Podwójne życie mojej córki

Trina ma osiemnaście lat i cierpi na psychozę, która wpędza ją w skrajne postaci manii i depresji. Keri, jej matka, bezskutecznie stara się o konsekwentne leczenie córki, o opiekę trwającą dłużej niż 72 godziny. Jeśli po trzech dobach objawy ustępują, dziecko uważa się za zdrowe, zwalnia miejsce kolejnemu przypadkowi. Dziewczyna nie przyjmuje tabletek, walczy z matką, w atakach furii zagraża sobie i najbliższym, by w stanach łagodności pokornie przyjmować każdą formę pomocy.
/ 27.06.2007 07:56
Trina ma osiemnaście lat i cierpi na psychozę, która wpędza ją w skrajne postaci manii i depresji. Keri, jej matka, bezskutecznie stara się o konsekwentne leczenie córki, o opiekę trwającą dłużej niż 72 godziny. Jeśli po trzech dobach objawy ustępują, dziecko uważa się za zdrowe, zwalnia miejsce kolejnemu przypadkowi. Dziewczyna nie przyjmuje tabletek, walczy z matką, w atakach furii zagraża sobie i najbliższym, by w stanach łagodności pokornie przyjmować każdą formę pomocy. Choroba rujnuje życie obu kobietom. Kolor skóry wyklucza je z kręgu pacjentów uprzywilejowanych. Keri decyduje się na metody radykalne.

Podwójne życie mojej córki to niezwykle poruszająca, miejscami wręcz przerażająca opowieść o bardzo trudnej relacji matki i córki, relacji poddanej nieustannym próbom i spirali nastrojów. To również książka o dyskryminacji, tak ze względu na chorobę, jak i czarny kolor skóry. Po jej przeczytaniu nadużywane słowa: tolerancja, równouprawnienie, miłość - zmieniają znaczenie, proszą o odłożenie na lepszy moment.

Bebe Moore Campbell burzy nasze mętne wyobrażenia o chorobie psychicznej.
"Los Angeles Times"

Precyzyjnie skrojona, świetnie napisana powieść o matkach i córkach, wzlotach i upadkach, byłych mężach i narzeczonych. Opowieść o tym, jak coś wymykającego się kontroli może odmienić normalne, niemal doskonałe życie.
"San Francisco Chronicle"

Podwójne życie mojej córki wyważa drzwi, za którymi ukrywano dotąd choroby psychiczne ciemnoskórych.
"The Baltimore Sun"

Bebe Moore Campbell, popularna autorka wielu powieści, z których Brothers and Sisters, Singing in the Comeback Choir, What You Owe Me trafiły na listę bestsellerów "The New York Times'a". Jej twórczość była wyróżniana w ważniejszych amerykańskich konkursach literackich. Bebe Moore Campbell zmarła w 2006 roku.

Wydawnictwo Znak

Redakcja poleca

REKLAMA