Jak napisać recenzję książki?

Wybierz książkę, którą chce opisać, bo wzbudziła w tobie silne emocje pozytywne lub negatywne. Przypomnij sobie, co czułaś, kiedy czytałaś tę książkę. Zajrzyj do fragmentów, które wzbudziły najsilniejsze uczucia. Zastanów się, czego w niej szukałaś. Czy spełniła twoje oczekiwania? Dlaczego tak się stało? A może czemu je zawiodła?
/ 27.02.2007 10:23

RECENZJA SKRAJNIE SUBIEKTYWNA

  • Wybierz książkę, którą chce opisać, bo wzbudziła w tobie silne emocje pozytywne lub negatywne.

  • Weź ją w ręce i przyjrzyj się jej, jakbyś widziała ją po raz pierwszy. Przyjrzyj się okładce i ostatniej stronie. Pomyśl, z czym ci się kojarzy forma liter, zastosowane kolory i wykorzystane zdjęcia.
  • Przypomnij sobie, co czułaś, kiedy czytałaś tę książkę. Zajrzyj do fragmentów, które wzbudziły najsilniejsze uczucia. Zastanów się, czego w niej szukałaś. Czy spełniła twoje oczekiwania? Dlaczego tak się stało? A może czemu je zawiodła?
  • Przez 15 minut pisz, (najlepiej na kartce!) notując wszystko, co ci przychodzi do głowy w związku z tą książką. Nie zastanawiaj się, czy to ma sens i czy zdania są ładne. Nie zwracaj nawet uwagi na interpunkcję i ortografię. Bądź wolna. Daj sobie prawo do całkowitej swobody. Po prostu zapisuj swoje wrażenia, skojarzenia (nawet najdziksze i zupełnie od czapy), urywane myśl.
  • Nie czytaj napisanego tekstu! Odłóż go na tydzień i w tym czasie nie zaglądaj do niego.
  • Przygotuj kredkę lub marker. Podejdź do tekst jak poszukiwaczka złota, która w strumieniu wody wypatruje błysku samorodka. Czyli zaznacz markerem w tekście zdania, zwroty lub myśli, które ci się podobają, mają w sobie coś, rokują dobrze na przyszłość.
  • Majsterkuj. Pobaw się zaznaczonymi zdaniami i zwrotami. Ułóż je w logicznym porządku. Być może już powstała spójna, bardzo syntetyczna recenzja. Uzupełnij tam, gdzie widzisz braki. Może się okazać, że naprawdę podoba ci się tylko jedno zdanie czy zwrot. Zacznij więc od niego pisać, tym razem świadomie pracując nad materiałem. Doskonale go opracowałaś w czasie pierwszego etapu pisania, więc teraz powinno ci pójść łatwiej.
  • Pisząc nie musisz się silić na obiektywizm i wyczerpanie tematu. Tylko zaznacz w pierwszym zdaniu, że piszesz recenzję skrajnie subiektywną, opartą na wrażeniach i impresjach, by czytelniczka nie czuła się zaskoczona czy rozczarowana, gdy nie znajdzie wyważonych opinii i tła historycznoliterackiego.
  • Odłóż tekst chociaż na dzień, czyli prześpij się z nim. Przeczytaj, popraw, jeśli coś ci się nie podoba. Sprawdź, czy umieściłaś tytuł i nazwisko autora. Recenzja gotowa!

Redakcja poleca

REKLAMA