Śmierć w Koryo

Powieść byłego agenta wywiadu - porywająca książka, w sprzedaży od lutego 2008.
/ 20.11.2007 10:46
Autor: James Church
Tłumaczenie: Robert Szmidt
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
Format: 12,5 x 19,5 cm
Liczba stron: ok. 300
ISBN: 978-83-245-7605-0
W sprzedaży: od 4 lutego 2008
Cena: 24,90 zł

Krwawa historia sieci tajemnic i spisków. Funkcjonariusz koreańskiej milicji działa w złożonym i niebezpiecznym świecie.

Totalitarna Korea Północna. Samotny funkcjonariusz reżimowej milicji odkrywa prawdę o serii tajemniczych morderstw.

Usiądź na łagodnym stoku wzgórza o świcie i zrób zdjęcie samochodu, który nadjedzie autostradą z południa.

Na pozór proste i mało skomplikowane zadanie okazuje się początkiem tajemniczych wypadków. Inspektor O zostaje wplątany w morderczy wir politycznych intryg. Przywódcy komunistycznej republiki zamierzają wytropić i zlikwidować wszystkich, którzy wiedzieli o trwającym od dziesięcioleci procederze porwań i zabójstw obcokrajowców. Zwłoki znalezione w Koryo, najlepszym hotelu Phenianu, sprawią, że inspektor O będzie musiał wybrać pomiędzy złem, które zna, a tym, o którym wolałby się nigdy nie dowiedzieć. Zbyt późno zda sobie sprawę, że jego śledztwo prowadzi wprost do jaskini lwa.

Śmierć w Koryo ukazuje obcy świat, tak złożony i nieprzewidywalny, że zarówno czytelnik, jak i sam główny bohater z trudem pojmuje rządzące nim zasady. W tej rzeczywistości nic nie działa, jak powinno, dawno zapomniane zbrodnie wciąż wpływają na teraźniejszość i nawet cienie mogą być zabójcze. Kończąc lekturę, nie sposób oprzeć się refleksji, że to, co czasem uznajemy za obce i niepojęte, w rzeczywistości niewiele różni się od naszych realiów.

Autor snuje swoją opowieść niezwykle pięknym, oszczędnym językiem, przeplatając ją doskonałymi opisami kraju i ludzi, których tak dobrze poznał w czasie wieloletniej służby wywiadowczej. Jest to bez wątpienia niezwykle udana próba przedstawienia brutalnego, a zarazem pełnego tajemnic i kontrastów kraju. Krwawą fabułę finezyjnie uzupełnia psychologiczna analiza bohaterów.

Śmierć w Koryo została uznana przez Chicago Tribune za jedeą z najlepszych powieści roku 2006 w kategorii thriller/kryminał. Prawa do przekładu sprzedano w 7 krajach.

Wybitny kryminał... nie wolno przegapić takiej lektury.
Library JournalPowieść, która robi piorunujące wrażenie. Pomimo egzotycznej scenerii Hammett i Chandler mogliby się spokojnie pod nią podpisać.
Publishers WeeklyJames Church to pseudonim byłego oficera amerykańskiego wywiadu, który przez wiele dziesięcioleci służył w Azji. Wielokrotnie przebywał w Korei, gdzie, jak sam mówi, dziesiątki razy wpadał na inspektora O.

Wydawnictwo Książnica, Publicat S. A.