Pierwsze strony tej powieści nie zwiastują niczego specjalnego. Może za sprawą pióra autorki, które dopiero z czasem nabiera rozpędu. Właśnie dlatego trudno się wgryźć w tę książkę, lecz gdy już to zrobisz, obiecuję, że nie będziesz chciał od niej odejść!
Kavita i Jasu mieszkają w małej indyjskiej wiosce. Gdy na świat przychodzi ich pierwsza córeczka, mała zostaje siłą zabrana od matki i zabita. W kulturze preferującej synów tego typu praktyki są na porządku dziennym. Dlatego też, gdy jakiś czas później Kavita rodzi Ushę, jedynym ratunkiem dla dziewczynki staje się oddanie jej do sierocińca. Po drugiej stronie globu Somer cierpi z powodu przedwczesnej menopauzy, w wyniku której traci płodność. Po długich namowach męża decyduje się na adopcję. Wraz z Krishnanem udaje się do bombajskiego sierocińca, w którym czeka na nich piękna dziewczynka o hipnotyzującym spojrzeniu, którą wkrótce przyjmą do swojej rodziny.
Sekretna córka to powieść wielopłaszczyznowa. Z jednej strony obserwujemy dramat pewnej indyjskiej rodziny. Kavita nawet po urodzeniu syna, ciągle zastanawia się, co spotkało jej córeczkę, czy dobrze zrobiła oddając ją do sierocińca. Jasu nie wie nic o istnieniu Ushy. Sen z powiek spędza mu co innego. Mężczyzna nie potrafi pogodzić się z tym, co przytrafiło się pierwszemu dziecku, do czego został zmuszony na skutek presji otoczenia. Choć wraz z Kavitą doczekał się upragnionego syna, wie, że popełnił błąd i że za nic w świecie nie będzie mógł tego odpokutować. Z drugiej strony śledzimy życie Somer, Krishnana i Ashy (pierwotnie Ushy). Z pozoru szczęśliwa rodzina przechodzi poważny kryzys. Asha dorasta i oczekuje odpowiedzi na wiele dręczących ją pytań. Chce poznać swoje korzenie, chce poznać biologicznych rodziców. Dlatego też ku niezadowoleniu Somer wyrusza do Indii. Poznaje tam rodzinę Krishnana. W ramach otrzymanego stypendium robi reportaż o życiu w indyjskich slumsach. Poznaje kulturę i obyczaje kraju, w którym się urodziła. Zaczyna doceniać to, co zrobili dla niej Somer i Krishnan. Bo życie w Indiach przypomina bollywoodzką bajkę tylko wtedy, gdy pochodzi się z zamożnej rodziny. Wiele rodzin śladem Kavity i Jasu przybywa codziennie do Bombaju. Tylko nielicznym udaje się wybić. Większość trafia do Dharawi, mieszczących się w centrum tego miasta brudnych, zatłoczonych slumsów, w których każdego dnia rozgrywa się wiele dramatów, w których wbrew pozorom potrafi się też tlić odrobina szczęścia.
Sekretna córka nie tylko odkrywa prawdziwe znaczenie rodziny, lecz także przedstawia role kobiet w różnych kulturach. Autorka wnikliwie opisuje pełne kontrastów i sprzeczności życie w indyjskiej metropolii. To powieść, która wzrusza i prowokuje do myślenia, książka, po którą powinno się sięgnąć!