"Fantaisie" jest to debiut solowy Agaty Igras-Sawickiej, znakomitej polskiej flecistki, która po kilku latach nieobecności wraca na scenę. Koncert promujący płytę odbędzie się 29 maja br o godzinie 19.30 w warszawskim Centrum Artystycznym FABRYKA TRZCINY.
Płyta, która ukazała się w marcu br. nakładem wytwórni fonograficznej DUX, zawiera fantazje na flet i fortepian, skomponowane w XIX, XX i XXI w. "Fantaisie" stanowi wizytówkę artystyczną Agaty Igras-Sawickiej i jest jednocześnie zachętą do odkrywania na nowo muzyki fletowej.
Repertuar albumu został dobrany przez samą wykonawczynię i zawiera osiem utworów na flet z towarzyszeniem fortepianu, które łączy wspólna forma – fantazja. Zamierzeniem artystki było pokazanie melomanom i szerokiej publiczności wręcz nieograniczonych możliwości fletu. Na płycie znalazły się kompozycje Philippe’a Gauberta, Gabriela Fauré, Georges’a Hüe, Alberta Franza Dopplera, Franćois Borne’a, André Joliveta, Howarda J. Buss’a i Raymonda Guiota.
Agata Igras-Sawicka: W dzisiejszym pędzącym świecie nie mamy czasu na chwilę refleksji, rozmarzenie – Fantaisie to nie tylko zbiór utworów o podobnym tytule, czy formie, ale przede wszystkim zaproszenie do świata fantazji, który pokazuje różnorodność obrazów i emocji. Pełna kontrastów muzyka zawarta na tym albumie najlepiej, moim zdaniem, ukazuje możliwości fletu, który wciąż pozostaje niedocenionym instrumentem. Mam nadzieję, że ten album sprawi przyjemność nie tylko melomanom, ale i osobom, które na co dzień nie sięgają po klasykę.”
Małgorzata Polańska z wytwórni DUX: Album Agaty Igras-Sawickiej jest propozycją fascynującego spotkania z kameralną muzyką fletową ostatnich dwóch stuleci. Utrwalony na niej mało znany repertuar stanowi doskonałą okazję do lepszego poznania możliwości tego niezwykłego instrumentu. To muzyka bardzo zmysłowa, wyrażająca całą gamę nastrojów, pozwalająca jednocześnie słuchaczowi na głębokie wniknięcie w świat własnych emocji i odprężenie.
Podczas koncertu oprócz kompozycji z albumu artystka zapowiada wykonanie kilku muzycznych niespodzianek. Flecistce towarzyszyć będzie wybitny pianista Mariusz Rutkowski.
Informacja o artystach
Agata Igras-Sawicka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie fletu prof. E. Dastych – Szwarc. Ukończyła studia podyplomowe w Królewskim Konserwatorium w Hadze, w Holandii, w klasie fletu prof. Rien de Reede i Thies’a Roorda.
Jest laureatką wielu konkursów muzyki solowej i kameralnej oraz wieloletnią stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem największych sław fletu: Juliusa Bakera, Williama Bennett’a, Roberta Aitkena, Jean-Claude Gerarda, Emmanuela Pahud, Carlosa Bruneel, Patricii Morris oraz Roberta Dicka.
Współpracowała jako muzyk orkiestrowy oraz solistka z czołowymi polskimi orkiestrami m.in.: Polską Filharmonią Kameralną, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Wratislavia, Concerto Avenna, a także z orkiestrą Sinfonia Varsovia, gdzie przez kilka lat była pierwszą flecistką. W roli solistki koncertowała na festiwalach takich jak m.in. Międzynarodowy Festiwal w Brnie, Wratislavia Cantans, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Laboratorium Muzyki Współczesnej, Portrety Kompozytorów oraz Festiwal Mozartowski w Warszawie. Dokonała licznych nagrań radiowych, telewizyjnych oraz muzyki do spektakli teatralnych. Agata Igras-Sawicka występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą. Prowadzi również aktywną działalność pedagogiczną.
Mariusz Rutkowski – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów-kameralistów, koncertujący w kraju i za granicą, uczestniczący także w renomowanych festiwalach muzycznych. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie M.Szraiber (fortepian) oraz M.Nosowskiej (kameralistyka). Jest laureatem wielu konkursów z zakresu kameralistyki fortepianowej i prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Polskiego Radia im.J.Lefelda na Konkursie im.I.J.Paderewskiego (Bydgoszcz 1999, 2006), nagrody dla najlepszego pianisty na IV Międzynarodowym Konkursie im.St.Moniuszki (Warszawa 2001). Współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie i Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, występuje z wybitnymi wykonawcami scen polskich i międzynarodowych. Jako wykładowca warszawskiej Akademii Muzycznej przez wiele lat współpracował z prof. Haliną Słonicką – wielką polską śpiewaczką i wybitnym pedagogiem.
Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji oraz nagrań płytowych (DUX, Polskie Radio, Acte Prealable).
Fantazja [gr. phantasía] – w muzyce terminem „fantazja” określa się utwór instrumentalny, często wirtuozowski, który charakteryzuje się swobodną budową. Często oparty jest na kontrastujących ze sobą tematach, melodiach.
Organizatorami koncertu są: wytwórnia fonograficzna DUX oraz Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny w Warszawie. Rezerwacja i sprzedaż biletów w cenie 35 zł: Kasa Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny