"Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie pójdę do nieba"

Nowa powieść Fannie Flagg od dziś do kupienia w księgarniach.
/ 23.05.2007 13:11
flagg-1a.jpg"Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie pójdę do nieba" to zaprawiona humorem wzruszająca powieść o miłości, przemijaniu i wierze w lepszą przyszłość.
O książce
Akcja toczy się w miasteczku Elmwood Springs. Główną bohaterką jest Elner, niezależna starsza pani, której wieku nikt nie zna - łącznie z nią samą. Pewnego dnia Elner łamie zakaz nerwowej siostrzenicy Normy i wchodzi na drabinę, żeby nazrywać fig. Wskutek upadku traci przytomność i zostaje odwieziona do szpitala. Nikt nie wie, co właściwie ją tam spotyka. Może umiera, a może przeżywa najbardziej nieprawdopodobną przygodę w życiu. Elner jedzie windą do nieba, gdzie spotyka swoją siostrę, a także odbywa miłą pogawędkę z dawną przyjaciółką, Sąsiadką Dorothy, i jej mężem. W tym czasie jej bliscy, Norma i Macky Warrenowie, odchodzą od zmysłów. Gdy ze szpitala wycieka wiadomość o śmierci starszej pani, sąsiedzi rozpoczynają przygotowania do pogrzebu. Ruby, która wraz z Tot postanowiła doprowadzić do porządku dom Elner, znajduje w koszu na pranie rewolwer...

O autorce
Jej prawdziwe nazwisko to Patricia Neal. Fannie Flagg to pseudonim artystyczny przyjęty z konieczności: w czasach, gdy zaczynała swoją karierę, Stany Zjednoczone i cały świat znały już jedną Patrycję Neal – aktorkę, zdobywczynię Oskara. Dla kolejnej nie było już miejsca w panteonie gwiazd filmowych. Chyba, że pod pseudonimem...
I to był dobry pomysł: Broadway i Hollywood stanęły otworem dla Fannie Flagg. Zanim jednak to się stało w wieku ośmiu lat zadebiutowała na deskach teatru szkolnego, grając w sztuce własnego autorstwa. Finał był opłakany: domorosłą aktorkę wyrzucono ze szkoły! Powód - tekst zawierał słowo: 'martini'. "Zawsze miałam wytrawny dowcip" – żartuje dziś autorka.

Kilka lat później, gdy podjęła studia w lokalnej szkole aktorskiej, powiedziano jej, by z uwagi na silny południowoamerykański akcent zrezygnowała z marzeń o scenie. Sześciokrotnie bez powodzenia startowała w konkursie piękności w stanie Alabama; za siódmym razem zdobyła wreszcie koronę Miss Wdzięku.
Długość swej pierwszej książki oszacowała przez wagę. Wydawca powiedział jej, że tekst powinien liczyć ok. 400 stron. Zważyła więc 400 stron i wyszły z tego jakieś 2 funty. Pisała dopóki na wadze nie uzbierały się 2 funty maszynopisu i wtedy książka była gotowa. Karierę literacka rozpoczęła w latach osiemdziesiątych. W powieściach sugestywnie ukazuje realia amerykańskiej prowincji. Jej pierwsza powieść "Daisy Fay i cudotwórca" (1981) przez dziesięć tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów "New York Timesa". Na kanwie światowego bestselleru "Smażone zielone pomidory" (1997), zrealizowano cieszący się równie wielkim powodzeniem film. Inne powieści Fannie Flagg to: "Witaj na świecie, maleńka", "Boże Narodzenie w Lost River", "Dogonić tęczę".

flagg-w-srodek.jpg

Od autorki
Drodzy Czytelnicy,
Witam Was ponownie. Z ogromnym zadowoleniem śpieszę Wam donieść, że moja następna książka, nosząca tytuł: "Nie mogę się doczekać...", jest już gotowa, i nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie ją przeczytacie! Muszę się Wam do czegoś przyznać: pisząc ją, świetnie się bawiłam. I byłam zła, gdy musiałam ją skończyć. Na pomysł jej napisania wpadłam myśląc o tym, że poza wszystkim, o czym wiemy, poza całą naszą rozległą ludzką wiedzą, nadal istnieje pewna wielka niewyjaśniona tajemnica, jedno zasadnicze i uniwersalne pytanie: „Czym właściwie jest życie i dokąd po nim zmierzamy?”. Jeśli myślicie podobnie jak ja, to z pewnością zawsze zaskakuje Was fakt, że życie jest całkowicie nieprzewidywalne i że w ciągu zaledwie sekundy może ulec całkowitej zmianie, co powoduje, że zaczynacie się zastanawiać, czym ono jest w istocie.
"Nie mogę się doczekać..." zaczyna się w chwili, gdy osiemdziesięcioletnia Elner Shimfissle spada z drzewa figowego, po czym od tego momentu śledzimy rozwój dalszych wydarzeń w jej życiu oraz reszty mieszkańców Elmwood Springs, zaśmiewając się (mam nadzieję) niemal do łez. Kiedy zaczęłam pisać tę książkę, nie miałam zielonego pojęcia, co się dalej będzie działo (nie mówcie o tym moim wydawcom!), a więc to, dokąd poszła Pani Shimfissle i kogo tam spotkała, zaskoczyło nawet mnie! Mam nadzieję, że czeka Was piękne lato z tą książką. Przesyłam Wam moje najlepsze życzenia.
Fannie Flagg

"Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie pójdę do nieba", Fannie Flagg, tłum. Maria Gębicka-Frąc, wyd. Nowa Proza.

logo-Flagg.jpg

Konkurs, konkurs, konkurs!
Mamy dla Naszych Użytkowników 8 wspaniałych zestawów nagród: najnowszą płytę Feist „The Reminder” oraz najnowszą książkę Fannie Flagg „Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie pójdę do nieba”.
 
Wystarczy odpowiedzieć na forum na pytanie:
 
„Jaką pamiątkę dostałeś, która zapadła Ci w pamięci?” 

Na odpowiedzi czekamy do 6 czerwca. 

Zasady konkursu: 
1. Konkurs zostanie przeprowadzony na forum polki.pl 
2. Wygrywa 8 osób, które prześlą najciekawsze propozycje. Będą one oceniane przez konkursowe jury. 
3. Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową. Podczas rejestracji na forum należy podać prawdziwy adres mailowy, w celu uzyskania potwierdzenia wygranej. 
4. Jury podejmie decyzję 8 czerwca i prześle informacje do osób nagrodzonych z prośbą o podanie adresu wysyłki nagród. Nagrody wyślemy pocztą po uzyskaniu danych adresowych zwycięzców.

Weź udział w konkursie, kliknij: Konkurs "Bliżej kultury"