Oryginalne fryzury we wszystkich kolorach tęczy, niebanalne kreacje, wyrazisty makijaż, charakterystyczna barwa głosu. Oto cała Cyndi Lauper – najbardziej zwariowana wokalistka lat 80-tych. Kwintesencja dziewczyny, która naprawdę chce się bawić.
Cyndi Lauper zaczynała swoją karierę w tym samym czasie co Madonna. Na jej promocję przeznaczone były olbrzymie środki finansowe, ponieważ stawiano na nią jako tę, która przetrwa, podczas gdy Madonnę oceniano jako tę, która szybko przeminie.
Jej pierwsza solowa płyta pojawiła się na rynku muzycznym 14 października 1983 roku. Album "She’s So Unusual" zawierał największy przebój Cyndi – Girls Just Wanna Have Fun. Nakręcony do singla teledysk stał się jednym z najbardziej kultowych wideoklipów lat osiemdziesiątych. Na MTV grano go prawie bez przerwy, a podczas pierwszego rozdania Video Music Award w 1984 roku przyniósł on Lauper statuetkę w kategorii Best Female Video. Kolejne trzy single z tej płyty – Time After Time, She Bop, All Trough the Night – tylko potwierdziły jej niesamowity talent i uczyniły z niej jedną z największych ikon muzyki pop tamtej dekady. Wszystkie znalazły się w pierwszej piątce amerykańskich list przebojów, a Time After Time zyskał status największego hitu 1984 roku. Powstało ponad sto coverów tej piosenki! Krążek sprzedał się w sumie w ponad dziesięciu milionach egzemplarzy i był najpopularniejszym debiutanckim albumem nagranym przez kobietę! Rywalizacja między Cyndi a Madonną wezbrała na sile. Szala zwycięstwa przechylała się jednak na korzyść Lauper. Podczas gdy Cyndi wyruszyła w swoją pierwszą trasę koncertową Fun Tour, w trakcie której zagrała prawie 300 koncertów w ponad 150 miastach, Madonna musiała zadowolić się skromnym The Virgin Tour, obejmującym zaledwie 14 miast w Stanach Zjednoczonych.
Dzięki temu krążkowi rok 1985 był jednym z najbardziej pracowitych w jej karierze. Steven Spielberg zaproponował jej zostanie dyrektorem muzycznym ścieżki dźwiękowej filmu przygodowego dla dzieci „The Goonies”. Lauper z entuzjazmem przyjęła tę propozycję. Decydowała o tym, jakie zespoły, którzy wykonawcy znajdą się na soundtracku promującym film. Wykonała również tytułową piosenkę Goonies R’ Good Enough – w ten sposób narodził się kolejny wielki hicior lat 80-tych, który szybko uplasował się w dziesiątce najlepszych przebojów w USA oraz przyniósł Cyndi nominację do Grammy w kategorii Best Female Pop Vocal. Lauper razem z innymi artystami zaśpiewała piosenkę We Are The World, dzięki której zebrano pieniądze dla głodującej Afryki. W tym samym roku została uhonorowana podczas gali The Women in Crystal Film Award statuetką w kategorii New Directions Award, którą przyznaje się osobom, znanym ze swojej oryginalności i kreatywności. Poproszono ją także o wzięcie udziału w jednym z koncertów Live Aid, które odbyły się równolegle 13 lipca 1985 roku na stadionie Wembley w Londynie oraz na stadionie JFK w Filadelfii i które dały początek koncertom Live 8 oraz Live Earth. Ze względu na problemy zdrowotne Cyndi nie wzięła udziału w tym projekcie.
15 września 1986 roku pojawił się drugi krążek tej szalonej wokalistki. Album "True Colors" promowały: ballada True Colors, która dotarła do pierwszego miejsca listy Billboardu i przyniosła Cyndi nominację do nagrody Grammy, Change of Heart oraz moja ulubiona piosenka Lauper – What’s Going On, będąca coverem przeboju Marvina Gaye'a. Single te nie uratowały jednak całej płyty. Była ona zdecydowanie gorsza od "She’s So Unusa"l i nie powtórzyła jej komercyjnego sukcesu. W kolejnych latach było coraz gorzej. Z albumu "A Night To Remember", który ukazał się w 1989 roku, znany jest tylko jeden wielki przebój Cyndi – I Drove All Night. Pod koniec lat 80-tych Lauper znalazła się w cieniu Madonny, która dzięki licznym skandalom towarzyszącym jej występom, w końcu przykuła uwagę publiczności i zaczęła pretendować do miana królowej muzyki pop. I szczerze mówiąc, pozostaje nią do dziś.
Cyndi Lauper wypuściła na rynek muzyczny w sumie siedemnaście albumów, wystąpiła w sześciu filmach oraz wyruszyła w szesnaście tras koncertowych. Na swoim koncie ma czternaście nominacji do Grammy (ostatnia z 4 grudnia 2008 za album Bring Ya To The Brink), dwie do nagrody Emmy, dwie do American Music Awards, siedem do American Video Awards oraz osiemnaście do nagród MTV. Nie sposób pominąć przy tym niesamowitego image’u gwiazdy, który zmieniał się jak w kalejdoskopie. Cyndi przykuwała uwagę nie tylko odważnymi fryzurami, lecz także wymyślnymi kreacjami, które ponad przeciętność wybijały się niesamowicie intensywnymi, soczystymi barwami.
Ta niegdyś szalenie popularna gwiazda muzyki pop lata swojej świetności ma już dawno za sobą. Jej nowe piosenki nie są puszczane w rozgłośniach radiowych na całym świecie, teledysków nie widać na MTV, a jej koncerty nie są promowane w sposób tak efektowny jak show Madonny. Cyndi Lauper w dalszym ciągu posiada jednak rzesze wiernych fanów, a o jej dużej popularności w samych Stanach Zjednoczonych może świadczyć jej epizodyczna rólka (gra samą siebie) w jednym z odcinków drugiego sezonu „Gossip Girl” – najpopularniejszym serialu dla młodzieży ostatnich lat, a także udział w najnowszej kampanii pomadek MAC’a, w której pojawia się razem z Lady GaGą.
Fot. Cyndilauper.com