O kacu krąży wiele dowcipów, przypowieści ludowych, temat ten jest poruszany w niezliczonych porannych rozmowach praktycznie pod każdą szerokością geograficzną. Kac daje się we znaki wszędzie, grasuje od portugalskich klifów dumnie sterczących w kierunku Nowego Świata, aż po ciepłe drewniane chaty Czukczów gdzieś w odległych partiach zimnej Azji, zmagają się z nim prężni młodzi biznesmeni z Manhattanu jak i biedni, ciężko pracujący górnicy z Donbasu. Można śmiało rzec, że do czynienia z kacem mają wszystkie nacje. Każdy naród, żeby nie powiedzieć każdy z nas ma pewien określony sposób walki z tą odwieczną ludzką przypadłością. I choć od czasu exodusu biblijnych Adama i Ewy na różne sposoby toczymy z kacem walkę to nadal w większości przypadków on jest górą. W tekście tym postaram się przedstawić różne odmiany kaca oraz sposoby unikania i walki z nim.
Podstawowym podziałem kaca będzie podział na kaca moralnego i kaca poalkoholowego.
Choć kac moralny często występuje razem a nawet długo po objawach kaca poalkoholowego, nie będę się w tu na jego temat rozwodził.
Dalszy podział kaca związany jest z pojęciem intensywności a także jakości i rodzaju spożytych trunków. Ze względu na intensywność kaca dzielimy na:
- lekkiego
- normalnego
- kaca-zabójcę
Występuje wszędzie i często. Charakteryzuje się lekkim suszeniem w gardle i lekką prawie niewyczuwalną kołkowatością narządów w jamie ustnej. Tej odmianie nie towarzyszą perturbacje związane z perystaltyką układu pokarmowego. Kac ten ma też znikomy wpływ na otępienie umysłowe. Wręcz przeciwnie - poprawia ciętość dowcipu i percepcji u niektórych nacji (nacje północne i słowiańskie), dlatego nacje te często nawet nie uznają go za kaca tylko za stan normalny. Kac lekki dokucza nacjom z Europy Zachodniej (wyłączając wyspiarzy) a najbardziej, najsłabszej ze wszystkich nacji: Francuzom.
Kac normalny
Zakres występowania podobny jak przy kacu lekkim. Charakteryzuje się mocnym suszeniem w gardle połączonym ze znaczną potrzebą zaspokojenia pragnienia (w niektórych wypadkach pomocne piwo). Objawom tym towarzyszy często uporczywy niemiłosierny ból głowy o charakterze pulsacyjnym. Ofiarom często wydaje się, że w ich głowach znajduje się fedrujący w pocie czoła górnik. Przy kacu normalnym często występuje wzmożone poczucie głodu. Nadmierne spożywanie pokarmu może być jednak dla niektórych delikwentów zdradliwe, chodzi tu o grupę osób, u których występuje hiper wrażliwość jelit spowodowana intensywnym notorycznym przyjmowaniem alkoholi ciężkich. U takiej ofiary oprócz wyżej wymienionych syndromów dochodzi kolejny - ostre pieczenie końcowego odcinka układu pokarmowego.
Do mniej popularnych objawów kaca normalnego należy zaliczyć wyczulony węch i słuch. Kac ten u prawie wszystkich nacji wpływa na spowolnienie procesów myślowych i znaczne otępienie. Wyjątek stanowią nacje słowiańskie, które przy kacu normalnym są w stanie wykonywać nałożone na nie obowiązki (praca, nauka) nawet o wczesnych porach przedpołudniowych.
Kac-zabójca
Kac ten w niektórych regionach (północna Francja, Belgia) jest śmiertelny w skutkach. Zadziwiający spokój i pokorę w walce z tą odmianą wykazują ludy zamieszkałe na wschód od Odry. Kac-zabójca charakteryzuje się całkowitym odwodnieniem jamy ustnej połączonym z wydzielaniem intensywnego zapachu z ust. Doświadczone jednostki są w stanie po tym zapachu ocenić co i w jakiej kolejności ofiara spożywała feralnej nocy. Zapach wydzielany jest również nieco mniej intensywnie przez całe ciało poszkodowanego - częste kąpiele wskazane. Mimo całkowitego odwodnienia jamy ustnej ofiara często nie jest w stanie lub nie chce przyjmować płynów lub pokarmu w obawie przed sprzężeniem zwrotnym. Sakramencko niemiłosierny ból i totalne osłabienie organizmu powoduje, że poszkodowany jest wstanie jedynie leżeć w pomieszczeniu chłodnym cichym i zacienionym. W wypadku osób z hiper wrażliwością jelit dochodzi nie zawsze zwycięska walka ze słabością mięśni końcowego odcinka układu pokarmowego.
Ten rodzaj kaca powoduje całkowity paraliż procesów myślowych oraz wyjałowienie na stykach synaps, co prowadzi do całkowitej utraty zdolności jakiegokolwiek konstruktywnego myślenia. U ofiar podejmujących skazaną zawsze na porażkę próbę logicznego rozumowania często pojawia się ostry grymas bólu na twarzy. Zewnętrznie kac-zabójca objawia się w postaci galopującej opuchlizny twarzoczaszki oraz agresywnego przekrwienia gałek ocznych. Twarz ofiary nabiera cech mongoloidalnych. Warto wspomnieć, że kac ten często jest następstwem palenia nikotyny podczas spożywania alkoholu. Wielu znawców zauważa, że kac ten jest niejako na granicy z upojeniem alkoholowym. Twierdzenie to jest jak najbardziej słuszne zważywszy, że wypicie nawet małej dawki alkoholu powoduje powrót do stanu upojenia i odwleczenie w czasie nieuniknionej kary.
Kac-zabójca w najcięższej postaci prowadzi również do uporczywych drgawek, dreszczy, podwyższonej temperatury ciała, oraz do nad potliwości i kołatania mięśnia sercowego.
Burito