Album „Janusz Olejniczak Koncerty”
Wydanie płyty związane jest z sześćdziesiątą rocznicą urodzin wspaniałego Pianisty. Na albumie nagranym z towarzyszeniem Orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka znajdą się koncerty fortepianowe Ravela, Szostakowicza i Prokofiewa – utwory, które Janusz Olejniczak darzy szczególnym sentymentem, a nawet mówi o nich, że to jego pierwsze miłości muzyczne. Wszystkie łączą się bowiem ze znaczącymi wydarzeniami w jego karierze – Koncert Szostakowicza był pierwszy koncertem, który zagrał z orkiestrą w Filharmonii Narodowej, kończąc szkołę podstawową.Koncert Prokofiewa to jego debiut telewizyjny, a Koncert Ravela zagrał jako swój dyplom ukończenia Akademii Muzycznej. Z okazji swoich 60 urodzin postanowił powrócić do tych utworów i odkryć ich piękno na nowo. We współpracy z niezwykłym , wybitnym dyrygentem i wielkim autorytetem muzycznym jakim jest dla Olejniczaka maestro Jerzy Maksymiuk oraz wspaniałą Sinfonią Varsowią powstała płyta wypełniona pasją i wrażliwością , wirtuozerią i wyobraźnią muzyczną oraz po prostu radością wspólnego muzykowania.
LISTA UTWORÓW:
1.Maurice Ravel – II Koncert fortepianowy G-dur
2. Sergei Prokofiew – I Koncert fortepianowy Des-dur op. 10
3. Dymitr Szostakowicz – II Koncert fortepianowy F-dur op. 102
O Januszu Olejniczaku
Wybitny polski pianista. Studiował w Warszawie i Łodzi pod kierunkiem prof. Luizy Walewskiej, Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego, w Paryżu w klasie Konstantego Schmaelinga i w Szwajcarii u Witolda Małcużyńskiego. Dyplom Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (1974) uzyskał pod kierunkiem Barbary HesseBukowskiej, by w kolejnych latach kontynuować naukę u Wiktora Mierżanowa w Warszawie i Paula BadurySkody w Essen (197778).Był najmłodszym laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 r. Od 1970 koncertuje z niezmiennym powodzeniem na estradach niemal całego świata, w najsłynniejszych salach koncertowych, jak Filharmonia Berlińska, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel w Paryżu czy Suntory Hall w Tokio. Uwielbiany przez fanów nie tylko za wirtuozowską technikę pianistyczną, ale także za niespotykaną muzykalność i wrażliwość, wyobraźnię i poczucie humoru. Cechy te pozwalają mu z każdego utworu, który gra, stworzyć odrębną opowieść bogato wypełnioną emocjami. Za te emocje kocha go publiczność
O twórczości artysty
W swoim repertuarze skupia się głównie na dziełach Chopina, Bacha, Schuberta, Schumanna i Liszta. Znakomite przyjęcie zyskały także jego interpretacje repertuaru współczesnego: Debussy’ego i Ravela, Prokofiewa i Messiaena oraz Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Witolda Lutosławskiego. W ramach festiwalu Chopin i jego Europa wystąpił z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Orchestre des ChampsÉlysées pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe.Obok szerokiego repertuaru chopinowskiego, Janusz Olejniczak nagrywa także m. in. dzieła Rameau, Mozarta, Schuberta, Prokofiewa, Kilara, Góreckiego. Janusz Olejniczak wystąpił również – nagrywając zarazem, bestsellerowe ścieżki dźwiękowe – w słynnych filmach Andrzeja Żuławskiego Błękitna nuta oraz Romana Polańskiego Pianista. Wielokrotnie nagradzany w dowód uznania dla swych interpretacji muzycznych.