3. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie!

Już 20-22 maja na krakowskich błoniach odbędzie się wielkie święto muzyki filmowej. To największe tego typu wydarzenie w Polsce i czwarte - poza Ubedą, Teneryfą i Gandawą - w Europie!
/ 17.05.2010 03:59
Już 20-22 maja na krakowskich błoniach odbędzie się wielkie święto muzyki filmowej. To największe tego typu wydarzenie w Polsce i czwarte - poza Ubedą, Teneryfą i Gandawą - w Europie!

3. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie!

Uwielbiam muzykę filmową. To ona nadaje bieg rozmaitym opowieściom. To ona wyzwala w nas największe emocje, zwłaszcza wtedy, gdy udaje jej się zdominować obraz. To ona zawita teraz do Krakowa w ramach 3. Festiwalu Muzyki Filmowej!

3. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie!Tan Dun - kompozytor i dyrygent chiński, który swoją twórczością wywarł znaczący wpływ na światową scenę muzyczną wraca na festiwal z niezwykłym muzycznym projektem doskonale oddającym cel przyświecający jego pracy: tworzenie dzieł innowacyjnych dla zróżnicowanej publiczności, przełamywanie barier między muzyką klasyczną i popularną, muzyką Wschodu i Zachodu.

Pierwszego dnia w magiczną podróż po Chinach zabierze nas laureat Oscara, kompozytor i dyrygent chiński, który swoją twórczością wywarł znaczący wpływ na światową scenę muzyczną - Tan Dun. Jego koncert na krakowskich Błoniach otworzy utwór Internet Symphony "Eroica", który powstał na potrzeby konkursu zorganizowanego przez serwis Youtube, za pośrednictwem którego Tan Dun zaprosił do wykonania własnej muzyki internautów. Następnie w niezwykłym duecie z Leszkiem Możdżerem zaprezentuje po raz pierwszy na świecie, przygotowany specjalnie dla festiwalu Hero Concerto z głośnej superprodukcji chińskiej Hero (reż. Yimou Zhang). Na koniec usłyszymy melodie ze ścieżki dźwiękowej do słynnej chińskiej adaptacji "Hamleta" Szekspira - Banquet: 100 dni cesarza z Ziyi Zhang w roli głównej. Leszek Możdżer wykona partię fortepianową, oryginalnie graną przez Lang Langa.


 Tan Dun "Hero: Overture" 
 Tan Dun "Hero: Overture" 


3. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie!Shigeru Umebayashi - japoński kompozytor, lider EX - japońskiego zespołu rockowego popularnego w okresie japońskiej nowej fali, zawita do Krakowa z suitami muzycznymi do najgłośniejszych produkcji filmowych ostatnich lat. Będą to zarówno wielkie obrazy chińskie nawiązujące do Złotego Wieku Państwa Środka, ale także intymne, kontemplacyjne kino japońskie. 


Drugiego dnia festiwalu przeniesiemy się do Kraju Kwitnącej Wiśni oraz lirycznych i intymnych kompozycji autorstwa Shigeru Umebayashi. Choć kompozytor zaszczyci nas swoją obecnością, koncert złożony z największych przebojów muzycznych Umebayashiego (Dom latających sztyletów, Cesarzowa, Hannibal. Po drugiej stronie maski, 2046, Spragnieni Miłości, Sorekara, Drogi Osamo, Charleston & Vendetta, Samotny Mężczyzna i Nieustraszony) poprowadzi młody dyrygent i kompozytor muzyki filmowej Benjamin Wallfisch - znany ze współpracy z Thomasem Vintergergiem, Larsem von Trierem i Rupertem Wattem - który dyrygował nagraniami nagrodzonej Oscarem i Złotym Globem muzyki Daria Marianellego do filmu Pokuta i nominowaną do Oscara Dumą i uprzedzeniem. Słynną pieśń Lovers z filmu Dom latających sztyletów wykona Ewa Małas-Godlewska - polski sopran koloraturowy, gwiazda Opery Paryskiej, L'Opera Comique, Théâtre du Châtelet, czy Opéra Bastille, znana m.in. ze ścieżki dźwiękowej do filmu Farinelli – ostatni kastrat oraz z projektów muzycznych z Jose Curą.


 Shigeru Umebayashi "Dom latających sztyletów: Lovers" 
 Shigeru Umebayashi "Dom latających sztyletów: Lovers" 


3. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie!Howard Shore jest jednym z najbardziej poważanych i utytułowanych kompozytorów muzyki filmowej na świecie. Przez krytyków uważany jest za mistrza gatunku. Wielokrotny laureat Złotych Globów i Grammy, zdobywca Oscara.

Trzeciego dnia, w wielkim finale na krakowskich Błoniach zabrzmi muzyka z filmu Władca Pierścieni: Powrót Króla! Kompozycja Howarda Shore’a to monumentalna symfoniczna oprawa obrazu filmowego, niepowtarzalna na planie ilustracyjności. W istocie muzyka Shore’a to unikalna wizja, którą rozpatrywać możemy jako sumę najważniejszych tendencji rozwojowych powstających na przestrzeni historii rozwoju muzyki symfonicznej. Przemyślana konstrukcja dzieła wymaga użycia rozbudowanego aparatu symfonicznego orkiestry, odpowiedzialnej roli chórów mieszanych, chóru chłopięcego, a także instrumentalnych i wokalnych partii solowych wykonywanych w tworzonych przez Tolkiena językach: quenya, sindarin, khuzdül, adünaickim, czarnej mowie oraz staroangielskim. Wielki skład orkiestry symfonicznej Sinfonietta Cracovia, projektowy chór Pro Musica Mundi oraz chór chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai poprowadzi Szwajcar – Ludwig Wicki, założyciel i dyrektor artystyczny 21st Century Orchestra stale współpracująca z Howardem Shorem, Randym Newmanem, Martinem Böttcherem oraz innymi kompozytorami muzyki filmowej.


 Howard Shore "Powrót Króla" 
 Howard Shore "Powrót Króla" 

DISNEY - KRÓLESTWO MUZYKI

Poza głównymi koncertami, które będą odbywać się przez trzy dni festiwalowe o godz. 21:30, w trakcie całego festiwalu nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.

21 maja (piątek) w Kijów Centrum odbędą się trzy koncerty adresowane do dzieci, prezentujące niezapomniane piosenki Alana Menkena ze słynnych animacji Walta Disneya - Śpiącej Królewny, Pięknej i Bestii, Pocahontas, Herkulesa, Alladyna i Księżniczki i żaby. W roli solistów wystąpią Natalia Kukulska, Karolina Trębacz, Kuba Molęda i Łukasz Dziedzic.


 Natalia Kukulska "Ani słowa" 
 Natalia Kukulska "Ani słowa" 

Na Rynku Głównym zaplanowano ponadto otwarte dla publiczności spotkania z goszczącymi na Festiwalu kompozytorami muzyki filmowej i krytykami. We współpracy z Kinem Pod Baranami po raz pierwszy uruchomione zostaną natomiast pasma filmowe prezentujące filmy, do których muzykę stworzyli kompozytorzy – goście tegorocznej edycji Festiwalu.

Bilety na 3. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie dostępne są na stronie: www.ticketonline.pl oraz Punktach Sieci Informacji Miejskiej w Krakowie. Żeby już teraz poczuć klimat tego niesamowitego wydarzenia zachęcam do posłuchania muzyki filmowej kompozytorów, których twórczość zabrzmi podczas tegorocznej edycji festiwalu - włączcie RMF FMF!!!

Na podstawie mat. prasowych

Anita Boharewicz

Redakcja poleca

REKLAMA