Inkubacja snu

Polega na wywołaniu marzenia sennego na określony temat. Inkubacji używa się w celu lepszego poznania siebie i swojego umysłu, rozwiązania problemów oraz spełnienia swoich marzeń we śnie.

Sny można inkubować na różne sposoby. Najstarsze metody inkubacji używane były już w starożytności i wiązały się z określoną kulturą oraz religią. Marzenia senne wywoływali m.in. mieszkańcy Japonii, Grecji i Mezopotamii. W tym celu przyrządzali specjalne mikstury i odprawiali rytuały. Praktyki te stawały się z biegiem czasu coraz częściej stosowane i przejmowane przez kolejne kultury. Mimo że zmieniły swoją postać, przetrwały do dnia dzisiejszego.

Współczesna metoda inkubacji

Jedną z podstawowych metod wywoływania określonych marzeń sennych jest rozmyślanie o określonej sprawie. Im silniej skupiamy się na danym temacie, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziemy o nim śnić. Intensywnym skupianiem się na określonej sprawie zajmujemy się nie tylko w ciągu dnia, ale również gdy kładziemy się spać. Leżymy wtedy i przynajmniej przez kilkanaście minut wyobrażamy sobie wszystko, co chcemy obejrzeć w naszym marzeniu sennym. Dodatkowo nasze pragnienie możemy zapisać na kartce lub położyć przy łóżku przedmiot, który będzie się nam z nim kojarzył. Początki nigdy nie są proste, dlatego nie przejmujmy się, jeśli metoda ta nie będzie od razu przynosić pożądanych efektów. Często w inkubacji przeszkadza zmęczenie, dręczące nas problemy lub działanie niektórych substancji zawartych w kawie lub innych napojach, które wypiliśmy przed snem.

Inkubowane sny nie zawsze udzielają nam bezpośredniej odpowiedzi na nasze pytanie. Często podświadomość może zdeformować problem albo ukazać go w innym świetle. Jesteśmy wtedy zmuszeni do głębszej analizy takiego marzenia sennego. Warto jednak poświęcić mu czas, bo taki sen może ukazać nam dany problem z zupełnie innej perspektywy. Doświadczenie takiego marzenia sennego jest w stanie zmienić sposób naszego myślenia, a w konsekwencji pomóc w rozwiązaniu problemu.