"Moje życie we Francji"

Moje życie we Francji fot. Wydawnictwo Literackie
To książka o niezwykłej pasji kobiety, która poznawszy we Francji tajniki sztuki kulinarnej, pokazała ludziom, że radość życia tkwi w codzienności. Na podstawie losów Julii Child powstał film „Julie i Julia” z Meryl Streep w roli głównej.
/ 15.06.2010 14:30
Moje życie we Francji fot. Wydawnictwo Literackie
"Jest to książka o największych miłościach mojego życia: moim mężu, Paulu Childzie, la belle France oraz rozlicznych przyjemnościach gotowania i jedzenia (…) Lata spędzone we Francji należą do najszczęśliwszych w moim życiu… "- pisze w przedmowie do swoich wspomnień Julia Child, autorka pierwszego w Stanach Zjednoczonych telewizyjnego programu kulinarnego, której postać w niedawnym przeboju kinowym „Julie i Julia” zagrała Meryl Streep; „matka chrzestna” późniejszych mistrzów kuchni: Nagelli Lawson i Jamiego Olivera.

Z życia Julii:
- Julia i gotowanie
"Miałam potwornie późny start. Zaczęłam gotować w wieku 32 lat, wcześniej tylko jadłam"– wyznała w jednym z wywiadów. Jadąc na placówkę dyplomatyczną do Paryża, zatrzymali się z mężem w restauracji La Cauronne. Przepyszne ostrygi, sola meunière („doskonale zrumieniona w skwierczącym sosie maślanym, oprószona zieloną pietruszką”) i dobre wino to posiłek, który zadecydował o losie pani Child. W Le Cordon Bleu wzbudziła nie lada poruszenie swoim temperamentem, wzrostem (188 cm!) oraz piskliwym głosem. Była pierwszą w historii tej prestiżowej szkoły kobietą, która ukończyła kurs profesjonalnych szefów kuchni.

Julia Child: "Uczę się kroić kurczaka pod okiem Bugnarda"

























Julia Child: "Louisette, ja i Simca w kuchni przy Ru de Lu, przyrządzamy quenelles, pulpety, przy użyciu sławnego
moździerza i tamis, sita"



  
























- Julia i telewizja

Pięć minut w telewizji dostała po tym, jak na rozmowę o swojej książce Doskonalenie się w sztuce kuchni francuskiej przyniosła do studia jajka oraz przenośną kuchenką i przyrządziła na wizji omlet. Widzowie chcieli więcej! To był początek telewizyjnego show kulinarnego Francuski Szef Kuchni, za które w 1966 roku Julia otrzymała nagrodę Emmy. Amerykańskie gospodynie próbowała nauczyć miłości do masła. Wyznawała zasadę, że w kuchni „wszystko można naprawić”. Mawiała też: Jedyny czas, kiedy warto być na diecie, to czas oczekiwania na usmażenie steku. Swoje programy kończyła uroczym Bon appetit!

- Julia i Paul
Łączyła ich bezgraniczna miłość i podobne poczucie humoru (co roku na walentynki przyjaciołom i rodzinie wysyłali stworzone przez siebie kartki pocztowe). Poznali się w 1944 roku, podczas misji agencji wywiadowczej OSS (późniejsze CIA), na terenie
Cejlonu i w Chinach. Ma 34 lata, jest zafascynowana kuchnią, lubi gotować i rozmawiać o jedzeniu. W dodatku jest dziewicą - pisał do brata bliźniaka Paul Child. Pobrali się dwa lata później. Początkowo Julia była tylko żoną dyplomaty, potem to Paul pomagał jej w kulinarnej karierze jako fotograf, grafik, menadżer. Osiągnęła niemal wszystko. Do końca życia żałowała jednak, że nie mogła dać Paulowi dziecka.



















Fotografie: Paul Child, archiwum Julii i Paula Child/Wydawnictwo Literackie

Julia Child, "Moje życie we Francji",Przełożyła: Anna Sak, Wydawnictwo Literackie, Premiera książki: 16 czerwca 2010

Redakcja poleca

REKLAMA