Wiadomo, że szczęśliwe małżeństwo nie jest kwestią przypadku - długotrwałe i satysfakcjonujące związki powstają wtedy, kiedy partnerzy się kochają i wzajemnie wspierają.
Autorzy książki "Szczęśliwe małżeństwo" twierdzą, że umiejętności niezbędnych do zbudowania i utrzymania dobrego małżeństwa można się nauczyć. Proponują więc wzięcie odpowiedzialności za własne postępowanie i wzajemne poszanowanie, wytyczenie własnych i wspólnych celów, dokonywanie wyborów służących małżeństwu, wspólne rozwiązywanie pojawiających się konfliktów i zaangażowanie sił w nieustanną pracę nad tym, aby związek zadowalał obie strony. A związek zadowalający obie strony oparty jest na wsparciu, akceptacji, szacunku oraz otwartym i szczerym wyrażaniu uczuć. Wszystko to jest niezbędne do skutecznego porozumiewania się, które stanowi podwaliny relacji międzyludzkich.
Każda umiejętność małżeńska jest wspierana przez zestaw ćwiczeń i testów, a także przykładów z praktyki psychologicznej. Realizując kolejne zadania przedstawione w książce, wpływamy nie tylko na kształt naszego małżeństwa jako związku dwojga ludzi, lecz także pomaga nam to w indywidualnym rozwoju - ćwiczenia pozwalają na określenie tego, co dla nas ważne, uświadamiają nam nasze cele i motywy oraz naświetlają plusy i minusy priorytetów, które kierują naszym zachowaniem. Autorzy demaskują także najczęstsze gry małżeńskie, pomagają zidentyfikować potencjalne źródła konfliktów oraz przedstawiają typowe modele związków czy też style porozumiewania się.
Najważniejsze omówione umiejętności małżeńskie zostały dodatkowo spisane w zestawie kart umiejętności małżeńskich, a dla wszystkich, którzy chcą metodą drobnych kroków powodować, aby małżeństwo stawało się coraz szczęśliwsze dołączony został zestaw kart dziennych na 9 kolejnych tygodni, z których można czerpać pomysły dotyczące lepszego i głębszego przeżywania swojego związku.
Wprowadzenie pozytywnych zmian w związku nie jest kwestią możliwości, lecz chęci. Znaczenie silnej woli ilustruje jeden z najcelniejszych przykładów tej książki - dialog pomiędzy terapeutą a mężem, który nie ma czasu dla żony:
- Czy znalazłby pan więcej czasu dla żony, gdybym płacił panu 5 dolarów dziennie?
- Wątpię.
- A gdyby to było sto dolarów dziennie?
- Nie wiem.
- A czy zdobyłby się pan na to, gdybym płacił dwa tysiące dolarów?
- Pewnie że tak!
- Więc niech pan to zrobi.
- A zapłaci mi pan te dwa tysiące dolarów dziennie?
- Oczywiście, że nie.
- Chciałbym, ale nie mogę.
- Właśnie ustaliliśmy, że może pan - to tylko kwestia ceny...
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne