Próby złota - jaką próbę powinna mieć złota obrączka?
Obrączki ślubne to biżuteria, którą będziecie nosić przez najbliższych kilkadziesiąt lat. Próba złota, z jakiego są wykonane, ma ogromne znaczenie dla ich trwałości i wyglądu. Jaką próbę złota wybrać?

- Małgorzata Górecka-Kosmala
Obrączka ślubna to jeden z najważniejszych symboli małżeństwa. Okrąg nie ma początku ani końca, a szlachetny materiał, z jakiego jest wykonana, jest odporny na zniszczenia. To właśnie nawiązanie do miłości: nieskończonej i niezniszczalnej.
Obrączki najczęściej wykonywane są z żółtego złota, ale nierzadko zdarzają się modele z innych kruszców:
- białego złota,
- platyny,
- srebra,
- mieszane.
Wybór obrączki wcale nie jest taki prosty, jak się wydaje. Zobacz, jak wybrać odpowiednią próbę złota do najważniejszej biżuterii w twoim życiu.
Próby złota - o czym mówią i co znaczą?
Próby złota to nic innego jak ilość kruszcu w 1000 g złota. Nie ma różnicy między próbą złota żółtego i białego. Najczęściej spotykane próby to:
- próba 0 – 999
Złoto 24-karatowe to aż 99,9% złota w kruszcu. Niestety biżuteria o takiej próbie byłaby bardzo giętka, łatwo się wygina, a co za tym idzie, nie jest wykorzystywana do wyrabiania obrączek czy pierścionków.
- próba 1 – 960
Złoto 22-karatowe to 96% złota. W tym przypadku również biżuteria byłaby zbyt nietrwała, dlatego raczej nie praktykuje się tworzenia obrączek o takiej próbie.
- próba 2 – 750
Złoto 18-karatowe, a więc 75% złota, to chyba najlepsza, najwyższa i najbardziej szlachetna próba złota, stosowana w przypadku biżuterii.
- próba 3 – 585
Złoto 14-karatowe to 58,5% złota. Najbardziej popularne i najczęściej spotykane złoto. Często występuje też w stopie 583 (tzw. złoto rosyjskie, wizualnie wydaje się bardziej czerwone)
- próba 6 – 333
Złoto 8-karatowe zawierające 33,3% złota. To najmniejsza, ale wcale nie najgorsza próba złota. Wizualnie wydaje się dużo jaśniejsze od złota 18-karatowego złota.

Ile karatów powinna mieć obrączka?
Nie ma reguły, co do tego, ilu karatowa powinna być obrączka ślubna. Niektóre kobiety stwierdzą zapewne, że kochający partner powinien wybrać tę najlepszą, a więc co najmniej z próbą 750. Wszystko zależy jednak od tego, jakimi środkami finansowymi dysponujemy (wyższa próba równa się większej cenie).
Najlepszym i najbardziej uniwersalnym wyborem będzie złoto 14-karatowe. Standardowa próba jest w tym przypadku synonimem dobrej jakości, która na pewno przetrwa długie lata.
Idealnie byłyby obrączki o stopie 750. Gwarantują świetną jakość i są wykonane z porządnego stopu.
Nie poleca się obrączek wykonanych ze złota z próbą 333. Są nietrwałe i mogą się połamać. Wprawdzie ich cena może zachęcać, ale niestety, mogą nie posłużyć na lata, a przecież obrączki właśnie po to są.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 27.07.2016.
Więcej ślubnych porad:
30 ślubnych przesądów, które ciągle mają się dobrze! Znasz je?
Od czego w ogóle zacząć przygotowania do ślubu? Podpowiadamy!