Piękna Bitynka

Piękna Bitynka

"Ogród Afrodyty", nowa książka Ewy Stachniak, to koktajl erotyczno-polityczny z piękną Zofią Potocką w roli głównej.
/ 01.08.2007 10:28
Piękna Bitynka
Ewa Stachniak wyjechała do Kanady w 1981 roku i już nie wróciła. Tak jak bohaterka jej pierwszej powieści "Konieczne kłamstwa", książki uznanej w Kanadzie za najważniejszy debiut 2000 roku. O ile jej pierwszą powieść zainspirowało samo życie, o tyle akcję drugiej książki umieszcza na przełomie XVIII i XIX wieku. "Ogród Afrodyty" opowiada o Polsce epoki oświecenia i początków romantyzmu. Ten czas przedstawiony jest z perspektywy emigrantki, której bycie Polką zapewniło awans społeczny i fortunę.

Kapitałem Greczynki Zofii Glavani, "córki handlarza bydłem i dziwki", była tylko niezwykła uroda, dzięki której uznano ją za jedną z najpiękniejszych kobiet Europy. Nie ma w tym wielkiej przesady – jako żona hrabiego de Witta, a potem Szczęsnego Potockiego "piękna Bitynka" była gościem najprzedniejszych dworów. Była nie tylko urodziwa, ale też inteligentna, co pozwoliło jej na prowadzenie gry o władzę w imieniu kolejnych mężów. "Ogród Afrodyty" jest więc wspaniałym koktajlem erotyczno-politycznym, w którym boska femme fatale na pewno nie występuje jako wisienka.

Choć celem Stachniak jest stworzenie studium osobowości Potockiej, z równym pietyzmem podeszła ona do odtworzenia tła obyczajowego. Ale przede wszystkim książka ta wpisuje się w cykl feministycznych biografii uzupełniających światową historię o nietuzinkowe postaci kobiece. Tym można wytłumaczyć realny sukces pisarki. Pisząca po angielsku Ewa Stachniak, skończyła już kolejną powieść poświęconą Delfinie Potockiej i Elizie Krasińskiej. Kontynuuje więc misję ambasadorki polskości, a zarazem otwiera nowe przestrzenie dla rodzimej babskiej literatury.

Marta Mizuro/ Przekrój