POLECAMY

Dianne Reeves, pierwsza dama jazzu, w Polsce

Grammy za Album Roku „A Little Moonlight” 2003, kolejne trzy za „Best Jazz Vocal Performance” (2004-2006) oraz za ścieżkę dźwiękową do filmu „Good Night and Good Luck” w reżyserii George’a Clooney’a, która została okrzyknięta jednym z najwspanialszych jazzowych soundtracków w historii.
Grammy za Album Roku „A Little Moonlight” 2003, kolejne trzy za „Best Jazz Vocal Performance” (2004-2006) oraz za ścieżkę dźwiękową do filmu „Good Night and Good Luck” w reżyserii George’a Clooney’a, która została okrzyknięta jednym z najwspanialszych jazzowych soundtracków w historii.

Występująca z najlepszymi jazzowymi artystami (Clarkiem Terrym, Bennym Carterem, Kennym Barronem), współpracująca z legendarnym producentem Arifem Mardinem, który miał pod swoimi skrzydłami takie gwiazdy jak The Bee Gees, Norah Jones, Arethę Franklin, czy Phila Collinsa. Już w grudniu w Polsce prawdziwa pierwsza dama jazzu – Dianne Reeves.

Dianne Reeves, pierwsza dama jazzu, w PolsceWspaniały głos, niewiarygodna charyzma, muzyka, która zachwyca. Na dwóch koncertach, w towarzystwie Russella Malone i Romero Lubambo, wystąpi w Polsce Dianne Reeves. To będzie prawdziwe święto dla wszystkich fanów tego gatunku. Koncerty amerykańskiej artystki zaskakują poziomem, są pełne energii i emocji. Jej albumy są przygotowane perfekcyjnie, ale i tak nie równają się z tym, co wokalistka prezentuje podczas występów na żywo. Będzie się można o tym przekonać już w grudniu.
Dianne Reeves urodziła się 23 października 1956 roku w amerykańskim mieście Detroit. Można pokusić się o stwierdzenie, że swoja niewiarygodną muzykalność odziedziczyła w genach – po ojcu – śpiewaku i matce – trębaczce w orkiestrze symfonicznej. Wychowując się w takiej rodzinie nie sposób wybrać innego sposobu na życie, niż muzyka. I młoda Dianne zdecydowała się na tę ścieżkę. Już w liceum miała swój zespół. W 1972 roku zdolną dziewczynę zauważył trębacz Clark Terry. Zachwycony jej głosem zaproponował jej współpracę. Artystka podróżując i koncertując z nim, zdobyła swoje pierwsze poważne estradowe doświadczenie.
Wokalistka ma bardzo dużą praktykę w pracy z gwiazdami. W latach 1979-1981 współpracowała z zespołem pianisty Billy’ego Childsa, kolejny sezon spędziła w orkiestrze Sergio Mendesa, jednak prawdziwie duże, komercyjne sukcesy przyniosła jej praca z Harrym Belafonte. Występowała w tym czasie również na koncertach gwiazd popu i muzyki latynoskiej, czy afrykańskiej.
Eksperymentowała z różnymi gatunkami, ale dopiero jazz dał jej to, na co każdy artysta pracuje: sławę, sukces, uznanie wśród publiczności, nagrody i przychylne opinie krytyków. Pod koniec lat 80-tych podpisała kontrakt z wytwórnią Blue Note Records i pod jej skrzydłami nagrała autorski album „Dianne Reeves”. Ta właśnie płyta otworzyła jej drzwi do wielkiej, światowej kariery. Odtąd artystka jest wierna jazzowi. Nagrywa wspaniałe albumy z takimi sławami jak: Benny Carter, Joe Williams, James Moody, Kenny Barron, czy Airto Moreira.
Dianne Reeves nie koncentruje się tylko na solowej karierze. Współpracuje z Chicago Symphony Orchestra, Lincoln Center Jazz Orchestra, prowadzi warsztaty wokalne w Los Angeles Philharmonic, Hollywood Bowl oraz Walt Disney Concert Hall. Bierze udział w wielkich wydarzeniach, jak koncert w czasie zgromadzenia ogólnego ONZ, o jej autorytecie świadczy recital na otwarciu olimpiady w Salt Lake City. Dostaje również propozycję udziału w jakże popularnym serialu „Sex In the City”
Dianne Reeves to jedna z najbardziej znanych jazzowych wokalistek. Genialna muzykalność i wyczucie rytmu, własny, niepowtarzalny styl wykonania. Zawsze otoczona najlepszymi muzykami, prezentuje na scenie prawdziwy kunszt jazzowego wokalu. I to właśnie jeden z powodów, dla którego walczą o nią największe sale koncertowe świata. Tym razem odwiedzi nasz kraj, aby na dwóch występach zaczarować swoim magicznym głosem polską publiczność.
Zapraszamy!!!

Dianne Reeves
14 grudnia 2008 – Warszawa, Sala Kongresowa
15 grudnia 2008 – Zabrze, Dom Muzyki i Tańca

źródło: www.makroconcert.pl

(a.)
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)