książka Nietykalni fot. Wydawnictwo Albatros

Książka Nietykalni

Autobiografia Abdela Sellou, prawdziwego bohatera filmu "Nietykalni".
06.07.2012 14:15
książka Nietykalni fot. Wydawnictwo Albatros
"Odmieniłeś moje życie" to opowiedziana piórem Abdela Sellou historia jego życia i niezwykłej przyjaźni z Philippe’em Pozzo di Borgo, która zainspirowała głośny film „Nietykalni”.

Obraz Oliviera Nakache’a i Erica Toledano bije absolutne rekordy popularności w całej Europie; w ciągu kilku miesięcy obejrzało go ponad 40 milionów widzów.

W rolach głównych wystąpili Omar Sy (jako Abdel Sellou) i François Cluzet (jako Philippe Pozzo di Borgo).

Autobiograficzna, nasycona radością życia opowieść o niezwykłej przyjaźni, która połączyła dwóch skrajnie różnych kręgów społecznych. Abdela Sellou, narratora i bohatera niniejszej książki, z pochodzenia Algierczyka, mieszkającego we Francji od czwartego roku życia. Wychowanego na blokowisku drobnego rabusia i złodzieja, który edukację szkolną zakończył w wieku szesnastu lat. Philippe’a Pozzo di Borgo, bogatego arystokratę, miłośnika sportów, intelektualistę. Po wypadku na paralotni sparaliżowanego od głowy w dół, uwięzionego we własnym ciele. Po opuszczeniu więzienia, w którym odsiadywał drobny wyrok za rozbój, Abdel ima się różnych zajęć, usiłując przekonać władze, iż ma legalne zatrudnienia. Biuro pośrednictwa pracy kieruje go w charakterze „asystenta dla tetraplegika” do domu Philippe’a Pozzo di Borgo, wymagającego stałej opieki medycznej.

Nieprzygotowany do pełnienia obowiązków pielęgniarza, Abdel z oporami podejmuje się pracy, o której nie ma zielonego pojęcia. Wykonuje niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, zabiera sparaliżowanego arystokratę na rehabilitację i przejażdżki jaguarem. Z biegiem lat między mężczyznami, których dzieli absolutnie wszystko – pochodzenie, wykształcenie, wiedza, kultura, stosunek do życia –zawiązuje się autentyczna przyjaźń, która przetrwa aż do dziś, dłużej niż którykolwiek z nich oczekiwał. Dziesięć wspólnie spędzonych lat zmienia obu, zwłaszcza w sposobie patrzenia na świat i innych ludzi. Abdel zakłada rodzinę, Philippe jest szczęśliwy w nowym małżeństwie z dwójką adoptowanych córek.

Książka "Odmieniłeś moje życie", Abdel Sellou, Philippe Pozzo di Borgo, Tłumaczenie: Joanna Polachowska i Wiktoria Melech, Wydawnictwo Albatros, Cena ok. 34 zł