Klub miłośników Jane Austen

Dla członków klubu, który w powieści Karen Joy Fowler prowadzą miłośnicy „Rozważnej i romantycznej” czy „Emmy” świat to Austenlandia.
/ 16.03.2006 16:57
 
Świat to Austenlandia. Przynajmniej dla członków klubu, który w powieści Karen Joy Fowler prowadzą miłośnicy „Rozważnej i romantycznej” czy „Emmy”. Dyskusje na temat powieści przeplatane są reminiscencjami z młodości bohaterów.
Dziewczęta uczęszczają do grupy pogłębiania świadomości, gdzie się okazuje, że część z nich została w przeszłości zgwałcona. „Drugoplanowe postaci Austen są wprost nadzwyczajne. Nie gorsze niż u Dickensa” – mówi jeden z bohaterów. U Fowler podobnie – wiarygodna psychologia postaci sprawia, że w opowieść po prostu chce nam się wierzyć. Znakomicie przedstawia niebezpieczeństwa młodości, konfrontuje charaktery swoich bohaterów z Austenowskimi i w intrygujący sposób przedstawia ich pogląd na sprawy ciała i duszy. „Klub miłośników Jane Austen” to księga wielce pojemna: mamy tu naturalnie miłość we wszystkich przejawach, kryzys małżeński, gruntownie prześwietloną relację matki i córki, kwestię orientacji seksualnej i kawał dyskusji o pisarstwie Austen. Rozmowy te uprzyjemniają naszym bohaterom pomarańczowe herbatki w fiołkowej porcelanie, ciasto z likierem miętowym i kruche rogaliki migdałowe. Mniam.

Agnieszka Wolny-Hamkało/ Przekrój

Karen Joy Fowler „Klub miłośników Jane Austen”, przeł. Wojsław Brydak, Rebis, Poznań 2005

Konkurs! Konkurs! Konkurs!
Nagrody otrzymują:

1. Monika Kołodziejczyk, Warszawa

2. Iwona Barcik, Białystok

3. Marek Rozmus, Moszczenica

4. Natalia Kosmko, Kraków

5. Maria Śliwińska, Limanowa

Nagrody wyślemy pocztą. Gratulujemy!