Recenzja książki "Zanim nadejdzie ciemność" Susan Wiggs

„Zanim nadejdzie ciemność” to opowieść o tym, jak choroba zmienia człowieka. 37-letnia, wyzwolona fotografka, Jessie Ryder dowiaduje się, że nieodwracalnie traci wzrok. Zszokowana diagnozą wraca w rodzinne strony, by naprawić błędy przeszłości i chociaż raz zobaczyć córkę, którą oddała do adopcji.

„Zanim nadejdzie ciemność” to opowieść o tym, jak choroba zmienia człowieka. 37-letnia, wyzwolona fotografka, Jessie Ryder dowiaduje się, że nieodwracalnie traci wzrok. Zszokowana diagnozą wraca w rodzinne strony, by naprawić błędy przeszłości i chociaż raz zobaczyć córkę, którą oddała do adopcji.

Recenzja książki

Jessie miała wszystko. Pieniądze, urodę, wymarzoną pracę, pasję. Żyła beztrosko, często zmieniając kochanków i miejsce pobytu. Brała życie pełnymi garściami, rzadko licząc się ze zdaniem innych.  Było tak do czasu aż padła diagnoza - cierpi na nieuleczalną chorobę i wkrótce całkowicie straci wzrok. Jej świat runął. Wiedziała, że straci źródło utrzymania (jest fotografem), stanie się inwalidą zdanym na pomoc innych. Nie tracąc czasu, postanawia wrócić w rodzinne strony i po raz ostatni zobaczyć najbliższych i... swoją córkę Lilę (16-lat temu, podczas studiów zaszła w niechcianą ciążę i oddała ją do adopcji swojej siostrze Luz).

Przyjeżdża do rodzinnej wsi i nikomu nie mówiąc  o swojej chorobie, próbuje naprawić urwane relacje. Spotkanie po latach dla nikogo z rodziny nie jest łatwe. Wychodzą na jaw bolesne wspomnienia z dzieciństwa sióstr, skrywane długo tajemnice na temat jej romansu z mężem siostry, wreszcie prawda na temat tego, kto jest prawdziwą matką i ojcem Lili.

Jest też inny, radosny wątek powieści. Jessie poznaje i z wzajemnością zakochuje się w sąsiedzie, pilocie Dustym. Mężczyzna ma za sobą trudną przeszłość. Jego żona zmarła na tętniaka mózgu, będąc w ciąży. Z podtrzymywanego przy życiu ciała urodziła się śliczna dziewczynka, Amber. Jessie jest zauroczona małą i kocha Dusty'ego, chciałaby zostać z nimi na zawsze, jednak zdaje sobie sprawę, że wkrótce nieodwracalnie straci wzrok i może stać się dla nich ciężarem. W tajemnicy wyjeżdża do ośrodka dla niewidomych i tam uczy się funkcjonowania w ciemnościach. Dusty dowiedziawszy się o chorobie Jessie, postanawia jej odszukać. Zabiera ukochaną do domu. Tam okazuje się, że Jessie jest z nim w ciąży.

Powieść Susan Wiggs jest wielowątkowa. Porusza wiele problemów, jakie mogą spotkać każdego.  Obok choroby i skomplikowanych relacji rodzinnych, istotny staje się wątek  dotyczący problemów wychowawczych. Na przykładzie rodziny Luz, autorka pokazuje znikomy wpływ rodziców na postępowanie dorastających dzieci w okresie „buntu nastolatków”. Lili z kolegami bierze udział w niebezpiecznych zabawach kaskaderskich. Podczas jednej z nich dochodzi do wypadku samochodowego, w którym ginie jeden chłopiec. Autorka ciekawie opisała reakcję społeczeństwa na tragiczny w skutkach wybryk nastolatków, pokazując jak nieprzewidywalne może być życie i że w jednej chwili można stracić wszystko. Nieuleczalna choroba (jak u Jessie), czy nagły wypadek (jak u Lili) może dotknąć każdego z nas.

Dużą uwagę w książce poświęca się także wątkowi związanemu z adopcją. Temat budzi kontrowersje - Jessie porzuca przedwcześnie urodzoną córkę, kierując się strachem i egoizmem. Oddaje ją „tej lepszej” siostrze, która już niejednokrotnie ratowała ją z tarapatów. Potem wraca po szesnastu latach wraca jakby nigdy nic, naciska siostrę na wyjawienie prawdy dziecku. Mimo to, trudno ją potępić. Widać, że główna bohaterka żałuje dawnych decyzji i przeszła przemianę – z pewnej siebie egoistki w uczuciową, pełną troski kobietę.

Książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Styl pisania Susan Wiggs wyróżnia się lekkością i łatwością dotarcia do każdego potencjalnego odbiorcy. Czyta się ją szybko i z wypiekami na twarzy. Polecam na chłodny jesienny wieczór.

Szczegóły: Susan Wiggs, Zanim nadejdzie ciemność, wyd. Harlequin Enterprises. Warszawa 2012.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/03.12.2012 15:57
uwielbiam recenzje, gdzie streszcza się całaa książkę. Czy autorka wie, co to jest recenzja?