"Złodziejka książek"

Przeznaczona dla dorosłych powieść Markusa Zusaka stanowi przeciwwagę dla oskarżycielskich głosów pojawiających się w ostatnich publikacjach na temat wojny. Pokazuje, jak istotne były wówczas człowieczeństwo, piękno i dobro. Dzięki nim bohaterom książki udało się ocaleć – lub umrzeć z godnością.
/ 27.01.2008 20:12
Przeznaczona dla dorosłych powieść Markusa Zusaka stanowi przeciwwagę dla oskarżycielskich głosów pojawiających się w ostatnich publikacjach na temat wojny. Pokazuje, jak istotne były wówczas człowieczeństwo, piękno i dobro. Dzięki nim bohaterom książki udało się ocaleć – lub umrzeć z godnością.

Rok 1939. Tytułowa bohaterka, dziesięcioletnia Liesel, dorasta w rodzinie zastępczej w Molching koło Monachium. Jej życie jest naznaczone stratą najbliższych oraz piętnem ciężkich czasów, w jakich przyszło jej dorastać. A jednak odkrywa jego piękno – dzięki szczególnym ludziom, których spotyka, oraz dzięki książkom, które kradnie.
Bez epatowania przemocą, ale i bez sentymentalizmu Markus Zusak kreśli obraz dnia codziennego w nazistowskich Niemczech, opisując najjaśniejsze i najciemniejsze strony natury ludzkiej, jakie wydobywają na światło dzienne dramatyczne sytuacje.
Książka stała się wielkim odkryciem literatury australijskiej (do tej pory sprzedano ponad 61 600 egzemplarzy). Po wydaniu jej w USA przez rok zajmowała czołowe miejsca na liście bestsellerów „The New York Timesa”, z wynikami sprzedaży łącznie 326 300 egzemplarzy (stan na 13.09.2007), zyskując jednocześnie ogromne uznanie krytyki literackiej.

Cytaty z recenzji książki z prasy światowej:
„Złodziejka książek jest niepokojąca i pozbawiona sentymentalizmu, a jednocześnie nieskończenie poetycka. Mrok i tragedia przepływają przez umysł czytelnika jak czarno-biały film, wyczyszczony z kolorów życia. I mimo że Zusak nie żył pod okupacją nazistowską, Złodziejka książek zasługuje na miejsce obok Dziennika Anny Frank oraz Nocy Eli Wiesela. Ma szansę stać się pozycją klasyczną.” - „USA Today”
„Zusak nie lukruje rzeczywistości; jednak swój trudny temat czyni znośnym w podobny sposób, w jaki zrobił to Kurt Vonnegut w Rzeźni nr 5 – stosując mroczny humor, który daje ukojenie.” - „Time”
„Elegancka, filozoficzna i poruszająca. Stworzona, by czytać ją powoli i smakować. Piękna i ważna.” - „Kirkus Reviews”
„Jedna z najbardziej oczekiwanych książek dla młodzieży i dorosłych od lat.” - „Wall Street Journal”
„Poruszająca i do głębi przejmująca.” - „Washington Post”
„Napisany z maestrią i zaludniony zapadającymi w pamięć postaciami, zasmucający hołd Zusaka złożony słowu i przetrwaniu fizycznemu, które splatają się w fascynujący i nieunikniony sposób. Kiedy spotykamy się z takim mistrzostwem, nie tyle czytamy opowieść, ile zaczynamy w niej mieszkać.” - „The Horn Book Magazine”,
„Wspaniała i ambitna... Jedna z tych książek, które mogą zmienić życie.” - „New York Times Book Review”
„Błyskotliwa i nadzwyczajna opowieść... Wspaniała książka, którą będziesz polecał każdemu, kogo spotkasz.” - „Herald-Sun”
„Sytuowana na wąskiej przestrzeni między literaturą dla dorosłych a powieścią dla starszej młodzieży... Przeciwstawia się ludzkiej nędzy i celebruje siłę języka.” - „New York Times”
„Zapierająca dech w piersiach.” - Becky Stradwick, „Borders The Bookseller”
„Klejnot literacki.” - „Good Reading”

Polscy recenzenci o „Złodziejce książek”:
„Kiedy narratorem czyni się śmierć, a tematem holokaust, można spodziewać się kłopotów. Markus Zusak radzi sobie jednak znakomicie. To nie są wspomnienia, „Złodziejka książek” nie rości sobie pretensji do oddania historycznej prawdy, tylko raczej – historycznej sprawiedliwości. Wysiłek godzien zastanowienia.” - Jarosław Lipszyc, poeta i publicysta

„Złodziejka książek to fascynująca opowieść o przyjaźni i człowieczeństwie w czasach Hitlera, przejmujący opis nazistowskiego systemu widzianego oczami niemieckich nastolatków, polecam każdemu.” - Albert Stankowski, historyk

„Złodziejkę książek warto i trzeba przeczytać, bo może wzbudzić w nas ważne emocje, obudzić wrażliwość i skłonić do myślenia.” - Prof. dr hab. Paweł Śpiewak, socjolog i pisarz, Uniwersytet Warszawski

O autorze:
Markus Zusak urodził się w Sydney w 1975 roku i jest już znany czytelnikom na całym świecie. Jego pierwsza powieść, The Underdog, zyskała uznanie krytyków w Australii. Opublikowano ją również w Europie i USA, przetłumaczono na liczne języki. Pisarz ugruntował swoją pozycję książką Fighting Ruben Wolfe, która została wydana w USA i Europie oraz zdobyła liczne nominacje do nagród w Australii. Następna jego powieść, When Dogs Cry, opublikowana w 2001, otrzymała wiele nominacji i nagród, m.in. miano Honour Book w roku 2002. The Messenger (2002) została w Australii książką roku 2003 dla starszych czytelników, wygrała również konkurs o Premier's Literary Award (Ethel Turner Prize). Napisana w 2005 roku Złodziejka książek stała się – do tej pory – najsłynniejszą powieścią Markusa Zusaka
Pisarz mieszka w Sydney, gdzie pisze, czasem też pracuje jako nauczyciel angielskiego w szkole średniej oraz gra w drużynie piłkarskiej, która nigdy nie zwycięża.

Autor: Markus Zusak
Ilustracje: Trudy White
Tłumacz: Hanna Baltyn
Format: 153 x 208
Oprawa: twarda
Premiera: 25 stycznia 2008
Tagi: książka

Redakcja poleca

REKLAMA