Niesformatowane spotkanie

Wieczór poświęcony nowej książce Katarzyny Bielas, wydanej przez "Znak".
/ 09.11.2007 11:56
Wydawnictwo Znak i Teatr Dramatyczny-Cafe Kulturalna zapraszają na spotkanie poświęcone książce Katarzyny Bielas pt. "Niesformatowani".
O relacjach artystów z mediami będę rozmawiać: Marek Kondrat, Kazimiera Szczuka, Wojciech Waglewski i Katarzyna Bielas.
Rozmowę poprowadzi Paweł Goźliński.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 9 lipca o godz. 19.00 w Cafe Kulturalna (Teatr Dramatyczny PKiN, Plac Defilad 1, Warszawa).

Krótko o książce
"Tytuł Niesformatowani mówi właściwie wszystko o moich rozmówczyniach i rozmówcach, jest również nawiązaniem do "Dużego Formatu", dodatku do "Gazety Wyborczej", w którym pracuję i z którego pochodzi duża część tekstów.
Do książki wybrałam 21 wywiadów z osobami różniącymi się wiekiem, zawodem, dorobkiem, religią, filozofią, stylem życia, poglądami, relacjami ze światem, orientacją seksualną, rodzajem dyskomfortu czy opresji, z jakimi się zmagają, i – co dla mnie ważne – płcią. Mam wrażenie, że większość książek o ludziach kultury prezentuje prawie samych mężczyzn, a kobiety – z racji płci – są grupowane w oddzielnych publikacjach.
Wywiady były robione w różnym czasie i nie są ułożone chronologiczne, bo chodzi w nich głównie o problematykę, prywatne poszukiwania i punkty zwrotne. Poruszają tematykę związaną z różnymi rodzajami sztuki, psychologiczną, religijną, filozoficzną, feministyczną, seksualną, dają też szeroką – na ogół ujawnianą po raz pierwszy i tylko w tych wywiadach (!) – reportażową wiedzę o życiu bohaterów. Proponowany układ stara się zderzać postacie. Płaszczyzn ewentualnego dialogu czytelnik musi szukać na własną rękę."
Katarzyna Bielas

Wśród osób portretowanych przez Katarzynę Bielas znalazły się: Nina Andrycz, Michał Witkowski, Hanna Krall, Janina Katz, Małgorzata Braunek, Lech Janerka, Zbigniew Libera, Marek Kondrat, Sławomir Idziak, Maria Janion, Kazimiera Szczuka, Marek Koterski, Krzysztof Majchrzak, Grzegorz Ciechowski, Bartosz Żurawiecki, Dorota Nieznalska, Artur Żmijewski, Magdalena Mosiewicz, Wojciech Waglewski, Marian Pankowski.

O autorce
Katarzyna Bielas
– od 1989 roku dziennikarka "Gazety Wyborczej", obecnie dodatku "Duży Format", zajmuje się szeroko pojętą tematyką kulturalną (film, teatr, muzyka, literatura – w tym gejowska, sztuki plastyczne, psychologia, feminizm, gender).
Autorka (razem z Jackiem Szczerbą) dwóch książek wywiadów – z Andrzejem Łapickim "Po pierwsze: zachować dystans" (Warszawa 1999) oraz z Tadeuszem Konwickim "Pamiętam, że było gorąco" (Kraków 2001). Jej teksty były przedrukowywane w książkach (m.in. w obu wyborach tekstów z "Wysokich Obcasów": "Do miłości trzeba mieć talent" – z Martą Mészāros ("Portrety", Warszawa 2002), "Żyjąc, tracimy życie" z prof. Marią Janion i "Feministka" z Kazimierą Szczuką w "Twarzach" (Kraków 2003).