W CO SIĘ BAWIĆ Odeta Moro

W CO SIĘ BAWIĆ Odeta Moro fot. Edipresse Książki
/ 20.11.2017 10:15
W CO SIĘ BAWIĆ Odeta Moro fot. Edipresse Książki

Czy dobra zabawa jest możliwa bez smartfona i komputera?

Odeta Moro – dziennikarka, mama i… agentka. W rozmowach ze swoimi gośćmi pyta o beztroskie lata ich dzieciństwa oraz niezapomniane gry i zabawy, które uskuteczniali razem ze swoimi podwórkowymi gangami. Trzepak, zbijany, gra w klasy, gra w klasy, w chowanego, w wojnę… czasem wystarczył sam koc i cztery krzesła, by zbudować wojskową bazę… lub dom. Wspólnie ze swoimi rozmówcami udaje się w sentymentalną podróż w czasie, by na nowo zagrać w kapsle, palanta i cymbergaja na guziki.

Czy można się bawić bez smartfona, tabletu czy komputera? Można, jedyne, czego potrzebujemy, to odrobina wyobraźni i szczere chęci! Odeta Moro w swojej książce przypomina z gośćmi gry i zabawy, które pamiętamy z dzieciństwa: trzepak, kółko graniaste, gra w klasy (która nie uznawała podziałów ze względu na płeć), ziemniak, palant i wiele, wiele innych, kreatywnych i inspirujących, dziecięcych rozrywek. Wielu z nas z rozmarzeniem i sentymentem wspomina dziś podwórkowe harce i wdrapywanie się na drzewa, kończące się zazwyczaj pokiereszowanymi i krwawiącymi kolanami? 

„Nieważne gdzie, kiedy, a czasem nawet z kim, ale nigdy nie zaznałam nudy. Ilość zabaw, pomysłów, zaskakujących kombinacji była tak ogromna. Dlatego postanowiłam spisać te zabawy w książce i wysłuchać, w co bawili się moi koledzy, znane osoby. (…) Dzięki ich opowieściom udało mi się zebrać pomysły na kolejne zabawy, ale też pokazać, jak wyglądał świat bez komputerów, smartfonów i Internetu. Jak smakowała pierwsza coca-cola, banan czy guma balonowa. Co musieliśmy wymyślać, aby zastąpić zabawki, których nie było pod ręką.”
Odeta Moro


„W co się bawić?” to świetna propozycja z pomysłami zabaw dla dzieci i rodziców. To również doskonały prezent dla każdego, kto pragnie chociaż na chwilę cofnąć się w czasie i powspominać długie godziny, spędzane na podwórku, a wykorzystywane w mało zrozumiałe dla dorosłych, za to szalenie kreatywne dla dzieciaków, sposoby. W książce, znane i lubiane z przestrzeni publicznej osoby, opowiadają o swoim dzieciństwie, radosnych grach i zabawach, pierwszej gumie balonowej, niezapomnianym smaku chleba ze śmietaną i cukrem… ale i traumach, które pozostawiły trwały ślad w ich psychice…

„Odeta Moro: Jakie jest twoje pierwsze wspomnienie z dzieciństwa?
Robert Makłowicz: Poniżające. Pamiętam, jak mama wbijała mnie w rajtki...
O.M.: I podciągała cię w nich do góry, tak?
R.M.: Tak, a że te rajtki były ze sztucznego materiału, czułem się podwójnie poniżony.
O.M.: To koszmar również i mojego dzieciństwa! Dlatego nie noszę rajstop.
R.M.: Zimy odcisnęły się traumą na mojej jaźni. Od tamtej pory ani razu nie włożyłem rajstop.
O.M.: Naprawdę nigdy?!
R.M.: Tylko pończochy...”


Wspólnym mianownikiem wszystkich rozmów jest niesłychana kreatywność, która cechowała ówczesne dzieciaki i młodzież. Pomysłów na zrobienie czegoś z niczego było mnóstwo (MacGyver mógłby się wiele od nich nauczyć!), a wyobraźnia nie znała słowa „ograniczenie”. Do którego gangu należała Kayah? Czy Czarek Pazura odkrył w końcu skarb z czasów wojny? Jak bardzo przekupny był w dzieciństwie Łukasz Nowicki oraz co wspólnego z Forrestem Gumpem ma Maciej Orłoś? Te i wiele innych tajemnic zdradzają Odecie jej goście.
Sentymentalna retrospekcja dla rodzica, super inspiracja dla dzieciaków!
„W co się bawić?” to praktyczny poradnik, zawierający spis i szczegółowe instrukcje ponad 50 różnych gier i zabaw, znanych z dzieciństwa współczesnych 20-, 30-, 40- oraz 50-latków. To świetna propozycja zarówno dla rodziców, jak i babć oraz dziadków, którym brakuje czasem pomysłów na urozmaicenie czasu dla swoich pociech i wnuków. Odeta, znana ze swojej działalności charytatywnej, zaprosiła również do tego niezwykłego projektu UNICEF. Całą swoją autorską gażę przeznaczyła na prowadzone przez organizację programy ochrony dzieci w najbiedniejszych krajach na świecie.


„Życie nie jest sprawiedliwe dla wszystkich, dlatego postanowiłam, aby w książkę zaangażował się UNICEF. Dzięki niemu możemy poznać, jak wyglądają zabawy dzieci w krajach, gdzie nadal nie ma zabawek.”



Dzieciństwo w rozmowach z Odetą wspominają: Cezary Pazura, Łukasz Nowicki, Karol Okrasa, Dorota Gardias, Robert Korzeniowski, Robert Makłowicz, Joanna Bartel, Jarosław Kret, Kayah, Rafał Królikowski, Karolina Gorczyca, Joanna Jędrzejczyk, Natasza Urbańska, Grzegorz Łapanowski, Grażyna Wolszczak, Piotr Kupicha, Marta Kuligowska, Andrzej Pągowski, Michał Piróg, Olga Kalicka, Maciej Orłoś, Mateusz Damięcki oraz Joanna Krupa.

Redakcja poleca

REKLAMA