Jak pozbyć się złych nawyków

Jeśli ciebie i twoich bliskich męczy twój zły nawyk – podpisz ze sobą kontrakt. Postanów zmianę i konsekwentnie się jej trzymaj, a potem ciesz się zdrowym życiem bez uciążliwych przyzwyczajeń.
/ 16.07.2007 22:08
Jeśli ciebie i twoich bliskich męczy twój zły nawyk – podpisz ze sobą kontrakt. Postanów zmianę i konsekwentnie się jej trzymaj, a potem ciesz się zdrowym życiem bez uciążliwych przyzwyczajeń.

Nawyki to czynności, które sami w sobie hodujemy, najczęściej jako środek będący reakcją na stres i pomagający go zagłuszyć. Są nabytymi czynnościami, których, przez częste powtarzanie, bardzo trudno się pozbyć – wśród najczęstszych wymienia się takie zachowania jak obgryzanie paznokci, usuwanie niedoskonałości skóry, bezsenność, skłonność do kłamstw, marnowanie czasu, brak ruchu, niezdrowe odżywianie się, niepunktualność, uzależnienie od komputera i telewizji, zakupoholizm i hazard. Pozornie pomagają nam pokonać stres, z czasem jednak okazuje się, że utrudniają życie i nam i naszemu otoczeniu.

Jeśli poweźmiemy silne postanowienie zwalczenia nawyków, to wystarczy odrobina samozaparcia i zorganizowania, aby wygrać tę walkę. Książka „ Jak pozbyć się złych nawyków” pokazuje nam jasno i szczegółowo drogę, której powinniśmy się trzymać – poczynając od pierwszego, najważniejszego kroku – uświadomienia sobie mechanizmu działania nawyku – aż do jego całkowitego wyrugowania z naszego życia. Ta droga to stopniowe i systematyczne wykształcanie w sobie reakcji konkurencyjnych – „dobrych” przyzwyczajeń, które w zastępstwie nawyków pomogą nam łagodzić napięcie i uwalniać się od stresu. Techniki relaksacyjne, zdrowy tryb życia, serdeczne stosunki z otoczeniem, głęboki sen powinny ostatecznie zastąpić gryzienie palców, zagłuszanie stresów obżarstwem i rozrzutnością oraz senne koszmary.

Postanowienie pozbycia się złego nawyku jest trudne – wynajdujemy sobie na ogół dziesiątki powodów, aby tego nie robić lub przerwać naszą „autoterapię” w samym jej środku. Pomocą w wytrwaniu w postanowieniu zmiany są proponowane przez autorów formularze, w których utrwalamy każdy nasz krok w drodze do zmiany – rejestry nawyku, rejestry „wyzwalaczy” i konsekwencji, plusy i minusy reakcji konkurencyjnych. Wszystko po to, by wytrwać i nie poddać się w pokonywaniu kolejnych stopni do uzdrowienia ciała i duszy.

James M.Claiborn – licencjonowany amerykański psychoterapeuta, specjalista terapii poznawczo – behawioralnej i psychologii doradczej.

Cherry Pedrick – licencjonowana pielęgniarka, problem zaburzeń na tle obsesyjno – kompulsywnym poznała empirycznie – pokonała go u siebie.

Wydawnictwo SENSUS

Redakcja poleca

REKLAMA