Historia nie Magdaleny

Akcja powieści toczy się w zmyślonej mazurskiej wsi i okolicach. Bohaterką jest trzydziestotrzyletnia Magdalena, porzucona przez męża dla innej kobiety.
/ 20.02.2007 10:31
Akcja powieści toczy się w zmyślonej mazurskiej wsi i okolicach. Bohaterką jest trzydziestotrzyletnia Magdalena, porzucona przez męża dla innej kobiety. To dramatyczne wydarzenie w jej uporządkowanym do tej pory życiu staje się powodem wyjazdu z Krakowa do dawno niewidzianej ciotki – starej panny – właśnie na Mazury. Tam też wracają jej senne koszmary z dzieciństwa i jakieś niezrozumiałe wizje. Dużą rolę odgrywają w nich tajemnicza studnia i figura świętego Antoniego z przydrożnej kapliczki.

Okazuje się, że Magda niewiele wie o swojej rodzinie: ciotce, dziadkach, a nawet rodzicach. Mottem życiowym Janiszów zawsze było pokazywanie się z jak najlepszej strony, dlatego wiele faktów z ich życia było zatajanych lub przekłamywanych. Między innymi dowiedziała się, że Matylda była w młodości bohaterką haniebnego skandalu. Magdalena spotyka kumpla z dzieciństwa i nawiązuje z nim bliższą przyjaźń.
Fryderykowi nie układa się w nowym związku, kiedy więc udaje się wpaść na trop żony, przyjeżdża do niej, Matylda jednak kategorycznie odmawia powrotu do domu. Od chwili, kiedy Fryderyk znajduje w jej rzeczach starą fotografię rodzinną z tajemniczą pięknością, losy wszystkich bohaterów zaczynają w nieoczekiwany sposób przeplatać się nawzajem.

Powieść Danuty Noszczyńskiej przedstawia historię kobiety porzuconej przez męża, która zrywa z dotychczasowym życiem i znajduje spokój, szczęście i miłość w starym gościnnym domu ciotki na mazurskiej wsi. Po drodze odsłania głęboko skrywane tajemnice rodzinne, rozprawia się z duchami przeszłości, naprawia związane z nimi zło. Ciepła, wzruszająca, dowcipna, pełna humoru opowieść. Uświadamia czytelnikom ich własne tęsknoty za spokojem, cichym domem na wsi, ludzką życzliwością, chwilą refleksji nad własnym życiem.

Danuta Noszczyńska urodziła się i mieszka w Jaworznie. Ukończyła krakowskie Liceum Sztuk Plastycznych oraz studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoje pasje realizuje w Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Od kilku lat współpracuje z lokalnymi gazetami i Miesięcznikiem Kulturalnym „Sokół”. Od ponad siedmiu lat prowadzi Amatorski Teatr Autorski, do którego pisze scenariusze. Jej spektakle zyskują uznanie jurorów i publiczności przeglądów i festiwali teatralnych. Prowadzi również warsztaty plastyczne.

Danuta Noszczyńska „Historia nie Magdaleny”, Philip Wilson

Konkurs rozwiązany!
Poprawna odpowiedź brzmi: Imię Magdalena pochodzi od przydomka Marii z Magdali (miejscowość). Nazwa Magdala znaczy wieża ryb.

Nagrody otrzymują:
Anna Romaniuk, Zabrze
Ewa Cichońska, Pyskowice
Magdalena Żabowska, Toruń
Joanna Tajak-Szklarek, Chęciny
Katarzyna Zawadzka, Warszawa
Barbara Kiryjczuk, Oświęcim
Zofia Misiak, Łętownia
Mikołaj Cybulski, Malbork
Agata Plata, Katowice
Alfred Kocerba, Wieliczka
Joanna Wachowska, Bydgoszcz
Teresa Buczkowska-Murawska, Warszawa
Bronisława Zawadzka, Ruda
Aniela Wichrowska, Szczecin

Gratulujemy! Nagrody wyślemy pocztą!


Redakcja poleca

REKLAMA