Ostatnie tchnienie to trzecia część kryminalnego cyklu o dziennikarce Paddy Meehan.
Leniwy sobotni wieczór, który Paddy Meehan spędza przed telewizorem, zostaje zakłócony przez przybycie dwojga policjantów, przynoszących Paddy wiadomość o śmierci jej wieloletniego przyjaciela – Terry’ego Hewitta.
Okoliczności odnalezienia zwłok i ślady na ciele pozwalają podejrzewać, że zbrodni dokonała IRA. Dodatkowo testament, w którym zmarły wszystko zapisał Paddy, wzbudza jej podejrzenia. Rozpoczyna swoje własne śledztwo, jako dziennikarka oraz wieloletnia przyjaciółka i kochanka Terry’ego. Stopniowo odkrywa nowe tajemnice: dowiaduje się, że zmarły wykonał zdjęcia do nieopublikowanego jeszcze albumu o Szkotach mieszkających w Nowym Jorku i Londynie. Jedna z fotografii wzbudza szczególną uwagę, jednak bynajmniej nie treściami przewidzianymi przez autora. Jaki ma to związek z serią zabójstw? Tego zamierza dociec Paddy, która w pewnym momencie odkrywa, że ona i jej syn znajdują się na liście mordercy… Powieść Denise Miny jest osadzona w szkockich realiach lat 80. i 90. Główna bohaterka burzy stereotypowy obraz słabej kobietki, wypełniając swoje obowiązki jako matka i dziennikarka oraz stając do walki o życie oko w oko z mordercą.
Denise Mina jest wschodzącą gwiazdą nurtu tartan noir, czyli szkockiej wariacji na temat czarnego kryminału. Udowadnia, że kobieta może znakomicie poruszać się na typowo męskim gruncie mrocznej literatury, gdzie bohaterowie są szorstcy i cyniczni, a ich poczynania ambiwalentne.
Gosia Straszewska, czytelnia.onet.pl
Wszyscy w Ostatnim tchnieniu są świetnie opisani: od zastraszającego członka IRA po gorzko dowcipną pani patolog, od przerażonych ofiar bezimiennych zabójców do oślizgle przemiłego pedofila.
Barry Forshaw, „The Independent”
Mina zręcznie tworzy dialogi, komponuje fabułę i posiada prawdziwy zmysł trzymywania napięcia aż do ostatecznego rozwiązania.
Brian Donaldson, „The List”
Paddy jest hardą, nieco wulgarną i bardzo ludzką bohaterką, postaci i tło są dobrze nakreślone, styl i historia powodują, że czytelnik niemal wstrzymuje oddech. Gorąco polecam.
Gloria Feit, www.amazon.co.uk
Denise Mina (ur. 1966) – skończyła prawo na uniwersytecie w rodzinnym Glasgow. Zajmowała się kryminalistyką i prawem karnym, jednak dla pisarstwa porzuciła pracę na uczelni. Pisze także opowiadania, sztuki teatralne i scenariusze komiksów. Zadebiutowała w 1998 roku powieścią Garnethill, za którą otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Pisarzy Kryminałów „John Creasy Dagger”. Wkrótce ukazały się kolejne części trylogii: Exile (2000) i Resolution (2001), oraz powieść spoza cyklu, Sanctum (2002). W 2005 roku wystartowała pięciotomowa seria kryminalna, której bohaterką jest dziennikarka Paddy Meehan. W Polsce zostały wydane: Pole krwi (W.A.B. 2008), Martwa godzina (W.A.B. 2009) oraz Ostatnie tchnienie (W.A.B. 2010). Martwa godzina była nominowana do prestiżowej Edgar Award. Prawa do cyklu zakupiły wydawnictwa m.in. z Francji, Holandii, Norwegii, Szwecji i Hiszpanii. Strona autorki: www.denisemina.co.uk