Warsztaty dla recenzentek!

Pisanie recenzji to może być fantastyczna zabawa. Wszystkich, którzy chcieliby spróbować zapraszamy na warsztat kreatywnego pisania recenzji książkowych zorganizowany przez internetową księgarnię dla kobiet Bosonoga.
/ 20.02.2007 10:01
Pisanie recenzji to może być fantastyczna zabawa. Wszystkich, którzy chcieliby spróbować zapraszamy na warsztat kreatywnego pisania recenzji książkowych zorganizowany przez internetową księgarnię dla kobiet Bosonoga. Program warsztatu opracowała Danusia Dowjat pisarką, dziennikarką, tłumaczką, autorką etiud filmowych. Warsztaty odbędą się w trzech odsłonach. Dziś pierwsza próba. Zapraszamy!

PISZEMY RECENZJĘ

książkiNajpierw klika uwag ogólnych. Potrzebujesz dwóch rzeczy: czasu i książki, o której chcesz pisać.
Nie żartuję. Powinnaś ją mieć pod ręką, żeby w każdej chwili móc do niej zajrzeć, zanurzyć się w tekście albo... sprawdzić imię bohaterki.
Nie żałuj godzin poświęconych na pisanie. To jest czas, kiedy głębiej poznajesz książkę, która ci się spodobała (albo doprowadziła do szału), a przy tej okazji dowiesz się czegoś nowego o sobie. Dlatego postaraj się tak zorganizować sobie dzień, żeby nic Cię nie goniło i nie odrywało od pracy, gdy już siądziesz do pisania. Zapomnij o czekającym praniu i bałaganie w szufladach. Wytrzymają jeszcze 2 godziny w tym stanie. A tak mówiąc między nami zajęcia domowe to jeden z najczęstszych pretekstów, do których każda z nas się ucieka, żeby odłożyć pisania na później. Dlatego tak mało kobiet dostało Nobla w dziedzinie literatury. Nie daj się wkręcić! Przełamujemy schematy. Niech gary gniją w zlewie, my piszemy!

Nie przejmuj się, jeśli ci nie idzie na początku. Może musisz się rozkręcić, zwłaszcza jeśli od dawna nic nie pisałaś albo masz silne obawy, czy ci się uda. Dlatego zadbaj o siebie: herbata w ulubionym kubku albo specjalna kawa z pianką; muzyka, która wprawi cię w miły nastrój i ułatwi skupienie.
Wszystko gotowe, jest książka, czas, pozytywne wibrację. A więc do dzieła!

RECENZJA W MIARĘ OBIEKTYWNA

1. Wybierz tekst, który budzi twoją ciekawość. Znasz i lubisz autora albo coś słyszałaś o tej książce i chcesz wyrobić sobie opinię.
2. Przeczytaj, a jeśli już go znasz, przerzuć dość dokładnie książkę.
3. Teraz siądź do pisania. Nie przejmuj się, jeśli nie potrafisz odpowiedzieć na wszystkie, poniższe pytania.
- Napisz streszczenie tekstu.
- Oceń, czy ci się podobał (lub nie).
- Uwierzyłaś autorowi?
- Dlaczego tekst ci się podobał (lub nie)?
- Gdzie autor pobłądził? (jeśli nie podobała ci się tylko część).
- Dlaczego tak sądzisz? (Był niekonsekwentny, postacie są papierowe itp.)
- Do jakiej tradycji literackiej odwołuje się autor? Napisał zgodnie z zasadami gatunku czy przełamał schematy?
- Do jakich innych książek ta jest podobna?
4. Odłóż tekst na kilka dni, tydzień, ile potrzebujesz.
5. Przeczytaj tekst drugi raz, żeby spojrzeć na niego z dystansem.
6. Wyrzuć nudne, powtarzające się fragmenty lub takie, które nic nie wnoszą do całości.
- Szczególnie zwróć uwagę na pierwszą część: streszczenie. Powinna być krótka, aby czytelnicze dała pojęcie, co ją czeka. Ale nie może zdradzać ważnych rozwiązań fabularnych (np. kto zabił!)
- Sprawdź, czy poważne zarzuty, jakie masz wobec tekstu, są poparte argumentami.
7. Odłóż tekst chociaż na dzień, czyli prześpij się z nim. Przeczytaj, popraw, jeśli coś ci się nie podoba. Sprawdź, czy umieściłaś tytuł i nazwisko autora. Recenzja gotowa!

Jeżeli pomysł Wam się podoba możecie rozpocząć swoją działalność recenzencką już teraz. Księgarnia Bosonoga przygotowała dla Was kilka książek czekających na recenzje. Książki wysyłamy zupełnie gratis a potem czekamy dwa tygodnie na Wasze teksty.

A oto nasze propozycje:
"Idealny partner. 50 sposobów na poznanie swojej drugiej połowy"
"Już prawie jestem tatą. Mężczyzna w czasie ciąży sztuka przetrwania"

Za tydzień przepis na recenzję subiektywną.

Recenzentki chętne do pisania mogą się zgłaszać pisząc maila na adres: redakcja@we-dwoje.pl

Redakcja poleca

REKLAMA