Lodowce

Sezon narciarski w Polsce dobiega już końca... ale w Europie i poza nią są miejsca, gdzie na nartach i desce można szaleć przez cały rok. Mowa oczywiście o lodowcach. Lodowce występują we wszystkich strefach klimatycznych świata, nawet w tropikach. Ich łączna objętość maleje jednak od około stu lat.
/ 07.03.2007 23:02
Sezon narciarski w Polsce dobiega już końca... ale w Europie i poza nią są miejsca, gdzie na nartach i desce można szaleć przez cały rok. Mowa oczywiście o lodowcach.

lodowceLodowce występują we wszystkich strefach klimatycznych świata, nawet w tropikach. Ich łączna objętość maleje jednak od około stu lat. Przyczyną topnienia i zmniejszania się masy lodowców jest obserwowany na całym świecie wzrost temperatury powietrza. A szkoda, bo lodowce są naprawdę przepiękne...i przerażające zarazem. Szczegółowe informacje o nich i przepiękne barwne fotografie (nie tylko) lodowców znajdujemy w albumie "Lodowce" Bernharda Edmaiera i dr Angeliki Jung-Huttl.

Znani niemieccy badacze-podróżnicy stworzyli fascynującą książkę o świecie lodowców, umożliwiając czytelnikowi podróż w najbardziej niedostępne zakątki świata. Autorzy piórem i obiektywem odkrywają tajemnice tworzenia się lodowców, ich strukturę, niewiarygodne kształty jakie przybierają, ich wpływ na nasze życie, właściwości oraz wiele innych ciekawych zjawisk. Dowiadujemy się jak odkrywano bieguny i jaki wpływ na naszą planetę miała epoka lodowcowa.
Zwiedzamy pałace z lodu utworzone przez wodę i lód w zimnych wnętrzach gór. Obserwujemy łączące się ze sobą śnieżynki, których nieskończone ilości z czasem zamieniają się w lód, który pod wpływem własnego ciężaru zaczyna płynąć przed siebie... zabierając przy tym wszystko, co spotka na swej drodze i co w nim utonie - w tym wraki rozbitych samolotów, szczątki ludzi którzy ulegli nieszczęśliwym wypadkom, pył mineralny i kamienie. Lód lodowca ma bowiem niesłychaną siłę - kruszy skały, pogłębia górskie doliny, transportując skalny gruz, pozostawiając rozciągnięte łańcuchy wzgórz tam, gdzie sam się powoli wytapia. Jednak pomimo niszczącej mocy lodowców, żądza przygód oraz głód wiedzy popychają ludzi w ich kierunku, m. in. w obszary Arktyki i Antarktydy.

Lodowce znajdują się nie tylko na stałym lądzie - występują także pod postacią gór lodowych dryfujących tysiące kilometrów przez morza, aż zaczynają pękać i z wolna topnieć. W jedną z takich gór lodowych, wieczorem, 12 kwietnia 1912 roku uderzył płynący z Southampton do Nowego Jorku Titanic.

Wydawnictwo DEBIT

Redakcja poleca

REKLAMA