Festiwal od początku odbywa się na Wyspie Młyńskiej. To wyjątkowe miejsce zawdzięcza swój urok nie tylko architekturze Młynów Rothera oraz tzw. Wenecji Bydgoskiej, ale przede wszystkim położeniu między dwiema rzekami: Brdą oraz Brdą Młynówką. Sąsiedztwo licznych muzeów oraz nowoczesnej Opery Nova sprawia, ze wyspa stała się znaczącym centrum kulturalnym. W tej niezwykłej przestrzeni zostanie wybudowana scena, której aranżacje wizualne staną się dopełnieniem utworów, wyjątkowym obrazem dla smooth’owych brzmień.
Na bydgoskiej scenie usłyszymy: brazylijską wokalistkę Ive Mendes, najbardziej znaną gwiazdę z Wysp Zielonego Przylądka Cesarkę Evorę oraz belgijską grupę Vaya Con Dios.
Oczywiście nie zabraknie również polskich wykonawców:Natalii Kukulskiej, Marii Peszek, Maćka Maleńczuka, Piotra Cugowskiego, Natu, Mietka Szcześniaka.
Niebywała podróż przez najpiękniejsze miejsca na ziemi odbędzie się za pośrednictwem najbardziej znanych utworów opiewających miasta świata. Usłyszymy „Stranger In Moscow” Michaela Jacksona w wykonaniu Natalii Kukulskiej, „Empire State of Mind” Alicii Keys zaśpiewa Natu, Maciej Maleńczuk i Mietek Szcześniak sprawią, że Bydgoszcz na kilkanaście minut znajdzie się w Kalifornii, Piotr Cugowski zaskoczy „Under The Bridge” w całkowicie nowej, orkiestrowej aranżacji.
Bilety – 50 zł
Strefa Golden Circle – bezpośrednio przed sceną – 150 zł
Strefa VIP – 300 zł
Smooth Festiwal Złote Przeboje, 22 maja, Bydgoszcz – Wyspa Młyńska
1
z
5
fot. materiały prasowe
Ive Mendes - Brazylijka o hiszpańsko-portugalsko-francuskich korzeniach, studia muzyczne kończyła w stolicy swojego stanu Goianii. Międzynarodowa kariera Ive Mendes rozpoczęła się w Londynie, kiedy to urzekła swoim głosem producenta Sade – Robina Millara. Współpraca z nim zaowocowała w 2004 roku debiutanckim albumem „Ive Mendes”. Millar był także obecny przy produkcji najnowszego krążka „Magnetism”, który został znakomicie przyjęty zarówno przez krytykę jak i publiczność. Na obu płytach Ive śpiewa zarówno po portugalsku jak i po angielsku. Na „Magnetism” oprócz swoich piosenek wykonuje też kompozycję grupy Coldplay „Yello’, a także kawałek „Don’t Wanna Know” niedawno zmarłego znakomitego brytyjskiego wokalisty i gitarzysty Johna Martyna.
2
z
5
fot. materiały prasowe
Vaya Con Dios - od 25 lat króluje na światowym rynku muzycznym jako niezwykłe zjawisko łączące w sobie wpływy muzyki z całego świata. Każdy z albumów wydanych od 1986 roku zaskakuje swoją odmiennością i świeżością: tak jak album "Roots And Wings" inspirowany muzyką r&b oraz elementami muzyki arabskiej i indyjskiej, "The Promise" nagrany m.in. z prawdziwą cygańską orkiestrą, a także: soulowo-bluesowy klasyk "Ain't No Love In The Heart Of The City". 12 kwietnia ukazał się najnowszy album zespołu „Comme On Est Venu…”. Krążek nagrany jest po francusku, jednak niezwykle charakterystyczny głos Dani Klein oraz konsekwencja drogi artystycznej jaką Vaya Con Dios podejmuje od lat sprawiają, że jest on rozpoznawalny od pierwszych taktów dla słuchaczy na całym świecie.
3
z
5
fot. materiały prasowe
Natu
4
z
5
fot. materiały prasowe
Cesaria Evora - Charyzmatyczna osobowość, magnetyzujący głos, zdobywczyni m.in: jednej z najważniejszych nagród przemysłu muzycznego na świecie Grammy Awards w kategorii World Music. Nie bez powodu nazywana jest „bosonogą divą” z wysp Zielonego Przylądka. Jej piosenki zdobyły uznanie krytyków na całym świecie. O współpracę z Cesarią Evorą zabiegała nawet sama królowa popu - Madonna. Diva śpiewająca wyłącznie po kreolsku (w dialekcie z São Vicente) lub po portugalsku (z wyjątkiem Besame mucho, na potrzeby filmu) poza muzyką angażuje się również w akcje społeczne mające na celu zwrócenie uwagi na problemy m.in. Afryki oraz AIDS. W ubiegłym roku Artystka wydała znakomity krążek „Nha Sentimento” - album łączący zarówno poważne, jak i lżejsze dla ucha tony, będący powrotem do korzeni, do ukochanego domu. Tworzą go przede wszystkim utwory z gatunku coladera, nie zabrakło jednak tak charakterystycznej dla Cesarii morny.
5
z
5
fot. materiały prasowe
Maria Peszek - piosenkarka i aktorka. Ma na swoim koncie szereg kreacji teatralnych oraz liczne role w produkcjach filmowych i telewizyjnych (m.in „Nocne graffiti”, „Wiedźmin”, serial „Miasteczko”). W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną debiutując albumem „Miasto mania” nagranym z pomocą Wojciecha Waglewskiego i jego synów - Fisza oraz Emade. Krążek ten zyskał status platynowej płyty oraz został wyróżniony dwoma „Fryderykami” – Artystka odebrała nagrody w kategoriach: Produkcja Muzyczna Roku i Nowa Twarz Fonografii. Jesienią 2008 ukazała się jej druga płyta „Maria Awaria”, która dotarła na szczyt polskiej listy sprzedaży i podobnie jak debiutancki krążek zyskała status płyty platynowej. W styczniu 2009 Artystka została laureatką Paszportów Polityki w kategorii Muzyka Popularna. W tym samym roku zdobyła kolejne dwa Fryderyki w kategoriach: Autor Roku oraz Najlepszy Album Muzyki Alternatywnej.