografia – Anna Maria Karczmarska, Krzysztof Garbaczewski
kostiumy - Anna Maria Karczmarska
współpraca kostiumograficzna – Małgorzata Matera
muzyka – Jan Duszyński
choreografia – Tomasz Wygoda
reżyseria światła – Wojciech Puś
koordynator projektu – Hanna Frankowska

OBSADA:
Lew - Alicja Kwiatkowska
Pielęgniarka – Halina Rasiakówna
BRR – Marcin Czarnik
Paw – Rafał Kronenberger
C.G. – Cezary Kussyk
Słoń – Adam Szczyszczaj
WRR – Krzysztof Zarzecki (gościnnie)
Mężczyzna – Wojciech Ziemiański

asystent reżysera - Alicja Kwiatkowska
inspicjent i sufler – Iwona Rólczyńska
rekwizytor – Jacek Szpinko
realizacja dźwięku – Maciej Kabata

PRAPREMIERA:
6.03.2009 godz. 19:00
PREMIERA PRASOWA:
8.03.2009 godz. 19:00

KOLEJNE SPEKTAKLE:
7-8.03.2009 godz. 19:00
14-15.03.2009 godz. 20:00
25-26.03.2009 godz. 19:00

źródło: teatrpolski.wroc.pl

(a.)