Mi camino flamenco

Folklor cyganów andaluzyjskich w interpretacji największych sław związanych ze szkołą flamenco w Polsce.
/ 02.10.2006 14:41
mi1.jpgFlamenco to folklor cyganów andaluzyjskich, którzy przybyli na Półwysep Iberyjski ok. XVI w. Ponieważ tereny te przez stulecia zamieszkiwały różne narody, zarówno w śpiewie jak i w tańcu odnaleźć można wyraźne wpływy ich kultur — między innymi mauretańskiej i żydowskiej.
Flamenco tworzą nierozerwalnie związane ze sobą śpiew, taniec i muzyka (cante, baile, toque). Jako pierwszy ukształtował się śpiew, nieco później pojawił się taniec, stanowiący początkowo formę ilustracji do pieśni. Taniec flamenco jest najczęściej solowy — to indywidualna forma wypowiedzi, zawierająca zawsze pewien element improwizacji. Powszechnie kojarzona z tym rodzajem muzyki gitara pojawiła się stosunkowo niedawno. Jako instrument solowy została wprowadzona dopiero na początku XX w.
Na terenie Europy flamenco jest fenomenem — nigdzie więcej nie została stworzona kultura, która czerpiąc z wielu źródeł, wykształciłaby zjawisko równie niepowtarzalne.
Obecnie istnieje kilkadziesiąt form flamenco (palos), które w zależności od charakteru można podzielić na trzy grupy – cante jondo (śpiew wielki) – utwory poważne i smutne, cante chico (śpiew mały) - utwory lekkie i radosne oraz cante intermedio (śpiew średni), w których charakter utworu zależy od interpretacji artysty.
Tangos nazywany rónież tango flamenco, lub tango gitano, uważany jest ze jedną z najstarszych i najbardziej podstawowych form flamenco. Jest tańcem żywym i pełnym wyrazu - należy do grupy cante chico, a ze względu na swój charakter jest stylem tańczonym raczej przez kobiety.

„Mi camino flamenco” („Moja droga flamenco”) to obraz poszukiwań artystycznych polskich wykonawców tej sztuki, związanych z najstarszą i jedną z największych szkół w Polsce – Studio Flamenco. To obrazowa opowieść artystów o tym, jak sztuka wtopiła się w ich codzienność - zaproszenie, aby podążyć za nimi w poszukiwaniu swojej drogi.

Zapraszamy na koncert, podczas którego wystąpią największe polskie sławy: znakomici muzycy, którzy rozpoczynali budowanie fundamentów tego tańca w Polsce oraz tancerki współpracujące m.in. z zespołami Tiento Flamenco, Por Fiesta, Viva Flamenco i Contratiempo. Gitarzysta Andrzej Lewocki prócz stałej współpracy ze Studiem Flamenco jest dyrektorem artystycznym zespołu Por Fiesta i prowadzi szkołę w Lublinie.

„Mi camino flamenco”, 9 października 2006, godz. 19.00. Teatr Komedia, Warszawa

Bilety do nabycia:
Kasy Teatru Komedia, Kasy Teatralne EVENTIM (d. ZASP), U Rolanda DH SEZAM, Bileteria RONDO oraz w internecie: www.ebilet.pl, www.eventim.pl

patroni.gif

patroni.gif

patroni.gif

patroni.gif

patroni.gif

patroni.gif

patroni.gif

patroni.gif