W drugiej połowie XVI wieku prawnik Jean Bodin ogłosił, że kobiety z racji przyrodzonej im słabości intelektualnej, moralnej i duchowej powinny zostać całkowicie wykluczone ze sfery polityki. Utraciły tym samym i tak ograniczone prawo dziedziczenia dóbr i tytułu. Mimo całego repertuaru mizoginistycznych stereotypów, które uprawomocniało prawo salickie, kobiety nie zrezygnowały ze swoich dążeń i ambicji. Paradoksalnie, w żadnym innym okresie historii Europy tak wielka liczba kobiet – córek, sióstr, żon, matek i kochanek – nie wpływała tak silnie na politykę.
Benedetta Craveri opowiada historię Francji – od renesansu do Wielkiej Rewolucji – widzianą od strony alkowy, salonu i buduaru. Przed naszymi oczami przechadzają się królowe i kochanki: Katarzyna Medycejska, Anna z Bretanii, Maria Teresa Austriacka, Madame de Maintenon, Diana de Poitiers, Gabrielle d’Estrées, Maria Leszczyńska, siostry Mailly-Nesele, markiza de Pompadour czy Maria Antonina. Każda z nich – piękna, inteligentna, ambitna czy bezwzględna – potrafiła wykorzystać sprzyjające okoliczności i czas, by zaistnieć w Historii. I – co jest największą sztuką –
w odpowiednim momencie usunąć się w cień…
Autorka jest bez wątpienia świetnie przygotowana do rozważań o władzy kobiet. Benedetta Craveri maluje portrety bohaterek nad wyraz przekonująco, co sprawia, że książkę tę czyta się z prawdziwą przyjemnością.
„Le Figaro”
Craver, z polotem i finezyjnie analizuje wpływy przedstawicielek płci pięknej, oświetla nie tylko zagadnienie władzy kobiet, lecz także władzy mężczyzn.
„Lire”
Benedetta Craveri […] wydobywa dla nas z mroku historii najbardziej wpływowe i inteligentne bohaterki skandali – kobiety, których nic nie było w stanie powstrzymać.
„The New York Times”
Benedetta Craveri (ur. 1942) – wykłada literaturę francuską na uniwersytetach w Viterbo i w Neapolu. Wydała Madame du Deffand e il suo mondo (1982; francuska nagroda za najlepszą książkę zagraniczną 1987), La Vie privée du Maréchal de Richelieu (1993), bardzo cenioną La civiltà della conversazione (2001; nagroda SaintSimon 2003 oraz le Prix du Mémorial – Grand Prix Littéraire d’Ajaccio 2003) oraz Kochanki i królowe. Władza kobiet (2005). Współpracuje z „The New York Review of Books” i „La Repubblica”. Jest wnuczką słynnego włoskiego filozofa Benedetta Crocego.
Benedetta Craveri
„Kochanki i królowe. Władza kobiet”
tytuł oryginału: Amanti e regine. Il potere delle donne
przekład: Piotr Salwa
oprawa: twarda obwoluta
format: 16 x 24 cm
liczba stron: 496
ISBN 978-83-7414-489-6
Wydawnictwo: W.A.B.
www.wab.com.pl