Retoryka - mowa zjednuje ludzi

Podobno "dowodem wysokiego wykształcenia jest umiejętność mówienia o największych rzeczach w najprostszy sposób". Według Cycerona z kolei "o trzy rzczy człowiek musi dbać - co mówi, gdzie mówi i jak mówi". Z pomocą przychodzi nam "Retoryka" Jaroslava Kohouta.
/ 08.02.2007 08:44

Podobno "dowodem wysokiego wykształcenia jest umiejętność mówienia o największych rzeczach w najprostszy sposób". Według Cycerona z kolei "o trzy rzeczy człowiek musi dbać - co mówi, gdzie mówi i jak mówi". Z pomocą przychodzi nam "Retoryka" Jaroslava Kohouta.

retorykaSłowo "Retoryka" pochodzi z języka greckiego i oznacza mowę, krasomówstwo, sztukę wymowy, a także umiejętność przekonywania słuchaczy, czyli przekazywania treści perswazyjnych. Obecnie retoryka wykładana jest na wyższych uczelniach, ale także na kursach dla menedżerów, dealerów, handlowców czy pracowników instytucji handlowych. Retoryka przydaje się bowiem ludziom, którzy przekazują informacje za pomocą mowy - czyli nam wszystkim.

Mowa towarzyszy nam przez całe życie. Często to od wypowiadanych słów zależy, jak postrzegają nas bliscy, przyjaciele, współpracownicy. Dobrze jest mówić to, o czym się myśli, jednak równie ważne jest, by zawczasu przemyśleć, co należy powiedzieć. Dar przekonywania to bezcenny sprzymierzeniec. Pomaga osiągnąć cele biznesowe, ułatwia zjednywanie ludzi, jest skutecznym orężem podczas słownych utarczek.

Książka Jaroslava Kohouta odkrywa ogromną siłę słów, pokazując, jak skutecznie porozumieć się z drugim człowiekiem. Jest to przystępnie napisane kompendium dotyczące dobrej i przekonującej mowy. Autor podkreśla znaczenie słów w codziennym życiu i radzi między innymi jak umiejętnie przedstawić produkt, firmę i siebie, jak napisać dobre przemówienie, jak radzić sobie z tremą, jak się komunikować w pracy, jak bez urazy wskazywać cudze błędy, jak prowadzić negocjacje. Każdy rozdział opatrzony jest ćwiczeniami pogłębiającymi sprawność mówienia oraz zagadkami rozbudzającymi ciekawość czytelnika. Dołączony test pozwala sprawdzić zdolności retoryczne, a fragmenty przemówień Demostenesa, Cycerona i innych sławnych mówców dają możliwość nauki bezpośrednio od mistrzów słowa.

Wydawnictwo HELION

Redakcja poleca

REKLAMA